Ο Παναθηναϊκός με άρμα μάχης την άμυνα και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νεμάνια Νέντοβιτς (28π., 7/11 τριπ.) επικράτησε της Φενερμπαχτσέ με σκορ 82-68 και βελτίωσε το ρεκόρ του στη Euroleague (2-2). Οι πράσινοι ήταν διαβασμένοι και ισορροπία στην επίθεσή τους (Μποχωρίδης, Σάικς, Όγκαστ, Παπαγιάννης), κέρδισαν έναν αντίπαλο που δεν έδειξε πολλά πράγματα στο παρκέ του ΟΑΚΑ.

Η αρχική πεντάδα του Παναθηναϊκού αποτελούνταν από τους Σαντ Ρος, Φόστερ, Κασελάκη, Μήτογλου και Παπαγιάννη, ενώ από τη μεριά της η Φενέρμπαχτσε παρέταξε στο παρκέ του ΟΑΚΑ τους Μπράουν, Ντε Κολό, Ουλανόβας, Μπαρτέλ και Βέσελι.
Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν έχοντας σπουδαίες άμυνες στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα, ενώ ο Σαντ Ρος ήταν αυτός που είχε επωμιστεί το μαρκάρισμα του Ντε Κολό. Ο Φόστερ ξεκίνησε και πάλι «ζεστός» δίνοντας προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 7-5 (5’), ενώ εξαιρετικός επιθετικά ήταν και ο Νέντοβιτς που πέρασε στη θέση του Αμερικανού. Ο Σέρβος γκαρντ πήρε πάνω του επιθέσεις και όντας εύστοχος βοήθησε το «τριφύλλι» να φτάσε στο 15-7 και να αναγκάσει τον Ιγκόρ Κοκόσκοφ να καλέσει τάιμ άουτ 3:24 πριν το τέλος της περιόδου. Στον εναπομείναντα χρόνο οι παίκτες του Βόβορα διατήρησαν την καλή εικόνα που είχαν και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +9 (22-13).

Η ένταση στην άμυνα του Παναθηναϊκού παρέμενε υψηλή και στη δεύτερη περίοδο, όπου ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά πέρασε μπροστά με διψήφια διαφορά (26-15) μετά τις 2/2 βολές του Νέντοβιτς στα 8’44”. Η αντίδραση της τουρκικής ομάδας ήταν άμεση, καθώς οι παίκτες του Κοκόσκοφ ανεβάζοντας τα στατιστικά τους και βρίσκοντας ρυθμός πίσω από τη γραμμή των 6,75 κατάφεραν να μειώσουν σε 27-23 (14’), με τον Γιώργο Βόβορα να καλεί τάιμ άουτ. Εν τω μεταξύ ο τεχνικός της Φενέρ, Ιγκόρ Κοκόσκοφ από πολύ νωρίς στο ματς είχε ανοίξει έντονο διάλογο με τους διαιτητές με αποτέλεσμα 3:37 για το τέλος του ημιχρόνου να χρεωθεί με δεύτερη τεχνική ποινή και να αποβληθεί από το ματς! Ο Παναθηναϊκός με ηρεμία στο παιχνίδι του κατάφερε να φτάσει εκ νέου στο +10 (33-23) στο 17’ και συνεχίζοντας να δυσκολεύει πολύ τη Φενέρ μέσω της «σκυλίσιας» άμυνα έκλεισε το ημίχρονο με το σκορ στο 37-30.

Η Φενέρ μπήκε ζεστή στην τρίτη περίοδο με τους Μπράουν, Βέσελι και Ντε Κολό να πληγώνουν τον ΠΑΟ. Οι γηπεδούχοι επιθετικά ήταν σχετικά αξιόπιστοι, όμως αμυντικά είχαν χάσει τη συνοχή τους και το 40-38 τα έλεγε όλα. Ο Παναθηναϊκός βρήκε πολλές λύσεις από παίκτες, όπως είναι οι Μποχωρίδης, Σάικς και Ουάιτ, όμως το ίδιο συνέβη και με την Φενέρ. Οι Μαχμούτογλου και Έντι κράτησαν την ομάδα τους κοντά και το 62-56, δεν εξασφάλιζε τίποτα στους γηπεδούχους.

O Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, όμως μέ άρμα μάχης την άμυνα, θα καθάριζε την αναμέτρηση. Σίγουρα το γεγονός πως οι Τούρκοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ (65-58), ήταν σημαντικό μεν, όμως εφτά πριν τη λήξη, τα πάντα μπορούσαν να συμβούν. Βέβαια το τριφύλλι βρισκόταν στη ζώνη του λυκόφωτος και με 17 πόντους, οδηγούσε το τριφύλλι σε μία μεγάλη νίκη. Η Φενέρ με δύσκολα σουτ εκτός ισορροπίας, κρατιόταν στο ματς, όμως το 74-66 με τρία λεπτά για το τέλος, έχριζε φαβορί το τριφύλλι. Με τρίποντο του Νεμάνια Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός κλείδωσε τη δεύτερη νίκη του στη Euroleague, αφού δεν μπορούσε ν’αλλαξει τίποτα στα 2:24 που απέμεναν για να ολοκληρωθεί η αναμέτρηση. Όπερ κι εγένετο το 82-68 δεν άφηνε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης με τον Παναθηναϊκό να δείχνει τα δόντια, απέναντι σ’ένα σύνολο μάλλον υπεροπτικό.

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 37-30, 62-56, 82-68