Ο Σκότι Ουίλμπεκιν στην κρίσιμη βολή που εκτέλεσε απέναντι στη Βαλένθια αστόχησε κι έτσι οι Ισπανοί επικράτησαν της Φενέρμπαχτσε με 77-74 κάνοντας το 2/2 στη διοργάνωση.

Με πρόβλημα στη δόμηση μιας σωστής επίθεσης, η εικόνα της Φενέρμπαχτσε στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν επιεικώς απογοητευτική και πέραν της 4/15 σουτ (1/8 τρίποντα), είχε και πέντε λάθη. Η Βαλένθια δεν ξεχείλισε από ποιότητα, σίγουρα όμως ήταν πιο σκληρή και έξυπνη στην transition επίθεση.

Σ’ ένα παιχνίδι εξαιρετικά λεπτών ισορροπιών μια χαμένη βολή έχει μεγάλη αξία και στην προκειμένη περίπτωση αυτή του Σκότι Ουίλμπεκιν διαμόρφωσε αποτέλεσμα καθώς εκεί η Φενέρ έχασε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Εντούτοις, έτσι αποδόθηκε δικαιοσύνη γιατί η Βαλένθια άξιζε τη νίκη έχοντας πιο σταθερή εικόνα.

Ο Μπράντον Ντέιβις ήταν κυρίαρχος στις ρακέτες και τελείωσε το παιχνίδι με 18 πόντους. Από την άλλη, Καλάθης και Μόντλεϊ έπαιξαν ελάχιστα ενώ ο Γκούντουριτς ήταν απελπιστικά άστοχος.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 39-33, 58-55, 77-74