Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας κέρδισε σχετικά εύκολα την Βαλένθια με 94-67, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-1. Κορυφαίος για τους Ρώσους ήταν ο Νάντο Ντε Κολό με 23 πόντους (5/7δίπ., 3/3 τριπ., 4/4βολ.) σε μόλις 20 λεπτά συμμετοχής, ενώ πολύ παραγωγικός ήταν και ο Κόρεϊ Χίγκινς με 16. Για τις “νυχτερίδες” ξεχώρισαν οι Ντούμπλιεβιτς και Πλάις με 11 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Η Βαλένθια ξεκίνησε πολύ εντυπωσιακά την αναμέτρηση, αφού προηγήθηκε πολύ γρήγορα με 2-10 και 6-14. Οι Ισπανοί είχαν πολύ καλή κυκλοφορία μπάλας κι αυτό δυσκόλεψε πολύ τις αμυντικές προσαρμογές των γηπεδούχων. Ο Ιτούδης βλέποντας τα “κακώς κείμενα” της ομάδας του, κάλεσε τάιμ άουτ και επανέφερε τους παίκτες του στην τάξη. Η ΤΣΣΚΑ βελτιώθηκε κατευθείαν και με τον Ντε Κολο να δίνει ρυθμό, το δεκάλεπτο έκλεισε υπέρ των Ρώσων με 20-19.

Στη δεύτερη περίοδο το ματς ήταν περισσότερο ισορροπημένο, όμως ήταν ηλίου φαεινότερο πως οι γηπεδούχοι, ένιωθαν καλά στον αγωνιστικό χώρο. Ο Έρικ Γκριν πάντως απασχολούσε διαρκώς τους αντιπάλους του κι αυτό βόλευε πολύ τους Ρούντεζ και Ντούμπλιεβιτς, που βρήκαν χώρο να κάνουν τα “δικά” τους στην επίθεση. Τελικά το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ΤΣΣΚΑ να είναι μπροστά με +5 (43-38), όμως τίποτε δεν είχε κριθεί, όσον αφορά τον τελικό νικητή.

Στο δεύτερο ημίχρονο άλλαξαν όλα, αφού η ΤΣΣΚΑ μπήκε αγριεμένη στο παρκέ και παίζοντας άμυνα που τσάκιζε κόκκαλα, κατάφερε να οιδοκομήσει διαφορά δέκα πόντων (47-37), δείχνοντας πως έχει πάρει τα ηνία του αγώνα. Ο Ροντρίγκεζ, μοίραζε αφειδώς ασίστ, ενώ ο Χάντερ έκανε ότι ήθελε τον αργό και ράθυμο Πλάις. Μετά από 30 λεπτά παιχνιδιού οι Ρώσοι είχαν καθαρίσει τη υπόθεση νίκη, αφού προηγούνταν με 73-54 και η διαφορά ολοένα και μεγάλωνε. Η Βαλένθια δεν μπορούσε ν’αντιδράσει με τίποτα κι ετσι γνώρισε την τέταρτη ήττα στη διοργάνωση. Αντίθετα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 5-1.

Τα δεκαλεπτα: 20-19, 43-38, 73-54, 94-67