Ο Ολυμπιακός δεν πεθαίνει. Οι Πειραιώτες με ηρωική εμφάνιση και κορυφαίους τους Πρίντεζη (18π.) και Παπανικολάου (16π.), πήρε τεράστιο διπλό στην Ισπανία, επικρατώντας της Βαλένθια με 91-93. Ο άσος στο μανίκι των Περαιωτών ήταν ο Βεζένκοφ με 17 πόντους, ενώ και ο Πολ βοήθησε με 12.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ διαβασμένος στο παιχνίδι. Αμυντικά ήταν αξιοπρεπής, όμως η απώλεια των ριμπάουντ, πλήγωσε τους Πειραιώτες. Το 5-8 ήταν κολακευτικό για τις “νυχτερίδες”, αφού δεν είχαν μπει στο πνεύμα του αγώνα. Ο Μιλουτίνοφ έκανε καλή δουλειά, όμως ο Σπανούλης ακόμα δεν είχε μπει στην εξίσωση της ερυθρόλευκης επίθεσης. Ο Παπανικολάου ήταν πολύ ορεξάτος, όμως και ο Σαν Εμετέριο από την πλευρά των Ισπανών. Το 16-16 νομίζουμε αποτυπώνει πως η πρώτη περίοδος ήταν ισορροπημένη.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη και στην δεύτερη περίοδο. Ο Ολυμπιακός ναι μεν είχε θέμα αμυντικό, όμως στην επίθεση οι Ρότσεστι και Πρίντεζης έκαναν καλή δουλειά και δεν άφηναν τους Ισπανούς να ξεφύγουν. Ο Βίβες ναι μεν ήταν καυτός από την περιφέρεια, ομως το 29-33 με τρίποντα των Πολ και Βεζένκοφ, έδειξαν πως οι ερυθρόλευκοι ήρθαν για να κερδίσουν. Μάλιστα η λειτουργία των Πειραιωτών ήταν υποδειγματική και στα μετόπισθεν και το 31-37 άγχωσε  τις “νυχτερίδες”. Γενικότερα η Βαλένθια ήταν χειρότερη, όμως με όπλο τη μεγαλύτερη ενέργεια, έκλεισε το ημίχρονο στο μείον τρία (36-39).

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην επίθεση, με τον Σπανούλη να είναι μεν άστοχος, όμως ο Κόνιαρης και ο Παπανικολάου ήταν εύστοχοι από την περιφέρεια. Βάλτε στην εξίσωση και την καλή άμυνα των φιλοξενούμενων και θα κατανοήσετε το λόγο, που το σκορ έγινε 46-54. Βέβαια ορισμένες διαιτητικές αποφάσεις έριξαν τη διαφορά, όμως ο συγκεντρωμένος Ολυμπιακός δεν φοβάται τίποτα. Σίγουρα υπήρχαν απροσεξίες στην άμυνα, όμως η ελληνική ομάδα, έδειχνε πως αρνείται να χάσει. Αν δεν υπήρχε ο Σαν Εμετέριο, τότε η διαφορά θα ήταν διψήφια για τον Ολυμπιακό., ύστερα από 30 λεπτά.

Οι Ισπανοί δυστυχώς με σερί 7-0, ισοφάρισαν την αναμέτρηση κι έδειχναν πως έχουν περισσότερη ενέργεια από την ελληνική ομάδα. Ο Κεζμούρα σωστά πήρε τάιμ-άουτ ηρέμησε τους παίκτες του και το 8-0 με Πολ, Ρότσεστι και Βεζένκοφ ήταν γεγονός. Το 70-78 ήταν βαρίδι για τις νυχτερίδες, που ίσως να μην είχαν άλλο κουράγιο για να κάνουν την ανατροπή. Μάλλον κάναμε λάθος, αφού η Βαλένθια με τους Βαν Ρόσομ και Μαρίνκοβιτς έκανε νεό σερί και το 77-78 ήταν γεγονός. Αυτό δεν πτόησε την ελληνική ομάδα, που με ήρωες τους Παπανκολάου, Πρίντεζη και Βεζένκοφ πήρε το μεγάλο διπλό με σκορ 91-93 και παρέμεινε σε τροχιά οχτάδας.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-39, 63-70, 91-93