Η Μπάγερν του Ουέηντ Μπάλντουιν (18π.) ήταν οριακά καλύτερη από τον Ολυμπιακό και πήρε μία νίκη, που της άξιζε με 74-68. Οι Βαυαροί βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 4-1, δείχνοντας πως φέτος ίσως να κυνηγήσουν τ’όνειρο της οχτάδας στη Euroleague. Για τους Πειραιώτες ξεχώρισε ο Κώστας Παπανικολάου με 13 πόντους, ενώ 12 πρόσθεσε ο αμυντικός εξολοθρευτής Τσαρλς Τζένκινς.

Πολύ γρήγορο ρυθμό είχε το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Μπάγερν επιχειρούσε επιθέσεις των δέκα δευτερολέπτων, όμως το ίδιο έκανε και ο Ολυμπιακός. Οι δύο αντίπαλοι ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι με τις άμυνες να είναι απούσες. Οι πειραιώτες είδαν τον Ντζέντοβιτς να τους κάνει μεγάλη ζημιά, όμως οι Πρίντεζης και Σλούκας ήταν ζεστοί κι αυτό ήταν πολύ θετικό για τους φιλοξενούμενους. Το 22-18 σίγουρα προμήνυε πως θα παρακολουθούσαμε ένα ματς με μεγάλο σκορ, αν κι αυτό δεν ξέρω κατα πόσο ήταν προς όφελος της ελληνικής ομάδας.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με την Μπάγερν να είναι εκτελεστικά άψογη, όμως η είσοδος του Τζένκινς και τα δύο του τρίποντα έδωσαν μεγάλη ανάσα στους ερυθρόλευκους, που δεν πατούσαν πολύ καλά. Το θετικό της υπόθεσης ήταν πως ο Ολυμπιακός δεν άφηνε τους Βαυαρούς να ξεφύγουν με μεγάλη διαφορά, δείγμα της εμπειρίας και της κλάσης του. Βάλτε στην εξίσωση και την μίνι-έκρηξη του Βεζένκοφ και το 33-32, ανάγκασε τον Αντρέα Τρινκιέρι να καλέσει τάιμ-άουτ. Η αναμέτρηση είχε σκληρή υφή στη συνέχεια κι αυτό ίσως και να έκανε καλό στον Ολυμπιακό, παρόλο που πήγε στ’αποδυτήρια με μείον πέντε πόντους (39-34).

Η ελληνική ομάδα με μπροστάρη τον Κώστα Παπανικολάου και εξαιρετική αμυντικη λειτουργία, έκανε την ανατροπή, βάζοντας μπροστά τα μούσκουλά του, αλλά και την ευστροφία του. Το 49-50 άλλαξε το μομέντουμ της αναμέτρησης, όμως ο πρώην Πειραιώτης Μπάλντουιν με πέντε συνεχόμενους πόντους, έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην Μπάγερν. Οι Βαυαροί έπαιζαν μόνοι τους στα επόμενα δύο λεπτά, αφού ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να σκοράρει με συνέπεια. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα το 61-53 να δίνει μία αισιόδοξη νότα στους γηπεδούχους, όμως ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη.

Ο Τζένκινς έδωσε ανάσες στην επίθεση, όμως ο άνθρωπος είναι ειδικός στην άμυνα, μόνο με αυτόν δεν είχε τύχη η ελληνική ομάδα. Ο Χάρισον επιτέλους θυμήθηκε πως είναι σκόρερ και το 68-61, ήταν ανάσα για τους φιλοξενούμενους. Ο Βασίλης Σπανούλης ήταν σκιά του εαυτού του κι αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Τρινκιέρι, αφού τον σημάδευε συνέχεια στην άμυνα. Πάντως η άμυνα είχε βελτιωθεί και το 70-64, κρατούσε άπαντες σ’αγωνία. Οι βολές και οι ατομικές ενέργειες του Μπάλντουιν, έφεραν τον Ολυμπιακό στο μείον τέσσερα (72-68). Τελικά μία λάθος επιλογή από τον Μακίσικ και δυο βολές από τον Μπάλντουιν, έδωσαν το ροζ φύλο στους Γερμανούς (74-68), που σημείωσαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 39-34, 61-53, 74-68