Η Βαλένθια αποδείχθηκε ανυπέρβλητο εμπόδιο για την Μονακό, αναγκάζοντας τους Μονεγάσκους στην δεύτερη ήττα τους στην σεζόν με 89-84.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ιδιαίτερα αμφίρροπο με το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει ισόπαλο με 20-20, ενώ η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο, με την Βαλένθια να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με έναν πόντο (41-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί μπήκαν πιο αποφασισμένοι και με επί μέρους 23-14 κατάφεραν να προηγηθούν με 64-54, μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα δέκα πόντων.

Στην τελευταία περίοδο η Μονακό προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της, μείωσε στους πέντε (73-68) και εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των Ισπανών, μπαίνοντας για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης, αφού με ένα σερί 9-0 και το τρίποντο του Οκόμπο έφερε την αναμέτρηση στα ίσα (73-73).

Η Βαλένθια απάντησε με ένα δικό της 5-0 και τον Τζόουνς να «εκτελεί» από το τρίποντο τους Μονεγάσκους, που το πάλεψαν μέχρι το τέλος, όμως το τρίποντο του Τζέιμς Γουέμπ, έβαλε «ταφόπλακα» στις ελπίδες της Μονακό, με το τελικό 87-84 να βρίσκει την Βαλένθια να πανηγυρίζει την τέταρτη νίκη της (4-3 το ρεκόρ), ενώ αντίθετα η Μονακό γνώρισε την δεύτερη ήττα της (5-2 το ρεκόρ).

Ο Κρίστοφερ Τζόουνς με 27 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Τζέιμς Γουέμπ με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ ηγήθηκαν της Βαλένθια, ενώ ο Τζόρνταν Λόιντ με 24 πόντους και ο Μάικ Τζέιμς με 12 πόντους και 5 ασίστ ήταν αυτοί που το πάλεψαν για την Μονακό.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-40, 64-54, 89-84.