Ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός στο δεύτερο ημίχρονο και χάρη στην άμυνά του, πήρε μεγάλη νίκη ενάντια στην Αρμάνι Μιλάνο με σκορ 86-75. Αυτό το δεύτερο ροζ φύλο στη φετινή Euroleague είχε την υπογραφή του Κώστα Σλούκα (17π., 11ασ.), του Σακίλ Μακίσικ (10π.), του Άαρον Χάρισον (16π.) και του υπαρχηγού Γιώργου Πρίντεζη (14π.). Για το Μιλάνο ο Σέρχι Ροντρίγκεθ πάλευε μόνος με 18 πόντους, όμως ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη.

Οι Πειραιώτες μπήκαν στο ματς διαβασμένοι και χτύπαγαν συνέχεια τ’αργά πόδια του Ντιλέινι. Φυσικά οι Ιταλοί με τη σειρά τους, βρήκαν μπόσικους τους Πειραιώτες στην περιφέρεια και είτε ο Σιλντς, είτε ο Ροντρίγκεθ ήταν πολύ εύστοχοι έξω από την άρκτο των 6.75. Ο Ολυμπιακός για καλή του τύχη και παρά τα τέσσερα λάθη, ήταν πίσω στο σκορ με 18-21 και η άμυνα του άρχισε να δουλευει σε υψηλές στροφές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν κακές, χωρίς υπομονή και πλάνο. Μερικά σφυρίγματα των διαιτητών έχρηζαν προσοχής. Το μυαλό των γηπεδούχων πειράχτηκε, το Μιλάνο το εκμεταλλεύτηκε, όμως το συν τέσσερα 29-33, δεν έλεγε πάρα πολλά. Δυστυχώς η συνέχεια δεν ήταν θετική για την ελληνική ομάδα, ο Ροντρίγκεθ ήταν καυτός με 15 πόντοτς, όντας αλάνθαστος στα σουτ εντός πεδιάς και το 36-42 ήταν γεγονός στο πρώτο ημίχρονο. Το θετικό για τον Ολυμπιακό ήταν πως με δέκα λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση, ήταν μόλις έξι πόντους πίσω.

Ο Ολυμπιακός υιοθέτησε έναν πιο γρήγορο ρυθμό στην τρίτη περίοδο κι αυτό του χάρισε τέσσερις εύκολους πόντους. Η Μιλάνο απάντησε με τρίποντα των Ντατόμε και Σιλντς και το 40-48, προβλημάτισε τον Μπαρτζώκα που κάλεσε τάιμ-άουτ. Οι γηπεδούχοι με σημαιοφόρο τον Μακίσικ και παραστάτη τον Σλούκα, έκαναν ένα σερί 9-0 και γύρισαν τούμπα το ματς, βγάζοντας εκτός εαυτού τον Μεσίνα. Από εκεί και πέρα η πρωτοκαθεδρία στο σκορ άλλαξε πολλές φορές, όμως το μομέντουμ είχε πια ερυθρόλευκο χρώμα. Ο Μακίσικ και η άνοδος των Μάρτιν και Χάρισον, έκαναν πιο απρόβλεπτο τον Ολυμπιακό, που μπήκε στο τέταρτο και πιο καθροστικό δεκάλεπτο με το υπέρ συν πέντε (63-58).

Ο πρώην παίκτης της Γαλατασαράι, ευστόχησε σ’άλλο ένα τρίποντο και φαινόταν να αισθάνεται πολύ καλά στο παρκέ. Το ίδιο ίσχυε και τον Σλούκα, που οργάνωνε μαεστρικά τους συμπαίκτες του, ενώ πολλά εύσημα άξιζε και ο Χασάν Μάρτιν, που στην κυριολεξία είχε καταπιεί τον Χάινς. Ο Ολυμπιακός είχε οικοδμήσει μία διψήφια διαφορά και παρά τα δύσκολα σουτ του Ρολ, το διάβασμα ενάντια στη ζώνη ήταν υποδεγματικό κι έτσι οι ερυθρόλευκοι πήραν μία πολύ σημαντική νίκη (86-75), κόντρα σ’έναν αντίπαλο με παρεμφερείς στόχους τη φετινή αγωνιστική περίοδο…

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-42, 63-58, 86-75