Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας αν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε να λυγίσει την Αρμάνι Μιλάνο με 93-84 και να κάνει ποδαρικό με το ταξί στην φετινή Euroleague. Η τριάδα των Χίγκινς (21π.), Ροντρίγκεζ (20π.) και Ντε Κολό έκανε τη διαφορά εκτελεστικά και δημιουργικά. Για τους φιλοξενούμενους, εξαιρετικός ήταν ο Γκάουντλοκ με 17 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μίτσοβ (16π.) και Γκουντάιτις (15π.).

Οι Ιταλοί αιφνιδίασαν σε μεγάλο βαθμό τους γηπεδούχους, καθώς μπήκαν φουριόζοι στον αγωνιστικό χώρο και με αιχμή του δόρατος τον Βλάντιμιρ Μίτσοβ, πήραν γρήγορα το προβάδισμα με 2-10. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν πολύ κακή αμυντικά, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους, να κάνουν το παιχνίδι τους. Σκεφτείτε πως ο σούπερ σταρ Νάντο Ντε Κολό, ήταν άποντος στα πρώτα έξι λεπτά της αναμέτρησης. Η πρώτη περίοδος έληξε με τους Μιλανέζους να είναι μπροστά με 16-30 και να δείχνουν ικανοί να βάλουν δύσκολα στους Μοσχοβίτες.

Η ΤΣΣΚΑ προσπαθούσε μέσω της επίθεσης να βρει ρυθμό, όμως μάταια. Μόνο ο Κόρι Χόνγκινς ήταν παραγωγικός, όμως μόνος του δεν μπορούσε να κάνει τίποτα παραπάνω.  Μετά από 15 λεπτά παχνιδιού το σκορ ήταν 26-40 και φαινόταν πως η “αρκούδα”, θα τα έβγαζε δύσκολα πέρα σήμερα το βράδυ. Στην εξίσωση του ματς είχε μπει και ο αντι-Τεόντοσιτς, Σέρχιο Ροντρίγκεζ, που με δέκα γρήγορους πόντους, έριξε τη διαφορα στους εννέα πόντους (35-44).

Το σκηνικό του ματς άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς η ΤΣΣΚΑ αποφάσισε να δείξει τον πραγματικό της εαυτό. Η άμυνα της δυνάμωσε, η Μιλάνπ, όπβως ήταν φυσιολογικό δεν μπορούσε να συνεχίσει στους ίδιους ρυθμούς κι έτσι μετά από τριάντα λεπτά το σκορ ήταν 67-66.

Ήταν ξεκάθαρο πως από την ώρα που οι Ρώσοι, επέστρεψαν στη διεκδίκηση της νίκης, οι Ιταλοί θα λύγιζαν αγωνιστικά και ψυχολογικά. Η τέταρτη περίοδος ήταν παράσταση για ένα ρόλο, με τον Νάντο Ντε Κολό να θυμάται, για ποιο λόγο θεωρείται από τους κουφαίους γκαρντ της Ευρώπης. Ένας εκ των ηγετών της ΤΣΣΚΑ έβαλε όλα τα μεγαλα σουτ, που χρειαζόταν η ομάδα του, ώστε να ξεκινήσει με θετικό τρόπο την φετινή Euroleague. Το τελικό 93-84, κρίνεται φυσιολογικό, όμως η εικόνα της Μιλάνο, απέδειξε πως φέτος δεν θα είναι σάκος του μποξ.

Τα δεκάλεπτα: 16-30, 38-48, 65-64, 93-84