Ο Παναθηναϊκός ζορίστηκε πάρα πολύ από τη Ζάλγκιρις, όμως ο Ράις με 20 πόντους, και 6 τελικές πάσες, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για το 96-94. Το τριφύλλι είχε για διακριθέντες και τους Τόμας (16π.), Παπαγιάννη (13π.) και Καλάθη (14π., 11ασ.), ενώ για τους φιλοξενούμενους οι πρώην πράσινοι Ρίβερς (13π.) και Λεκαβίτσιους (16π.)

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Παπαγιάννη, ενώ η Ζάλγκιρις με τους Γουόκαπ, Μιλάκνις, Ουλανόβας, Γιανκούνας και Γκέμπεν. Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε δώσει εντολή στους παίκτες του να παίξουν σκληρή άμυνα με δυναμικά χεντς άουτ, αλλά και να ασκήσουν πίεση στον Καλάθη προκειμένου να καταστρέψουν την «πράσινη» δημιουργία. Στο πρώτο τετράλεπτο η Ζαλγκίρις είχε βρει τους πόντους που ήθελε για να ξεκινήσει καλά στο ματς, φτάνοντας στο νταμπλ σκορ (6-12). Οι «πράσινοι» στα μισά του δεκαλέπτου απάντησαν με ένα γρήγορο σερί 5-0 για το 11-12, όμως οι Λιθουανοί ήταν πολύ καλά διαβασμένοι και αντέδρασαν άμεσα ανεβάζοντας τη διαφορά στο +11 (13-24) στο 8’ με τον Λεντέι να δημιουργεί προβλήματα με 7 πόντους. Η απόσυρση του Καλάθη από την πεντάδα αποσυντόνισε κάπως τους φιλοξενούμενους και το «τριφύλλι» μείωσε σε 18-24, με νέο σερί 5-0, όμως η πρώτη περίοδος έκλεισε στο -9 (18-27) για την ομάδα του Πιτίνο που παρουσίαζε κακό πρόσωπο στην επίθεση αλλά και στην άμυνα.

Ο Καλάθης παρέμεινε στον πάγκο και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, όπου η Ζαλγκίρις συνέχισε να διατηρεί στη διαφορά που είχε «χτίσει» από το πρώτο δεκάλεπτο (22-31 στο 12’). Ο Καλάθης επέστρεψε στο παρκέ μαζί με τον Τζόνσον και οι «πράσινοι» τρέχοντας στο παρκέ μείωσαν σε 32-35 δια χειρός Ράις πέντε λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» ήταν σαφώς βελτιωμένοι στη δεύτερη περίοδο, όμως όχι καλοί και έτσι παρέμεναν πίσω στο σκορ (37-41 στο 17’). Το «τριφύλλι» με τρίποντο του Τζόνσον πλησίασε στον πόντο (40-41), αλλά στις επόμενες επιθέσεις δεν είχαν τις σωστές επιλογές για να καταφέρουν να περάσουν μπροστά στο σκορ και να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο το θετικό δείκτη της ψυχολογίας τους. Ως εκ τούτου ο Παναθηναϊκός οδηγήθηκε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου υπολειπόμενος τρεις πόντους στο σκορ (46-49), αλλά στέλνοντας θετικά μηνύματα για το υπόλοιπο μισό, καθώς είχε βελτιώσει την απόδοσή του.

Η Ζάλγκιρις μπήκε πολύ οργανωμένη στο παρκέ και στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ρίβερς με δύο τρίποντα, έδωσε προβάδισμα οχτώ πόντων στην ομάδα του, όμως ο Ράις και ο Παπαπέτρου μείωσαν σε 53-57, αν και κάπως ανορθόδοξα. Ο Ταϊρίς Ράις ήταν ο ηγέτης του Παναθηναϊού, αφού με την κοφτή ντρίμπλα, έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 61-59, όμως η Ζάλγκιρις δεν θα τα παρατούσε. Ο Γουόλκαπ με τρίποντο και ο Λεντέι κράτησαν την ομάδα τους κοντά και πιθανότατα πηγαίναμε για θρίλερ. To τριφύλλι μ’ένα 5-0 σερί, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο 71-65, όμως το ματ είχε πολύ δρόμο ακόμα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα εκρηκτικό τρίλεπτο με τον Τζόνσον να κάνει εξαιρετική δουλειά στην άμυνα και το 78-70, έδωσε μία ανάσα στους γηπεδούχους. Το πράσινο σερί μπορεί να μην συνεχίστηκε, όμως ο Παναθηναϊκός ήταν στιβαρός αμυντικά, ενώ στην επίθεση έψαχνε την καλύτερη-δυνατή λύση. Η Ζάλγκιρις φαινόταν κουρασμένη στο πνευματικό κομμάτι, όμως αυτό δεν έλεγε και πολλά.Το 4-0 ήταν σημαντικόλ όμως ο Παναθηναϊκός με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Τόμας πήρε διαφορά έντεκα πόντων (89-78). Ο Ράις με χειρουργική ακρίβεια έδωσε ασφάλεια στην ομάδα του και το 92-86 έκανε φαβορί τον ΠΑΟ για τη νίκη. Βέβαια τα μεγάλα τρίποντα των Χέιζ και Γουόλκαπ έφεραν το ματς στο όριο με το 96-94 να μην εξασφαλίζει τίποτα στο τριφύλλι. Τελικά έγινε λάθος στο λάθος και ο Παναθηναϊκός πήρε μία πολύ μεγάλη νίκη, που τον κρατάει στην εξάδα της βαθμολογίας στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 46-49, 71-65, 96-94