Ο Παναθηναϊκός ήταν μέρα με τη νύχτα στο ματς με τη Ζάλγκιρις Κάουνας, όμως με τον εντυπωσιακό Πάρις Λι, που σημείωσε 24 πόντους (τους 20 στο δεύτερο ημίχρονο), έδωσε 4 ασίστ, ενώ έκλεψε 3 φορές τη μπάλα, όντας ο MVP του τριφυλλιού στη νίκη με 89-65. Οι πράσινοι στο πρώτο ημίχρονο δεν βλέπονταν στην κυριολεξία, όμως στο δεύτερο τα άλλαξαν όλα κι απέδειξαν στους εαυτούς τους κυρίως, πως αξίζουν αρκετά παραπάνω, απ’ όσα έχουν καταθέσει στο παρκέ.

Αυτή ήταν η όγδοη νίκη των πρασίνων, οι οποίοι την ερχόμενη βδομάδα, θα έχουν δύσκολο έργο απέναντι σε Ρεάλ Μαδρίτης και Μπασκόνια.

Η φορμαρισμένη Ζαλγκίρις μπήκε αποφασιστικά στο ΟΑΚΑ (4-11 με 5/5 εντός πεδιάς) και ο Ντέγιαν Ράντονιτς κάλεσε τάιμ άουτ πριν καλά – καλά συμπληρωθούν 3′, βλέποντας την ομάδα του να εμφανίζει τις γνωστές παθογένειές της. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο +10 στο 4′ (4-14 με 5π. του Εντγκάρας Ουλανόβας). Οι starters του «τριφυλλιού» αντέδρασαν άμεσα και χάρη στο δίδυμο Ματέους Πονίτκα – Ντουέιν Μπέικον η απόσταση έπεσε (13-14 στο 7′ με 9-0 σερί), αλλά η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις έμεινε πιστή στις αρχές της, κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα και «έκλεισε» το δεκάλεπτο στο +5 (19-24).

Η Ζαλγκίρις ανέκτησε εκ νέου τον έλεγχο με ένα σερί από επιθετικά ριμπάουντ (10επ.ριμπ. στα μισά της 2ης περιόδου) και «διάβασμα» της «πράσινης» άμυνας, το οποίο έδινε ελεύθερα σουτ (19-29 στο 12′ και 24-36 στο 15′). Από την άλλη, οι Αρτούρας Γκουντάιτις (0/4β., 0ρ., 2φ.) και Νέιτ Ουόλτερς (0/4 εντός πεδιάς, 1ασ./2λ.), που έχασαν προπονήσεις το τελευταίο διάστημα λόγω τραυματισμών, αποτελούσαν… ανοιχτές πληγές για τον Παναθηναϊκό και στις δύο πλευρές του παρκέ, με την ομάδα του Ράντονιτς να μην μπορεί να βρει εύκολο σκορ, αστοχώντας μέχρι και στις βολές (8/14β.). Οι πρωτοπόροι της λιθουανικής λίγκας είχαν πάει το παιχνίδι 100% στα μέτρα τους, είχαν «σφίξει» την άμυνά τους και έκαναν κουμάντο στο παρκέ του ΟΑΚΑ (27-42 στο 20′).

Ο Παναθηναϊκός στην επανάληψη ήταν πολύ πιο συγκεντρωμένος, θέλησε να βάλει ενέργεια στο παιχνίδι του και με τρία τρίποντα (δύο ο Πάρις Λι, ένα ο Γ. Καλαϊτζάκης) επέστρεψε (40-45 στο 23′ και 43-48 στο 25′ με γκολ – φάουλ του Λι), με τους Λιθουανούς να κάνουν λάθη απέναντι στους aggressive γηπεδούχους. Ο Μπέικον έφερε το «τριφύλλι» στον πόντο (51-52 στο 27′) και ήταν φανερό πως το μομέντουμ ήταν υπέρ των «πρασίνων». Έτσι, ο τρομερός Λι (17π. στην 3η περίοδο) έκλεψε άλλη μία μπάλα, έβαλε άλλα δύο τρίποντα και «έγραψε» τα πρώτα προβαδίσματα του Παναθηναϊκού στη βραδιά, οποίος γύρισε από το -15 του ημιχρόνου (54-52 στο 27′ και 57-54 στο 28′). Οι έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης ήταν καταιγιστικοί, έβαλαν 7 3π. σε 10′, σημείωσαν συνολικά 37π. και «έκλεισαν» το… κορυφαίο δεκάλεπτο της σεζόν έχοντας ανατρέψει πλήρως την κατάσταση (64-58 στο 30′ με 37-16 επιμέρους σκορ). Πέραν του ασταμάτητου Λι, θετικότατοι ήταν και οι Γκουντάιτις – Γ. Καλαϊτζάκης.

Τα deflections συνεχίστηκαν και ο Ουόλτερς έδωσε διψήφια «απόσταση» στο σύνολο του Ράντονιτς, που δεν… αστειευόταν (69-58 στο 32′), με την «εγκλωβισμένη» ομάδα του Μακσβίτις να τα βρίσκει «σκούρα» στην επίθεσή της. Επί της ουσίας, η αμυντική λειτουργία του «τριφυλλιού» κράτησε τους Λιθουανούς από το 29′ μέχρι το 34′ χωρίς σκορ και ο Λι «καθάρισε» το ματς με το 5ο τρίποντό του (74-58). Από το -15 στο 20′ οι… locked in γπεδούχοι έφτασαν στο +16 σε 14 αγωνιστικά λεπτά και ήταν φανερό πως είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, απέναντι σε μια καλοδουλεμένη ομάδα που όμως έμοιαζε αδύνατο να αντιδράσει. Το τρίποντο του Πονίτκα από τη γωνία (80-60 στο 36′) ήταν το… κερασάκι στην τούρτα, με τους «πράσινους» να φτάνουν σε μια επιβλητική νίκη ( τελικό). Ο μοναδικός «πονοκέφαλος» του Ράντονιτς είχε να κάνει με έναν τραυματισμό του Πονίτκα στο 37′, ο οποίος μένει να φανεί πόσο σοβαρός είναι, μιας και φάνηκε χτυπάει στο πόδι. Στα highlights της βραδιάς το ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Αλέξανδρου Σαμοντούροφ, ο οποίος μπήκε στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 27-42, 64-48, 89-65