Στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Euroleague, ο… σκλητράχηλος Ερυθρός Αστέρας, υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό και τον κέρασε πίκρα, αφού επικράτησε με σκορ 81-76. Δήμιος για την ελληνική ομάδα ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς με 25 πόντους και 6 ασίστ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του αποδείχτηκε ο Λούκα Μίτροβιτς (12π., 8ριμπ.). Για τους Πειραιώτες ξεχώρισαν οι Ντόρσεϊ (18π.), Σλούκας (12π.), και Βεζένκοφ, όμως το παθητικό των 45 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, πλήγωσε ανεπανόρθωτα την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Το ματς:

Στο παιχνίδι μπήκε καλύτερα ο Ερυθρός και προεξέχοντος του Νταβίντοβατς (5π.) βρέθηκε στα μισά της περιόδου να προηγείται με 12-5. Οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ισορροπήσουν και να μαζέψουν την κατάσταση, με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ να έχουν από 5 στους 15 που πέτυχε ο Ολυμπιακός στην 1η περίοδο. Το πρώτο… κομμάτι του παιχνιδιού, έληξε στο +4 για τους Σέρβους (19-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μίτροβιτς μπήκε στην εξίσωση για την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς και οι γηπεδούχοι διατηρούσαν το προβάδισμα με μικρές διαφορές και στο 15′ κέρδισαν 28-26. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Μάρτιν είχε φτάσει τους 6 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο του παιχνιδιού και μέχρι το ημίχρονο ο Κάλινιτς βρήκε ρυθμό, έβαλε 10 πόντους και διατηρούσε στο προβάδισμα τον Αστέρα. Αυτό διήρκησε μέχρι και το 19′, εκεί ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά (36-38) στο παιχνίδι, με τον Σάσα Βεζένκοφ να μετρά 7. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 36-38 και σίγουρα οι ερυθρόλευκοι, έβγαλαν όμορφα πράγματα στο παρκέ.

Κονσέρτο για πολυβόλα ήταν η τρίτη περίοδος και συγκεκριμένα το πρώτο πεντάλεπτο, όπου ο Ερυθρός Αστέρας με κύριο εκφραστή τον Νταβιντόβατς, ήταν κοντά στο σκορ, ξεσηκώνοντας και τη Χάλα Πιονίρ στο πόδι. Ο Ντόρσεϊ όμως είχε πάρει φωτιά και με ατομικές ενέργειες, σκότωνε κάθε αμυντικό σύστημα των Σέρβων. Η αναμέτρηση είχε υψηλό ρυθμό, όμως φαινόταν από μακριά το μεγαλύτερο επιθετικό ταλέντο των φιλοξενούμενων. Οι Σέρβοι έγιναν πιο σκληροί αμυντικά και με τον Κάλινιτς να σκέφτεται, πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ. Βέβαια το 56-53 ύστερα από 30 λεπτά, δεν έλεγε πολλά, αφού όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο.

To παιχνίδι ήταν για γερά νεύρα. Οι εναλλαγές στο σκορ, ήταν πολλές, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ξεφύγει, αν και είχε το προβάδισμα για μεγάλο χρονικό διάστημα. Η άμυνα με την έξοδο του Μάρτιν είχε εξασθενήσει και ο Κάλινιτς με τον Ουόλτερς βρήκαν χώρο δράσης. Ο Σλούκας και ο Πρίντεζης έδωσαν λύσεις, όμως σωστά στο 69-66 ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ-άουτ, αφού το μομέντουμ ήταν με τους γηπεδούχους. Δυστυχώς αν εξαιρέσουμε ένα τρίποντο του Σλούκα, ο Ερυθρός Αστέρας κατέθεσε περισσότερη ενέργεια, είχε πιο καθαρές επιλογές στην επίθεση και δίκαια πήρε τη νίκη με σκορ 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 36-38, 56-53, 81-76