Μία Μπασκόνια ανθεκτική και πολύ σκληρή στην άμυνα, πέρασε από το Κάουνας, κερδίζοντας την Ζάλγκιρις με 58-70 στην πρεμιέρα της Euroleague. Κορυφαίος για τους Βάσκους ήταν ο Σαβόν Σιλντς με 29 πόντους. Για τους Λιθουανούς ο πρώην πράσινος Λςεκαβίτσιους είχε δέκα πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο η αναμέτρηση δεν ήταν ιδιαίτερα ελκυστική. Πολλά φάουλ, δυνατές μονομαχίες και λίγες όμορφες φάσεις. Η Ζάλγκιρις έβρισκε με αίμα το δρόμο προς το καλάθι, με τους Γουόλκαπ και Γκριγκόνις να κάνουν μερική ζημιά στην άμυνα των Ισπανών.

Φυσικά η Μπασκόνια φαινόταν πιο ομάδα από την αντίπαλό της, χάρη σους Χένρι και Βιλτόζα. Οι δυο τους οργάνωσαν άψογα τους συμπαίκτες τους και με τον Σιλντς να κάνει όγια, έκλεισαν τον πρώτο 20λεπτο στο συν εφτά (30-37).

Η τρίτη περίοδος δεν ήταν πολύ παραγωγική και για τους δύο αντιπάλους. Οι Λιθουανοί πήγαν το ματς στο ξύλο κι αυτό ξεκάθαρα βόλευε τους γηπεδούχους. Ο Περάσοβιτς έδωσε εντολή για παιχνίδι μέσα στη ρακέτα, όμως ο Μάικλ ήταν πολύ άστοχος στις βολές. Η Ζάλγκιρις  με δυο τρίποντα του Μιλάκνις μείωσε στους τέσσερις τη διαφορά, όμως πέντε αναπάντητοι πόντοι του Ματ Τζάνινγκ έκλεισαν τη διαφορά στο μείον εννέα.

Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αν και η Ζάλγκιρις προσπάθησε για την ανατροπή, όμως η αλήθεια είναι πως επιθετικά είναι πολύ πίσω αυτή την περίοδο. Αυτό επιβεβαιώθηκε με τους μόλις 12 πόντους στο τέλος. Καταλαβαίνετε πως το 58-70 ήταν απόλυτα δίκαιο σκορ…

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-37, 46-55, 58-70