Ο Παναθηναϊκός ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο με την Μπαρτσελόνα, την οποία κέρδισε με σκορ 89-81 και με καλύτερο goal average, ανέβηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και πλέον κοιτάζει κατάματα το αβαντάζ έδρας στα playoffs. Ο Κώστας Σλούκας ήταν εντυπωσιακός με 18 πόντους και 8 τελικές πάσες, ενώ κομβικός στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν οι Μήτογλου (19π., 10 ριμπ.) και Ναν (22π.).

Πολύ ήταν το παιχνίδι στο πρώτο πεντάλεπτο, με τις δύο ομάδες να τρέχουν το παρκέ, με τους Ισπανούς να βρίσκουν εύκολα καλάθια με τους Πάρκερ και Βέσελι, ενώ ο ΠΑΟ είδε τον Ναν να ξεκινάει καλά, όμως κάποιες επιπόλαιες πάσες του, έκαναν έξαλλο τον Αταμάν. Η κακή αμυντικά εικόνα συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, ενώ τα επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών, πλήγωναν τη γηπεδούχο ομάδα. Ο Παναθηναϊκός έκανε γρήγορες επιθέσεις κι αυτό ίσως να βόλευε τους μπαλουγκράνα, που δεν έχουν υπομονή στα μετόπισθεν. Το 20-23 δεν έλεγε πολλά, όμως φαινόταν πως οι φιλοξενούμενοι αισθάνονταν πολύ άνετα στο ΟΑΚΑ.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ολοκληρωτικά υπέρ της Μπαρτσελόνα, καθώς ο Ρούμπιο της έδινε ρυθμό, ενώ ο ΠΑΟ κουτούλαγε πάνω στα μεγάλα κορμιά των Ισπανών. Μόνο ο Ναν ήταν αποτελεσματικός από τους κοντούς, λόγω υψηλής ατομικής ικανότητας, όμως το 17-0 σερί των Ισπανών, έκανε το σκορ 24-40. Η λειτουργία της πράσινης επίθεσης, ήταν προβληματική και μόνο ο Κώστας Σλούκας προσπάθησε να διαβάσει την τακτική των Ισπανών, όμως οι γκαρντ της Μπάρτσα έκαναν τρομερή δουλειά και οι δέκα τελικές πάσες, λένε πολλά. Για τους πράσινους το 34-46 του πρώτου ημιχρόνου, ίσως είναι και κολακευτικό, όμως τίποτα δεν είχε κριθεί, καθώς το ματς είχε πολύ δρόμο.

O Σλούκας ήταν συγκλονιστικός στα δημιουργικά του καθήκοντα, τακτοποίησε το παιχνίδι του τριφυλλιού, ενώ διάβαζε ότι του έδινε η άμυνα των Καταλανών. Βάλτε στην εξίσωση την άμυνα των Λεσόρ και Γκραντ κι εύλογα το ματς ξαναέγινε ντέρμπι με το σκορ στο 53-55. Μάλιστα με γκολ-φάουλ του Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα, ύστερα από την πρώτη περίοδο και όλο το ΟΑΚΑ ήταν στο πόδι. Ο Αμπρίνες με δύσκολο τρίποντο, σίγησε το γήπεδο, όμως με κάρφωμα του Λεσόρ το 60-61 μας ετοίμαζε για μία άκρως ανταγωνιστική τέταρτη περίοδο.

O Παναθηναϊκός έβγαλε μία απίστευτη ενέργεια και στην τέταρτη περίοδο, με όλους τους παίκτες να τα δίνουν όλα στην άμυνα και την Μπαρτσελόνα, να βρίσκει σκόπιες λύσεις, με τα τρίποντα των Αμπρίνεζ και Πάρκερ. Ο Ναν έκατσε στον πάγκο, ηρέμησε και βρήκε τον εαυτό του, σκόραρε, μοίρασε ασίστ και πλέον οι γηπεδούχοι ήταν αφεντικά του παιχνιδιού. Το 83-73 είχε σηκώσει όλο το γήπεδο στο πόδι κι αυτό που ενδιέφερε τους. Ο Παναθηναϊκός ήταν ισοπεδωτικός, ο Σλούκας έκανε το κορυφαίο του παιχνίδι με την πράσινη φανέλα και η νίκη με 89-81, τον ανέβασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 34-46, 60-61, 89-81