O Ολυμπιακός υποδέχτηκε σήμερα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας τον Ερυθρό Αστέρα για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και κατάφερε να πάρει την νίκη με 94-79, καλή άμυνα και επίθεση, αλλά κυρίως ομαδικό πνεύμα.

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν στο παρκέ έχοντας 4 συνεχόμενες ήττες για λογαριασμό τους, ενώ σε εξίσου άσχημη κατάσταση βρίσκονταν και οι ερυθρόλευκοι που το καλάθι τους είναι γεμάτο από ήττες, συγκεκριμένα 7 συναπτές στην διοργάνωση.

Ο αγώνας ξεκίνησε αισιόδοξα για την ομάδα του Μπαρτζώκα, με τον Σλούκα να οργανώσει καλά και τον γνωστό και μη εξαιρετέο ΜακΚίσικ να σκοράρει από την αρχή με ενέργεια και πάθος, όπως τον έχουμε συνηθίσει. Το λιθαράκι του για να ξεκινήσει δυναμικά ο Ολυμπιακός το έβαλε και ο νεοφερμένος Κώστας Κουφός. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να πιέσει στην άμυνα, ώστε να πάρει ριμπαόυντ και να χρησιμοποιήσει και το χαρτί του αιφνιδιασμού. Ο Αστέρας από την άλλη είχε παρουσία και ενέργεια, ειδικά στην άμυνα. Παρόλα αυτά βρισκόταν πίσω στο σκορ, καθώς έτρωγε αρκετά καλάθια στο transition του Ολυμπιακού. Να σημειώσω πως οι επιλογές του στην επίθεση δεν ήταν οι καλύτερες και γι’ αυτό κυνηγούσε.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να σώσει την κατάσταση, όσο ήταν νωρίς. Κέρδισε φάουλ και του βγήκαν οι ατομικές προσπάθειες που προανέφερα μειώνοντας τη διαφορά. Αυτό έφερε βιασύνη στην αντίπερα όχθη και όχι τόσο οργανωμένες επιθέσεις (ο Σλούκας ήταν εκτός παρκέ), δημιουργώντας την ελπίδα στους φιλοξενούμενους. Άμεση αντίδραση από τον Ολυμπιακό με τον Σλούκα ξανά στο παρκέ, όμως οι αντίπαλοι είχαν βρει ρυθμό και ο Κούζμιτς είχε βρει την φόρμα του. Επίσης ήταν προφανές πως διάβαζαν πολύ καλύτερα τις επιθέσεις του Ολυμπιακού, ο οποίος πίεζε αρκετά στην άμυνα και οι βασικοί του παίκτες εμφάνιζαν σημάδια κούρασης. Η πίεση αυτή οδήγησε γρήγορα σε 5 φάουλ τους κόκκινους. Το ημίχρονο έληξε 53-48 με την υπεροχή να βρίσκεται στα ελληνικά λημέρια.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με δύο συνεχόμενα λάθη του σημερινού σταρ, Κώστα Σλούκα. Ο Ερυθρός Αστέρας κατάλαβε πως για να κερδίσει έπρεπε να σταματήσει τον Έλληνα γκαρντ και αυτό πάλεψε. Και με το που έγινε αυτό ο Αστέρας μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι. Προηγήθηκε πρώτη φορά στα 5:20 πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, όμως ο συνήθης ύποπτος ΜακΚίσικ με ένα τρίποντο δεν άφησε την κατάσταση να εξελιχθεί. Ο “κλεισμένος” πια Σλούκας έψαχνε Κουφό και Βεζένκοφ για να βρουν σκορ. Έλις και Σπανούλης ξεκούρασαν Σλούκα και Κουφό με την πιεστική άμυνα να συνεχίζεται και να είναι το κλειδί για να οδηγήσει τον Ολυμπιακό σε νίκη. Ο Τζενκινς πήγαινε να κερδίσει βολές αφού και οι δύο πλέον είχαν συμπληρώσει τα φάουλ.

Τελευταίο δεκάλεπτο και ο Ολυμπιακός έπρεπε να κάνει το καλύτερο που μπορούσε και να μην χαλάσει την μέχρι τώρα εικόνα του. Έσφιξε την άμυνά του και πάλι και βρέθηκε γρήγορα στο +8. Παρόλα αυτά ο Αστέρας κέρδισε πολύ γρήγορα 4 φάουλ, συγκεκριμένα σε 1:30 λεπτό και όπως είχε ήδη αποδείξει ήταν εύστοχος στις βολές. Ο Σιμόνοβιτς έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του με 17 πόντους 5 λεπτά πριν τη λήξη. Η ομάδα του Μπαρτζώκα προσπάθησε να κλείσει την ρακέτα, ώστε να αποτρέψει τα ντράιβ και κατ’επέκταση τις βολές του Αστέρα. Με αυτή την εικόνα στο μπακράουντ του κατάφερε να φέρει την νίκη που έψαχνε εδώ και πολλές αγωνιστικές στην Ευρωλίγκα και ξεκάθαρα την άξιζε.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 53-48, 75-67, 94-79