Η Χίμκι έπαιξε (επιτέλους) σύμφωνα με τις δυνατότητές της, με τον Σβεντ να τα κάνει όλα (21π., 13ασ.), κερδίζοντας την πανίσχυρη Ρεάλ Μαδρίτης με 102-94. Αυτό τ’αποτέλεσμα σίγουρα θα βοηθήσει τους Ρώσους, που έχουν μείνει πίσω στην κούρσα για τα playoff της Euroleague. Οι Γκιλ (13π.), Τίμα (13π.) και Μπούκερ ήταν εξαιρετικοί για τους γηπεδούχους, ενώ κορυφαίος για τους Ισπανούς ήταν ο Μίκι με 20 πόντους.

Πολύ εντυπωσιακό ήταν το πρώτο ημίχρονο για την Χίμκι, αλλά και τον Αλεξέι Σβεντ. Οι Ρώσοι ήταν καταπληκτικοί στον εκτελεστικό τομέα κι αυτό τους έδωσε ψυχολογία. Βλέπετε η ήττα από τη Βαλένθια ήταν εκτός προγράμματος και το σημερινό ματς έχει ιδιαίτερη βαρύτητα για τους Ρώσους. Η Ρεάλ μπήκε soft στην αναμέτρηση κι αυτό το πλήρωσε με πολλά τρίποντα και πολλά χαμένα ριμπάουντ. Ευτυχώς για το σύνολο του Λάσο, που ο Κοζέρ ήταν παραγωγικος, ενώ και ο αειθαλής Ρέγιες βοήθησε πολύ την ομάδα του. Το 55-44 που ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου αποτύπωνε ποια ομάδα είχε περάσει τη φιλοσοφία της στο παρκέ.

H αναμέτρηση δεν άλλαξε καθόλου στη Μόσχα ούτε στα επόμενα δέκα λεπτά. Η Χίμκι με τον Σβεντ να μοιράζει ασίστ, έκανε ότι ήθελε στην επίθεσή της και το τέμπο τη βόλευε απίστευτα. Η Ρεάλ μπορεί ν’ακολουθήσει μεγάλα σκορ, όμως το παθητικό των 80 πόντων, ύστερα από τριάντα λεπτά είχε κάνει τον Λάσο έξαλλο. Οι Μαδριλένοι με τους Καμπάτσο και Μίκι κράτησαν την ομάα τους κοντά, όμως το μείον έντεκα δεν ήταν εύκολο ν’ανατραπεί.

Η Χίμκι ήθελε σαν τρελή το παιχνίδι κι αυτό αποδείχτηκε και στην τελευταία περίοδο, όπου με 13-0 σερί ουσιαστικά τελείωσε την υπόθεση-νίκη. Το 93-69 δεν γινόταν ν’ανατραπεί μέσα σ εεφτά λεπτά και οι Ρώσοι πήραν μία τεράστια βαθμολογική και ψυχολογική νίκη, η οποία θα τους φανεί πολύ κρίσιμη στη μάχη για τα playoff. Το τελικό 102-94 σίγουρα χαροποιεί τους Ρώσους, ενώ η Ρεάλ έχει πολλά να διδαχτεί από τις δύο ήττες στη Μόσχα.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 55-44, 80-69, 102-94