Η Βαλένθια εκμεταλλεύτηκε άριστα το κενό του Κώστα Παπανικολάου και σκότωσε τον Ολυμπιακό μέσα από το ζωγραφιστό. Η ομάδα του Άουμε Πονσαρνάου απέδρασε από το ΣΕΦ με 85-96, έχοντας σε φοβερή μέρα τους Ντούμπλιεβιτς (20π.) και Ουίλιαμς (16π.), ενώ συνολικά οι φιλοξενούμενοι σούταραν από το τρίποντο με 47,6%. Για τον Ολυμπιακό που έχασε και τον Γιώργο Πρίντεζη (μέση) στο ματς, ο Κώστας Σλούκας ήταν εντυπωσιακός με 18 πόντους και 7 ασίστ, ενώ θετικοί ήταν οι Ζαν Σαρλ (14π.) και Βεζένκοφ (12π.).

Οι νυχτερίδες μπήκαν πολύ ζεστές στην αναμέτρηση με τον γερόλυκο Σαν Εμετέριο να δίνει τον τόνο και οι συμπαίκτες του να τον ακολουθούν. Η ερυθρόλευκη άμυνα στο λόου ποστ ήταν κακή, ενώ και στην άλλη πλευρά του παρκέ, δεν υπήρχε πολλή κίνηση. Ο Ζαν Σαρλ ήταν παραγωγικός, όμως ο Γάλλος δεν είναι το βαρύ χαρτί εκτελεστικά για τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Το 16-25 ήταν καμπανάκι για τα μετόπισθεν των γηπεδούχων, αφού οι Ισπανοί έκαναν το παιχνίδι τους ανενόχλητοι.

Το κακό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Η Βαλένθια με τον Ντέρικ Ουίλιαμς να κάηει ματσάρα, έτρεχε στον αιφνιδιασμό, με τον Ολυμπιακό να μην κάνει σωστά φάουλ και σε 13 λεπτά το παθητικό των 35 πόντων ήταν τεράστιο. Δυστυχώς αυτό δεν άλλαξε στη συνέχεια, αφού μπορεί ο Βασίλης Σπανούλης να έδωσε σποραδικές λύσεις σε δημιουργία και ο Βεζένκοφ σ’εκτέλεση, όμως οι Πρέπελιτς και Ντούμπλιεβιτς δεν άφηναν τους Πειραιώτες να πλησιάζουν. Το 39-52 ασφαλώς κι είναι βαρύ για τον Ολυμπιακό, όμως όλα μπορούσαν ν’ανατραπούν στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να πιέσουν, όμως οι Μάρτιν και Ζαν Σαρλ μπερδεύονταν στις αλλαγές και ο Πρέπελιτς δεν άφηνε ατιμώρητο κάθε λάθος. Το θετικό της υπόθεσης είναι πως επιθετικά ο Ολυμπιακός είχε πάρει τα πάνω του, όμως αν δεν κατέβασε τον δείκτη του σκορ, δύσκολα θα είχε τύχη στο ματς. Οι Ισπανοί έβρισκαν συνέχεια ελύθερα σουτ, όμως η ταχύτητα του Μακίσικ και το ώριμο παιχνίδι του Σλούκα, έγραψαν το 65-74, σκορ που αποτύπωνε τη διαφορά των συλλόγων ύστερα από 30 λεπτά.

Η Βαλένθια σίγουρα είχε κουραστεί από το γρήγορο τέμπο της αναμέτρησης κι αυτό ήταν απόρια και της άμυνας των Πειραιωτών. Ένα πολύ δύσκολο τρίποντο του Σλούκα έριξε τη διαφορά στο 72-80, όμως τρεις συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις, έφεραν εκνευρισμό στους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Ολυμπιακός έχανε με εννέα πόντους (73-82) πέντε λεπτά πριν το τέλος, όμως με δύο βολές του Βεζένκοφ και μπόλικο χρόνο, όλα μπορούσαν ν’ανατραπούν. Ο Ουίλιαμς όμως και γενικότερα η ευκολία με την οποία οι νυχτερίδες σκόραραν μέσα από τη ρακέτα, έκανε τη διαφορά στη σημερινή αναμέτρηση. Η Βαλένθια έπαιξε καλύτερα, πιπ μεθοδικά και πήρε ένα σπουδαό διπλό στο ΣΕΦ με 85-96, στη μάχη για την πρόκριση στα playoff της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 39-52, 65-74, 85-96