Σε ένα παιχνίδι που “έσπασε καρδιές” , για την 12η αγωνιστική της Euroleague, ο Μάικ Τζέιμς πλήγωσε τον Σαρούνας Γιασκεβίτσιους, με τον Αμερικανό γκαρντ να είναι εξαιρετικός πετυχαίνοντας 19 πόντους και την ΤΣΣΚΑ Μόσχας να παίρνει το ροζ φύλλο μετά από ένα επεισοδιακό αγώνα που κρίθηκε στην δεύτερη παράταση! (85-82).

Οι Λιθουναοί ήταν εξαιρετικά διαβασμένοι στο παιχνίδι και κράτησαν πολύ χαμηλά την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο σκοράρισμα. Χαρακτηριστικό είναι πως στην πρώτη περίοδο οι Μοσχοβίτες πέτυχαν εννέα πόντους κι αυτό είναι μεγάλη κατάκτηση της Ζάλγκιρις.

Αντίθετα στην επίθεση, όλα έβαιναν καλώς με τους Λεντέι και Γουόλκαπ να είναι παραγωγικοί. Το 9-17 ήταν κάτι το εκπληκτικό, όμως η συνέχεια είχε ρωσική απόχρωση. Η ΤΣΣΚΑ με τους Χάκετ και Μπολομόι ανέβασε την απόδοσή της, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν ιδέες στο παιχνίδι τους. Το 32-31 του πρώτου εικοσαλέπτου μας προϊδέαζε για ντέρμπι.

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν δραματικά και το… σκληρό παιχνίδι συνεχίστηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι – χέρι στην τρίτη περίοδο (51-50 στο 30′). Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Ιτούδη έδειχνε να βρίσκει ρυθμό, αλλά δύο τρίποντα του Τόμας Ουόκαπ έκαναν ξανά «θρίλερ» το παιχνίδι (58-58 στο 35′). Ο Ντάνιελ Χάκετ απάντησε με δύο δικά του μεγάλα σουτ πίσω από τα 6,75μ. για το 64-60 στο 37′, όμως ένα προσωπικό 4-0 του Λούκας Λεκαβίτσιους έφερε νέα ισοπαλία (64-64 στο 38′). Το σκηνικό παρέμεινε ίδιο μετά τα τρίποντα των Μπέικερ – Ουόκαπ, σε μια μάχη δίχως τέλος (67-67 στα 76” από το φινάλε).

Ο Μάικ Τζέιμς ευστόχησε σε 2/2 βολές και ο «Λέκα» ακολούθησε για το 69-69. Μετά το τάιμ άουτ του Ιτούδη ο Τζέιμς πήρε μια κακή επιλογή και… τράκαρε πάνω στον ΛεΝτέι, αλλά ο Ουάκαπ «απάντησε» με λάθος (το 6ο του). Με 14” για το τέλος ο Τζέιμς πήρε άλλη μία λανθασμένη επιλογή, η μπάλα βρήκε σίδερο και το ματς πήγε στην παράταση.

Η παράταση συνέχισε να… κρέμεται σε μια κλωστή, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια συνεχώς. Ο Τζέιμς έβαλε μπροστά την ΤΣΣΚΑ (77-76, 1′ πριν από το φινάλε), ο Λεκαβίτσιους βρήκε ένα δίποντο (77-78), αλλά ο Αμερικανός γκαρντ του Ιτούδη έβγαλε… αντίδραση με ένα γκολ – φάουλ (80-78). Ο ΛεΝτέι ισοφάρισε από τη γραμμή στα 36” για το τέλος (80-80). Ο Τζέιμς ό,τι δεν έκανε στο φινάλε της κανονικής διάρκειας το έκανε στην παράταση και με μια νέα προσωπική ενέργεια «έγραψε» το 82-80. Ο Ουόκαπ διαμόρφωσε το 82-82 μετά το αντικανονικό κόψιμο του Μπολομπόι και στους γηπεδούχους έμειναν 4,7”. Μετά το τάιμ άουτ ο άλλοτε σκόρερ του Παναθηναϊκού πήρε την μπάλα και την ευθύνη και με… τριποντάρα από τα 8μ. έδωσε την νίκη στην ΤΣΣΚΑ (85-82).

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 32-31, 51-50, 69-69, 85-82