Στον αστερισμό του Σέιν Λάρκιν κινούνται στην Εφές, με τον Αμερικανό να κάνει για πολλοστή φορά φέτος «μαγική» εμφάνιση και να οδηγεί την Εφές σε μια μεγαλειώδη νίκη μέσα στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης!

Ο MVP των δύο τελευταίων αγωνιστικών, μάλλον πάει για το… θριπιτ, είχε 32 πόντους με εκπληκτικά ποσοστά αφού είχε 7/7 βολές, 5/8 δίποντα και 5/6 τρίποντα. Ήταν αυτός που κρατούσε την Εφές σε όλο το παιχνίδι, όποτε προσπαθούσε να πιέσει η Ρεάλ και αυτός που κράτησε την τουρκική ομάδα στα τελευταία λεπτά.

Η Ρεάλ είχε πρόβλημα από την αρχή στο μαρκάρισμα του και η Εφές προηγήθηκε με 40-43 στο ημίχρονο. Τίποτα δεν φάνηκε να αλλάξει στην τρίτη περίοδο, ενώ στο ξεκίνημα της τέταρτης η ομάδα της Κωνσταντινούπολης προηγήθηκε και με 8 πόντους (58-66) στο 33ο λεπτό. Η Ρεάλ προσπάθησε για την ανατροπή, μείωσε σε 72-73 στο 37ο λεπτό, αλλά μέχρι εκεί. Η Εφές με τρεις πόντους του Πλις και τέσσερις του Λάρκιν έφτασε στην νίκη με 75-80.

Για την Ρεάλ ο Τόμπκινς είχε 15 πόντους, ο Γιουλ 13 πόντους, ο Καμπάτσο 10 πόντους ενώ από την Εφές ο Λάρκιν είχε 32 πόντους, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη ενώ ο Πλις πρόσθεσε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-43, 55-59, 75-80.