Ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που έπρεπε κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Κέρδισε με 87-82 χωρίς να ικανοποιήσει με την απόδοσή του, όμως αυτό που μετράει είναι η νίκη στην πρεμιέρα της Euroleague. Κορυφαίος για τους πράσινους ήταν ο Νικ Καλάθης με 21 πόντους και έξι τελικές, ενώ double-double είχε ο Ντεσόν Τόμας (18π., 11ριμπ.). Για τους ερυθρόλευκους της Σερβίας εκπληκτικός ήταν ο Τζέιμς Γκιστ με 22 πόντους, όμως δεν μπορούσε να κάνει πολλά παραπάνω.

Πολύ νευρικοί ήταν οι πράσινοι στο πρώτο πεντάλεπτο. Κακές επιλογές στην επίθεση, πολλά χαμένα ριμπάουντ, ενώ ο Γκιστ έκανε θραύση κάτω από το καλάθι με οχτώ πόντους. Ο Γουάιλι δεν τον έπαιξε καλά και δίκαια ο Πεδουλάκης τον απέσυρε στον πάγκο. Ο Καλάθης ήταν όλος ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο (κακός ο Φριντέτ), όμως χρειάζοντουσαν κι άλλοι συμπαραστάτες.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τη πεντάδα του Παναθηναϊκού φρεσκαρισμένη και τους «πράσινους», να ανατρέπουν την εις βάρος τους κατάσταση, να παίρνουν για πρώτη φορά το προβάδισμα στο 13’ με 20-17 βγάζοντας καλές άμυνες και να αναγκάζουν τον Μίλαν Τόμιτς να καλέσει τάιμ άουτ 7:33 πριν το ημίχρονο. Η είσοδος του Γκιστ βοήθησε και πάλι τον Ερυθρό Αστέρα να ανακάμψει και το προβάδισμα άλλαξε εκ νέου χέρια (24-26) απομένοντας τέσσερα λεπτά για την ανάπαυλα.

Η παρουσία του Ουέσλι Τζόνσον ήταν κομβική στο «δέσιμο» του Παναθηναϊκού, όμως οι «πράσινοι» έμεναν σε ρηχά νερά κυρίως στο επιθετικό κομμάτι με αποτέλεσμα ο λιγότερο ποιοτικός Αστέρας να μένει κοντά στο σκορ. Η «πράσινη» πίεση στην άμυνα ανέβηκε, ο Καλάθης έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού τον Παναθηναϊκό με 30-28 στο 17’ και οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας στο +2 (37-35). Στα αξιοσημείωτα του πρώτου ημιχρόνου η αποβολή του Μάικλ Ότζο από το παιχνίδι με πέντε φάουλ σε οκτώ λεπτά αγώνα!

Όλα ήταν θέμα συγκέντρωσης για το τριφύλλι, που μ”ενα δυνατό ξεκίνημα στην περίοδο, θα τελείωσε την αναμέτρηση. Μερικά λάθη απροσεξίας από τον Καλάθη, έδωσαν την ευκαιρία στον Αστέρα να μείνει κοντά στο σκορ, όμως ήταν φανερό, πως το μομέντουμ ειχε πράσινη απόχρωση. Ο Ντεσόν Τόμας επιτέλους βρήκε ρυθμό και το 54-44, έβαζε τα πράγματα στη θέση τους. Όπερ κι εγένετο. Οι γηπεδούχοι είδαν πως οι Σέρβοι δεν είχαν πολλές δυνάμεις, ο Φριντέτ είχε πάρει τ’όπλο του και το 66-53, ήταν δίκαιο.

Το τελευταία δεκάλεπτο δεν είχε ακριβώς διαδικαστικό χαρακτήρα, όμως αν οι πράσινοι ήταν συγκεντρωμένοι, τότε θα έπαιρναν φαινομενικά μία εύκολη νίκη. Αυτό δεν έγινε ποτέ και οι Σέρβοι με συνεχόμενα τρίποντα, μείωσαν σε 76-70, αγχώνοντας λίγο όλο το ΟΑΚΑ.

Ο Καλάθης και ο Τόμας με χειρουργικές κινήσεις, έκαναν τ’απολύτως απαραίτητα και το πρώτο ροζ φύλο στη φετινή Ευρωλίγκα ήταν γεγονός. Η εικόνα ήταν μεν προβληματική, όμως είναι αρχή ακόμα και χρειάζεται πολλή δουλειά και προπόνηση. Το τελικό 87-82 ήταν δίκαιο, αν και λίγο αγχωτικό στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 39-37, 66-53, 87-82