Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της «διαβολοβδομάδας» (4η αγωνιστική) στην Euroleague, η Ρεάλ Μαδρίτης υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό και πατώντας γκάζι από την αρχή, κατάφερε να καταβάλλει την αντίσταση των πράσινων (88-65).

Το Τριφύλλι δεν ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε να κυνηγά από την αρχή την Ρεάλ, κάτι που εκ προοιμίου είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα στην Euroleague. Δεν τα παράτησε ποτέ η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, αλλά η ποιότητα και το βάθος των Μαδριλένων δεν άφησε πολλά περιθώρια…

Στον ρυθμό της Ρεάλ και μέσα στην Μαδρίτη, ο Παναθηναϊκός δεν είχε πολλές ελπίδες και μοιραία, ήρθε η ήττα.

Πλέον, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο βρίσκεται στο 3-1, αντίθετα με τον Παναθηναϊκό που έχει αρνητικό ρεκόρ με 1-3.

Για τους γηπεδούχους ήταν εξαιρετικοί οι Αμπάλντε (14π.), Ταβάρες (17π.) και Γιαμπουσέλε (14π.).

Ξεχώρισαν για τους φιλοξενούμενους, ο Παπαγιάννης (12π.), Πέρι (10π.) και ο Μέικον (18π.)

Tο ματς

Οι Μαδριλένοι μπήκαν πιο επιθετικά, εκμεταλλεύτηκαν την αμυντική… νωθρότητα του Παναθηναϊκού και πριν προλάβει να συμπληρωθεί το πρώτο τετράλεπτο το σκορ ήταν 11-3, με τον Δημήτρη Πρίφτη να καλεί τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι πετούσαν φωτιές, ο Αμπάλντε είχε φτάσει τους οχτώ και το σκορ στο 5′ ήταν 17-5. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε μόνο… μαδριλένικο χρώμα, κάτι που αποδεικνύεται και από το 30-18. Μεγάλη πληγή για το Τριφύλλι ο Αμπάλντε με 12, ενώ ο Γιαμπουσέλε τον ακολούθησε με 8. Από 6 είχαν Παπαγιάννης και Πέρι.

Στην δεύτερη περίοδο, οι πράσινοι δεν είχαν βρει καλάθι τα πρώτα δύο λεπτά, η Ρεάλ είχε πετύχει τέσσερις κι είχε εκτοξεύσει την διαφορά στους 16 (34-18). Χωρίς σκορ στο πρώτο μισό της περιόδου είχε μείνει ο Παναθηναϊκός και μοιραία ήταν στους 18, σε ένα τραγικό πεντάλεπτο. Χαμηλά είχαν μείνει και οι γηπεδούχοι και το σκορ παρέμενε στο 35-18. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από την ομάδα του Πριφτή, μείωσαν την… κατάσταση (35-23). Το 42-30 του ημιχρόνου σίγουρα δεν ήταν κολακευτικό για τους φιλοξενούμενους, ωστόσο απέδειξαν πως δεν θα πετάξουν λευκή… πετσέτα. Ο Παπαγιάννης με 8 και ο Μέικον με 5 ξεχώρισαν. Ενώ για την ομάδα του Λάσο, ο Αμπάλντε είχε 14 και ο Ταβάρες 7.

Οι πράσινοι ήταν εμφανώς πιο συγκεντρωμένοι στην ανάπαυλα, έπαιζαν καλές άμυνες, μειώνοντας στο 23′ σε μονοψήφια διαφορά (43-34). Η καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση συνεχίστηκε και το σκορ στο 25′ ήταν στο 47-39. Ταβάρες και Γιαμπουσέλε έκαναν… πάρτι κάτω από την ρακέτα και το 47-39, έγινε 53-39, 3:30 πριν το φινάλε της περιόδου. Σταθερά σε διψήφια επίπεδα ήταν προηγούμενη η Ρεάλ, που δεν επέτρεπε στο Τριφύλλι να ελπίζει σε πολλά. Το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου ήταν το 62-50. Ταβάρες με 13 και Γιαμπουσέλε με 12 βομβάρδισαν για τους γηπεδούχους. Μέικον με 16 και Παπαγιάννης με 10 κρατούσαν… ζωντανούς τους φιλοξενούμενους.

Οι πράσινοι το πάλεψαν και στην αρχή του τελευταίου κομματιού του αγώνα, μείωσαν στους 10 (65-55) στο 31′, αλλά οι παίκτες του Λάσο δεν είχαν όρεξη να δώσουν κι άλλα… πατήματα στην Ελληνική ομάδα και στο 33′ είχαν εκτοξεύσει την διαφορά στο 71-55. Το 74-59 στο 35′ μετέτρεπε σε τυπική διαδικασία τα τελευταία λεπτά. Τίποτα δεν άλλαξε εντυπωσιακά, οι Μερένχες επιβεβαίωσαν απλώς το… ροζ φύλλο του αγώνα, στέλνοντας την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (88-65).

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 42-30, 62-50, 88-65.