Η Βαλένθια πήρε μεγάλο διπλό μέσα στη Μόσχα, κερδίζοντας την Χίμκι με 75-84 και διατηρήθηκε σε τροχιά οχτάδας στη Euroleague. Εξαιρετικοί για τους Ισπανούς ήταν οι Σαν Εμετέριο (18π.), Λαμπεϊρί (11π.) και Ντόρνεκαμπ, ενώ για τους σε κρίση Ρώσους ο Σβεντ σημείωσε 18 πόντους με 2/10 τρίποντα.

Πολύ δυνατά μπήκαν οι νυχτερίδες στην αναμέτρηση, αφού οι Σαν Εμετέριο και Λαμπεϊρί εκμεταλλεύτηκαν την άνευρη άμυνα της Χίμκι. Ο Κουρτινάιτις αν δεν βελτιώσει την άμυνα της ομάδας του, τότε δεν τον βλέπουμε να βγάζει τη σεζόν. Η Χίμκι μπορεί να σημείωσε 23 πόντους στην πρώτη περίοδο, όμως μόνο με τον Σβεντ προσπάθησε να μειώσει.

Στη συνέχεια οι Ρώσοι έγιναν περισσότερο ομαδικοί, με τους Γκιλ και Έβανς να δείχνουν τό πόσο πολύτιμοι είναι και στις δύο μεριές του παρκέ. Αμφότεροι έδωσαν ενέργεια στην ομάδα τους κι αυτό έκανε την ανατροπή στο παιχνίδι. Η Βαλένθια με τον Λόιντ άσφαιρο, σίγησε κι έτσι το 47-44 του πρώτου ημιχρόνου φάνηκε λογικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρακολουθήσαμε ένα πραγματικό ντέρμπι. Η Βαλένθια με τον Ντόρνεκαμπ έκανε ενα γρήγορο σερί 8-0, όμως η Χίμκι με τον Γερέμπκο, γύρισε το ματς τούμπα. Η αναμέτρηση ήταν γενικότερι μία σου και μία μου κι αυτό ίσως και να γύριζε μπούμερανγκ στους Ρώσους, που είχαν την πίεση της νίκης με το μέρος τους.

Το ματς δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας στο τέλος ειδικότερα και σίγουρα θα επικρατούσε η ομάδα με το μεγαλύτερο ρόστερ και τις ισχυρότερες προσωπικότητες. Οι Ισπανοί σίγουρα ήταν πιο χαλαροί, με τον Σάστρε να κάνει ζημιά, όμως η Χίμκι με τρελά τρίποντα, έμενε κοντά στη διεκδίκηση της νίκης. Βέβαια στο τέλος επικράτησε το ορθολογικό μπάσκετ και η Βαλένθια ξεπέρασε την ήττα από τον Ολυμπιακό, επικρταώντας της Χίμκι με σκορ 75-84.

Τα δεκάλεπτα: 23-29, 47-44, 62-63, 75-84