Σ’ένα ματς διαφήμιση για το μπάσκετ, η Φενερμπαχτσέ πήρε μεγάλη νίκη μέσα στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ με 93-95 και έσβησε την ήττα από τον Ολυμπιακό. Οι πρωταθλητές Ευρώπης μετά από 45 λεπτά αγώνα, έκαμψαν την αντίσταση της “αρκούδας”, χάρις σ’έναν εκπληκτικό Γιαν Βεσελι, που σημείωσε 31 πόντους, όμως ο παίκτης, που υπέγαψε τη νίκη των Τούρκων ήταν ο Νίκολο Μέλι (11π.), αφού ευστόχησε στο σουτ της νίκης. Εξαιρετικός ήταν και ο Κώστας Σλούκας με 10 πόντους και 9 τελικές πάσες. Για τους Ρώσους αυτοί που τράβηξαν κουπί ήταν οι Σέρχι Ροντρίγκεζ με 20 πόντους και ο Ντε Κολό με 18.

Εκρηκτικά ξεκίνησε το παιχνίδι η Φενερμπαψτσέ, που έδειξε πως ήρθε στη Ρωσία για να πάρει ένα μεγαλο διπλό. Ο Γιαν Βέσελι έκανε πάρτι κάτω από τις δύο ρακέτες και με δέκα πόντους, οδηγούσε την ομάδα του στο σκοράρισμα. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την πρωταθλήτρια Ευρώπης να είναι μπροστά στο σκορ με 16-27, με τον Ιτούδη να είναι έξαλλος από την αμυντική συμπεριφορά των παικτών του.

Στη δεύτερη περίοδο η “αρκούδα” βελτιώθηκε στα μετόπισθεν και με σημαιοφόρους τους Χίγκινς και Χάινς, μείωσαν τη διαφορά στους πέντε πόντους (25-30). Ο Ομπτάντοβιτς βλέποντας τα κακώς κείμενα της ομάδας του κάλε τάιμα-άουτ, αλλά μάλλον ήταν αργά, αφού το μομέντουμ είχε περάσει στο στρατόπεδο των γηπεδούχων. Το πρώτο ημίχρονο πάντως βρήκε την Φενέρ μπροστά στο σκορ με 41-46.

Στην τρίτη περίοδο η ΤΣΣΚΑ συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα, με τον Ροντρίγκεζ να έχει μπει κι αυτός στην εξίσωση της ρωσικής επίθεσης. Ο Ισπανός γκαρντ σκόραρε με χαρακτηριστική ευκολία και το καλύτερο ήταν πως εκμεταλλευόταν τους συμπαίκτες του. Οι Τούρκοι βέβαια δεν τα παράτησαν ποτέ και με τον Σλούκα ν’αναλαμβάνει δράση, έμειναν κοντά στο σκορ (63-61), μετά από 30 λεπτά στην αναμέτρηση.

Στο τεταρτο δεκάλεπτο έγινε πραγματική μάχη με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για τη νίκη όμως η Φενέρ φαινόταν πιο δεψασμένη και διαβσμένη από την αντίπαλό της. Ο Νίκολο Μέλι με καθροστικό τρίποντο έδωσε αέρα πέντε πόντων (75-80) στην ομάδα του, όμως η ΤΣΣΚΑ με τους Ντε Κολό και Ροντρίγκεζ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Το σκορ ήταν 79-82 με 29” ν’απομενουν για τη λήξη του αγώνα. Ο Ισπανός γκαρντ με τρίποντο και φάουλ έφερε τούμπα το ματς και ο Ομπράντοβιτς κάλεσε τάιμ-άου, μπας και κλέψει τη νίκη στο τέλος. Ο Γουοναμέικερ κέρδισε φάουλ, όμως ευστόχησε στη μία από τις δυο βολές κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, ύστερα και από το χαμένο δίποντο του Κάιλ Χάινς.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Φενέρ ήταν πιο εύστοχη με τον Γουοναμέικερ, να σκοράρει μ’ευκολία και να πηγαίνει πολύ συχνά στις βολές. Από κοντά ήταν και ο Βέσελι, που δεν είχε αντίπαλο κυριολεκτικά και με 29 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του. Ο Τσέχος σκόραρε αλλους δύο πόντους, διαμορφώνοντας το 89-93, όμως ο Ντε Κολό με τέσσρις συνεχόμενους πόντους, έφερε το ματς στην απόλυτα ισοπαλία με 19” ν’απομένουν για το τέλος. Ο Νίκολο Μέλι τελικά ήταν ο από μηχανής θεός για τους φιλοξενούμενους, αφού σημείωσε το σουτ της νίκης για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-27, 41-46, 63-61, 83-83, 93-95