Ο Παναθηναϊκός για την 12η αγωνιστική της Euroleague, υποδέχτηκε την Ζενίτ των γνώριμων Τσάβι Πασκουάλ και Μάνου Παπαδόπουλου και σε ένα χαμηλό από πλευράς ρυθμού παιχνίδι, οι πράσινοι κατάφεραν να πάρουν μια μεγάλη νίκη (70-64).

Οι πράσινοι δεν ξεκίνησαν καλά, βρέθηκαν να κυνηγούν από την αρχή του παιχνιδιού, αλλά μέσω της καλής άμυνας (προϊόντος) της ζώνης, εγκλώβισαν τους παίκτες της Ζενίτ, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη.

Οι παίκτες του Πρίφτη είχαν 16 ασίστ, για 12 λάθη, ενώ και στα ριμπάουντ τα πήγαν καλά, μαζεύοντας 30 συνολικά.

Μυθικός με 18 ο Νέντοβιτς, σπουδαία εμφάνιση και για τον Παπαγιάννη με double-double (17π.-12ρ.)

Ο Παναθηναϊκός έφτασε πλέον στο 3-9, ενώ η Ζενίτ η έπεσε στο 8-4.

Το ματς

Οι πράσινοι ξεκίνησαν με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, καθώς στα πρώτα πέντε λεπτά δεν βρήκαν καλάθι και έφτασαν να χάνουν με 12-0! Από εκεί και πέρα, ο Νέντοβιτς πήρε το… όπλο του και με 8 πόντους μάζεψε κάπως την κατάσταση. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 15-23, με τον Λόιντ να έχει άλλους 8.

Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ ήλεγχαν τον ρυθμό για τουλάχιστον 4 λεπτά και στην δεύτερη περίοδο, αλλά δύο μεγάλα τρίποντα από Μέικον και Νέντοβιτς έφεραν το Τριφύλλι στους 3 (25-28). Μάλιστα, ακόμη ένα τρίποντο, αυτό του Κασελάκη έκανε το 28-28 ακριβώς στα μισά του δεκαλέπτου. Η Ζενίτ απάντησε με 10-0 και διαμόρφωσε το 28-38, δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Οκάρο Ουάιτ μείωσαν την διαφορά στους 5 (33-38), σκορ που έμελλε να είναι κι αυτό του πρώτου ημιχρόνου. Νέντοβιτς (11π.) και Φλόιντ (10π.) ήταν οι μοναδικοί διψήφιοι.

Όσο άσχημα ξεκίνησε στο πρώτο δεκάλεπτο, τόσο καλά ξεκίνησε στην 3η περίοδο ο Παναθηναϊκός και με σερί 8-2, προηγήθηκαν για πρώτη φορά (41-40), σχεδόν στα μισά. Εξαιρετικός ο Παπαγιάννης με 6 αναπάντητους πόντους. Το 46-40 υπέρ των πράσινων στο 25′ αποδείκνυε πως το μομέντουμ είχε περάσει στους γηπεδούχους. Η άμυνα ζώνης του Πρίφτη έκανε και πάλι δουλειά και οι πράσινοι έφτασαν στο +9 (51-42) στο 28′. Το 53-48 ήταν το σκορ πριν το τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Παπαγιάννης είχε φτάσει τους 12 σε μια φοβερή περίοδο για εκείνον. Ενώ οι 9 του Φράνκαμπ ξεχώρισαν για τους «Ρώσους».

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν άλλαξε την τακτική της, καθώς μέσω της άμυνας ζώνης, πίσω τα πράγματα ήταν πολύ καλά. Στην επίθεση είχε κάποιες καλές αποφάσεις και το σκορ στο 35′ ήταν στο 60-52. Η Ζενίτ δεν τα παράτησε, ωστόσο και στο 37′ είχε μειώσει σε 60-59, βάζοντας… φωτιά στην αναμέτρηση. Μάλιστα, η ομάδα του Πασκουάλ πέρασε μπροστά στο σκορ με 62-61 στο 38′. Η απάντηση ήρθε μέσω ενός μεγάλου… τριπόντου του Νέντοβιτς για το 64-62 ένα λεπτό πριν το φινάλε. Ένα μεγάλο καλάθι του Παπαγιάννη, μια απάντηση από του Κουζμίνσκας, δύο εύστοχες βολές του Παπαπέτρου και δύο του Παπαγιάννη διαμόρφωσαν το τελικό 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 53-48, 70-64.