Η Μπάγερν είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης κόντρα στη Μπασκόνια, με τους φιλοξενούμενους να «πληρώνουν» στο τέλος τα αρκετά λάθη τους αλλά και την επιθετική δυστοκία τους στο τελευταίο δεκάλεπτο γνωρίζοντας την ήττα με 77-66. Τρομερή εμφάνιση και ρεκόρ καριέρας από τον Ρέινολντς.

Η Μπασκόνια για τρία δεκάλεπτα ήταν ανταγωνιστική και δεν ήταν λίγες η φορές που κατάφερε να πλησιάσει σε απόσταση… αναπνοής από τη Μπάγερν, όμως την τελευταία περίοδο έχασαν την επαφή τους με το καλάθι για πέντε και πλέον λεπτά με αποτέλεσμα να κάνουν πιο εύκολο το έργο της Μπάγερν που πήρε τη νίκη με 77-66.

Από πλευράς νικητών ο Τζέιλεν Ρέινολντς πραγματοποίηση μια εκπληκτική εμφάνιση πετυχαίνοντας μάλιστα και ρεκόρ καριέρα με τους 21 πόντους αλλά και τους 29 βαθμούς που πήρε στο σύστημα αξιολόγησης, ενώ και ο Μπόλντγουιν με 17 πόντους προσέφερε τα μέγιστα.

Από τη Μπασκόνια οι Ντράγκιτς και Πίτερς ήταν συνεπείς αλλά όχι αρκετοί για να «κλέψουν» τη νίκη από τους Βαυαρούς.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η Μπασκόνια μπήκε πιο δυναμικά και κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα, όμως στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου η Μπάγερν άρχισε να παίξει πιο έξυπνα και να… ζεσταίνεται με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +6 (18-12) με τον Πίτερς να ευστοχεί λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου από τα 6.75 και να μειώνει (18-15).

Με τον Ρέινολντς να πετυχαίνει έξι συνεχόμενους πόντους η Μπάγερν αύξησε τη διαφορά της (24-15) εκμεταλλευόμενη ένα τρίλεπτο επιθετικής αφλογιστίας της Μπασκόνια. Με τους Μπόλντγουιν και Ραντόσεβιτς να μπαίνουν στην εξίσωση του σκοραρίσματος η διαφορά ανέβηκε σε διψήφια επίπεδα (30-19). Η Μπασκόνια δυσκολευόταν αρκετά στον τομέα του σκοραρίσματος, ενώ από την άλλη η Μπάγερν είχε τον Ραντόσεβιτς σε τρομερή μέρα και γρήγορα βρέθηκε στο +15 (38-23). Το τελευταίο δίλεπτο ήταν η σειρά της Μπασκόνια να… αφυπνιστεί και με ένα σερί 7-0 μείωσε στους 8 πόντους πριν το ημίχρονο (38-30).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν διατηρούσε το προβάδισμα που είχε χτίσει στο πρώτο ημίχρονο, όμως η Μπασκόνια πέρασε στην αντεπίθεση και ενάμιση λεπτό πριν το τέλος πλησίασε στους τέσσερις πόντους (54-50). Ωστόσο τα λάθη αποτελούσαν «αγκάθι» για τους φιλοξενούμενους, με τη γερμανική ομάδα να το εκμεταλλεύεται και να ανακτά και πάλι το προβάδισμα της (58-50).

Την τελευταία περίοδο η Μπάγερν μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει το παιχνίδι και με ένα σερί 7-0 έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (65-50). Στη συνέχεια η Μπασκόνια αντέδρασε ενώ η Μπάγερν φάνηκε να ξεμένει από… καύσιμα, όμως ο Ρέινολντς ήταν και πάλι εκεί και κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του δίνοντας της τη νίκη με 77-66.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-30, 58-50, 77-66