Αν και προβλημάτισε έντονα τους περίπου 7.000 οπαδούς του που βρέθηκαν σήμερα στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός πήρε μία πολύ σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας της διοργάνωσης, κόντρα στην Νταρουσάφακα που πάλεψε, αλλά υπέκυψε κυρίως από το βάρος της φανέλας των γηπεδούχων…

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ του Τσάβι Πασκουάλ που δεν εντυπωσίαζε τον τελευταίο καιρό, υποδέχτηκε την αδύναμη Νταρουσάφακα με στόχο να βρει ρυθμό και να επιστρέψει στις καλές εμφανίσεις.

Οι «πράσινοι» που για ακόμα ένα παιχνίδι ξεκίνησαν με αλλαγές στην άμυνά τους, επιχείρησαν να τρέξουν από νωρίς και με τους Καλάθη και Παππά μπροστάρηδες προηγήθηκαν με 15-8 στο 5΄, βγάζοντας ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ. Δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου οι Τούρκοι έριξαν τη διαφορά στο 18-16, με τον Παναθηναϊκό να κάνει κάποια εύκολα λάθη στην επίθεση. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 22-16, με τους γηπεδούχους να δείχνουν αρκετά θετικά στοιχεία στο παιχνίδι τους, αλλά θα μπορούσαν να είχαν αποφύγει και κάποιες τραβηγμένες επιλογές.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι πιο δυνατά και με τους Γκιστ και Λάσμε πήγε τη διαφορά στο +9 (31-22) στο 15΄.  Η άμυνα με τους δύο πολύπειρους ψηλούς λειτουργούσε πολύ καλά και οι Τούρκοι προσπαθούσαν να σκοράρουν με πολύ δύσκολες προσπάθειες. Όσο τα λεπτά περνούσαν, η διαφορά ανέβαινε με τον Γκιστ να κάνει τη διαφορά. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με σκορ 43-32 με εξαιρετικό buzzer beater του Κιθ Λάνγκφορντ, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει διάθεση και να έχει ένα αρκετά καλό πρόσωπο σε αυτό το δεκάλεπτο, βάζοντας στέρεες βάσεις για την επιστροφή του στις νίκες.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Ερνάκ Μπουράκ προσπάθησαν να τρέξουν και έκαναν ένα μικρό σερί 5-0. Οι «πράσινοι» όμως διατήρησαν το καθαρό μυαλό στην επίθεση και με τους Παππά και Μήτογλου επανέφεραν το +10 στο 24΄ (49-39). Η διαφορά έμενε στους 8-10 πόντους, ο Νικ Καλάθης οργάνωνε σωστά, ο Μήτογλου έκανε εξαιρετικό παιχνίδι στο σκοράρισμα και η Νταρουσάφακα έδειχνε να μην μπορεί να σκοράρει με συνέπεια. Ωστόσο μια επαναλαμβανόμενη αστοχία στα τελευταία δύο λεπτά έφεραν τους Τούρκους σε απόσταση αναπνοής, με το σκορ στο 57-53.

Στην τέταρτη και πιο κρίσιμη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, με τον Πασκουάλ να επιλέγει τον Ίαν Βουγιούκα στο ξεκίνημα. Ένα μικρό σερί έφερε τον Παναθηναϊκό στο +5, όμως και πάλι οι Τούρκοι είχαν απάντηση κάνοντας το 65-65 στο 36΄. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά… Το ΟΑΚΑ στήριζε θερμά την ομάδα, η οποία 1,20 πριν το τέλος έκανε το 71-65 με τον Μήτογλου να δίνει πολύ σημαντικές λύσεις στην άμυνα. Η άμυνα έδωσε τη λύση για τον Παναθηναϊκό που προβλημάτισε έντονα κυρίως στην τελευταία περίοδο, με τον Ντίνο Μήτογλου να οδηγεί την ομάδα σε μία αναγκαία νίκη, με την κορυφαία εμφάνιση της καριέρας του. Το 75-67 λέει πολλά, ωστόσο μπορεί να είναι και μία καλή ευκαιρία ανασύνταξης, με το μεγάλο ματς της Τετάρτης στη Μαδρίτη να είναι πλέον μία τεράστια πρόκληση…

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-32, 57-53, 75-67