Η Εφές έπαιξε όσο χρειάστηκε για να κάμψει την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα με σκορ 85-70. MVP του αγώνα ήταν ο Βασίλιε Μίτσιτς με 26 πόντους, ενώ ο Λάρκιν πρόσθεσε 13. Για τους πρωταθλητές της Αδριατικής λίγκα ξεχώρισε ο Λορένζο Μπράουν με 18 πόντους, όμως δεν είχε τις απαιτούμενες βοήθειες από τυς συμπαίκτες του.

Οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά ορεξάτοι στην αναμέτρηση. Ο Βασίλιε Μίτσιτς έχει γίνει μαζί με τον Λάρκιν οι ηγέτες αυτού του συνόλου και σίγουρα μ’άλλη αυτοπεποίθηση. Ο Σέρβος με δέκα πόντους και με συμπαραστάτη τον Σίμον, ήταν οι πρωτεργάτες του 24-12 της πρώτης περιόδου.

Οι Σέρβοι είχαν χάσει λίγο τον προσανατολισμό τους, αφού μόνο ο Μπράουν ήταν παραγωγικός. Αν συνέχιζαν έτσι, τότε η διαφορά θα πήγαινε σε τεράστια επίπεδα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Οι Σέρβοι αφυπνίστηκαν ελαφρώς, ο Τζένκινς έβαλε μερικά σουτ και το 38-26 του πρώτου εικοσαλέπτου μάλλον τους αφήνει ικναοποιημένους.

Τα πάντα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο. Η αφύπνιση των Γκιστ και Μπράουν έκαναν τους φιλοξενούμενους, περισσότερο σκληρούς κι αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μειώσουν τη διαφορά στους εφτά πόντους (45-38). Δυστυχώς γι’αυτούς δεν είχαν βρει πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Βασίλιε Μίτσιτς, ο οποίος  ήταν πολύ παραγωγικός. Το επιμέρους 18-25, εκανε το ματς αμφίρροπο, όμως η Εφές δεν είχε χρόνο για δώρα.

Με τους Σίμον και Ντάνστον, τα πράγματα για τους γηπεδούχους έγιναν απλά. Η άμυνα βελτιώθηκε, οι Σέρβοι δεν είχαν άλλες δυνάμεις και το τελικό 85-70, έμοιαζε πέρα για πέρα δίκαιο.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 38-26, 56-51, 85-70