Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας με φόρα από το νικηφόρο ματς με τον ΠΑΟ, επικράτησε και της Αναντολού Εφές με 80-98 και κατέκτησε το τρίτο ροζ φύλο αγώνα στη φετινή Euroleague. Για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη εξαιρετικός ήταν ο Γουίλ Κλάιμπερν με 20 πόντους (7/10διπ., 1/4 τριπ., 3/7βολ.), ενώ πολύ καλός για πρώτη φορά φέτος ήταν ο Ντε Κολο με 16 (6/8διπ., 1/2τριπ., 1/1βολ.). Για τους Τούρκους ο Κρούνοσλαβ Σίμον ήταν συγκινητικός με 23 πόντους (4/6διπ., 3/5τριπ., 6/6βολ.), όμως μόνος ήταν αδύνατο να βάλει φρένο στην “αρκούδα”.

Κονσέρτο για πολυβόλα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα στις δύο ομάδες, αφού αμφότερες είχαν εκπληκτικό ποσοστά στα σουτ εντός πεδιάς. Η Εφές προσπάθησε να επιβάλει έναν γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι μέσω του Μακόλουμ και του Άνταμς, όμως η ΤΣΣΚΑ δεν “μάσησε”, με τον Ροντρίγκεζ να δημιουργεί συνέχεια ευνοϊκές καταστάσεις για τους συμπαίκτες του. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα ενός πόντου (26-27) και το μομέντουμ να είναι σαφώς υπέρ τους.

Στα επόμενα δέκα λεπτά οι Τούρκοι έπαιζαν άμυνα με τα “μάτια”, αφήνοντας τους Ντε Κολό και Κλάιμπερν να κάνουν το παιχνίδι τους. Ο Περάσοβιτς είχε δώσει οδηγίες για πίεση, όμως οι παίκτες του είχαν “πιει θάλασσα” κι έκαναν το ένα λάθος πίσω από το άλλο. Αυτό φυσικά η “αρκούδα” το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και πήγε στ’αποδυτήρια του Σινάν Ερντέμ Αρίνα με διαφορά έντεκα πόντων (43-54).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έκαναν ένα μικρό σερί 6-0, μπαίνοντας πάλι στη διεκδίκηση του ματς, όμως δύο γκολ-φάουλ των Χάντερ και Χριάπα, επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Ήταν φανερό πάντως πως η Εφές προσπαθούσε, αλλά δεν μπορούσε να κοντράρει την μεγάλη της αντίπαλο.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η διαφορά δεν κατέβαινε σε μονοψήφιο νούμερο κι έτσι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας πανηγύρισε την τρίτη της νίκη στη φετινή Euroleague, κάνοντας το 2 στα 2 αυτή τη βδομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 43-54, 60-73, 80-98