Στον πρώτο ημιτελικό του Final Four της Euroleague η Αναντολού Εφές λύγισε τον άστοχο κι αγχωμένο στο τέλος Ολυμπιακό με σκορ 77-74 και προκρίθηκε στον τελικό της διοργάνωσης. Ο Βασίλιε Μίτσιτς έκρινε την αναμαέτρηση μ’ένα απίστευτης δυσκολίας τρίποντο και οι πρωταθλητές Ευρώπης, θα διεκδικήσουν εκ νέου το θρόνο της Euroleague.

Πολύ ορεξάτος και διαβασμένος παράλληλα μπήκε στο παρκέ της Stark Arena ο Ολυμπιακός, έχοντας ως αιχμή του δόρατος τον Φαλ. Ο Γάλλος ψηλός τροφοδοτήθηκε σωστά, ενώ η άμυνα των Παπανικολάου και Ουόκαπ πάνω στους Μίτσιτς και Λάρκιν ήταν αποτελεσματική. Το 12-5 στα πρώτα πέντε λεπτά, έλεγα πολλά για την τακτική των τυπικά γηπεδούχων, όμως το ματς είχε πολύ ψωμί. Οι Τούρκοι μ’εάν τυχερό τρίποντο του Ντάνστον αναθάρρησαν και μ’ένα σερί 2-13, πήραν κεφάλι στο σκορ με 14-18. Με συνεχόμενες καλές άμυνες και πέντε πόντους του Πανανικολάου, η ελληνική ομάδα έκλεισε την πρώτη περίοδο, προηγούμενη με 21-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους δύο συλλόγους να είναι άκρως αποτελεσματικοί στην επίθεση, με τον Μάρτιν να φθίρει τον Ντάνστον με φάουλ, όμως να τελειώνει παράλληλα υποδειγματικά τις φάσεις κοντά στο καλάθι. Από την Εφές οι Λάρκιν και Μπράιαντ έδειχναν ζεστοί κι αυτό ήταν ένα πρόβλημα για τους Πειραιώτες. Βέβαια το γεγονός πως ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με εφτά πόντους (39-32), έλεγε πολλά. Ο Μίτσιτς μ’ένα δύσκολο τρίποντο, μείωσε τη διαφορά, ο Σέρβος γκαρντ βρήκε ρυθμό κι αυτός ήταν η αιτία, που η Εφές, μείωσε στην ελάχιστη τιμή τη διαφορά. Ο Μακίσικ με lay up έγραψε το 43-42, ύστερα από 20 λεπτά σκληρού μπρα ντε φερ.

Η Εφές μπήκε με φόρα στην επανάληψη με τους Μπράιαντ, Σίνγκλετον και Ντάνστον να είναι εξαιρετικοί και στις δύο μεριές του παρκέ. Ο Ολυμπιακός τάιζε μεν τον Φαλ, όμως όφειλε να είχε και εναλλακτικό σχέδιο. Το 45-61 δεν είναι μεγάλη διαφορά και οι Πειραιώτες σίγουρα θα επιστρέψουν στο ματς. Οι Τούρκοι ήταν εκνευριστικά εύστοχοι από την περιφέρεια (σχεδόν αλάνθαστος ο Μπράιαντ), όμως ο Ντόρσεϊ με δύο-τρία προσωπικά καλάθια, κράτησε τη διαφορά στο μείον εννέα (53-62). Ο Βεζένμκοφ επιτέλους ευστόχησε σ’ένα τρίποντο, ο Ντόρσεϊ, μείωσε ακόμα περισσότερο, ενώ με buzzer beater στην τρίτη περίοδο, το σκορ έγινε 63-66 και όλα θα κρίνονταν στην τεταρτη και τελευταία περίοδο.

Ο Ολυμπιακός έχασε δύο ευκαιρίεςγια να μειώσει στον πόντο ή να ισοφαρίσει, όμως η άμυνα του δούλευε πιο αποτελεσματικά. Οι Τούρκοι τα περίμεναν όλα από τα τρίποντα κι αυτό το πλάνο, κάποια στιγμή θα είχε τις αποτυχίες του. Ο Μακίσικ αφυπνίστηκε σε μεγάλο βαθμό, έδωσε λύσεις σ’άμυνα κι επίθεση και το 69-70 ήταν γεγονός. Το μομέντουμ ήταν με τους Πειραιώτες, όμως τα έξι λέπτά ήταν πολύς χρόνος για μπάσκετ. Η αναμέτρηση ήταν οριακή όπως την περιμέναμε, το πέμπτο φάουλ του Ντάνστον σίγουρα αποδυνάμωνε την Εφές και το 70-71 κρατούσε άπαντες σε αγωνία. Ο Πλάις ευστόχησε σε δύο βολές, ξεκόλλησε την ομάδα του, ο Σλούκας αστόχησε σε κρίσιμες επιθέσεις, όπως και ο Βεζένκοφ και το 70-73, κρατούσε την Εφές μπροστά στο σκορ. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες, είτε μιλάμε για βολές, είτε για εύκολα σουτ και το 72-74 των Τούρκων μ’ένα λεπτό ν’απομένει για τη λήξη, δεν έλεγε πολλά. Ο Μοερμαν αστόχησε στο τρίποντο, ο Μάρτιν ισοφάρισε τον ημιτελικό και σε 19 δευτερόλεπτα, ίσως να κρίνονταν τα πάντα. Ο Βασίλε Μίτσιτς με απίστευτο buzzer beater, έδωσε την πρόκριση στους Τούρκους, που πλέον περιμένουν τον νικητή από τον έτερο ημιτελικό ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 43-42, 63-66, 77-74