Η Άλμπα Βερολίνου το έκανε όπως στο ΟΑΚΑ. Κέρδισε και τον Ολυμπιακό στην έδρα του με 86-93 και ουσιαστικά τον τελείωσε από τη διεκδίκηση της οχτάδας στη φετινή Euroleague. Ο Μάρκους Έρικσον έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά με 22 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό οι Πρίντεζης (15π.), Σπανούλης (14π.) και Μιλουτίνοφ (15π.) τα έδωσαν όλα, όμως δεν μπόρεσαν να κανουν χαρούμενο τον κόσμο του Ολυμπιακού.

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν την αναμέτρηση με στόχο να ταΐσουν τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Αυτό το σχέδιο είχε αποτέλεσμα, καθώς οι δυο τους έπιασαν δουλειά και το 12-6, γράφτηκε κυρίως με δικές τους ενέργειες. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πήρε πράγματα κι από τον Σπανούλη, όμως αμυντικά φαινόταν πως είχε πολλά προβλήματα, αφού οι Γερμανοί εκτελούσαν πολύ γρήγορα τις επιθέσεις τους. Το 22-19 ήταν μια καλή βάση, όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα δυσκόλεψαν.

Η Άλμπα μύρισε αίμα και με τους Χέρμανσον και Γκεντράιτις έτρεξε ένα σερί 10-0, αλλάζοντας τα δεδομένα του παιχνιδιού. Επίσης ο Έρικσον ζεστάθηκε από την περιφέρεια και με τρία συνεχόμενα τρίποντα, πάγωσε το ΣΕΦ, που είχε φορέσει τα γιορτινά του, ώστε να τιμήσει τον Βασίλη Σπανούλη (βραβεύτηκε από την ΚΑΕ Ολυμπιακός) και την επιστρφή του Γιώργου Μπαρτζώκα. Το παθητικό των 31 πόντων ήταν απίστευτο νούμερο κι ευτυχώς το isolation του V Span, έκλεισε το ημίχρονο στο μείον οχτώ (42-50).

Η πίεση στα μετοπισθεν είχε αυξηθεί από τον Ολυμπιακό, όμως ο Σουηδός sniper ονόματι Έρικσον, κρατούσε την Άλμπα στο σκορ. Οι Κονιαρης και Μιλουτίνοφ έκαναν καλή δουλειά στην επίθεση (ο Σέρβος κέρδισε πολλά φάουλ) και το 58-60 έμοιαζε κολακευτικό για τους Γερμανούς. Επιβεβαιωθήκαμε ύστερα από δύο λεπτά, αφού οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 64-64, ενώ στο τέλος του δεκαλέπτου με τρίποντο του Βεζένκοφ ο Ολυμπιακος, πέρασε μπροστά στο σκορ με 71-68.

H Άλμπα έχοντας βρει ψυχολογία, κατάφερε να μην πανικοβληθεί με τον Έρικσον και τον Χέρμανσον να κάνουν ένα σερί 0-7 και να δώσουν το προβάδισμα εκ νέου στην ομάδα τους με τέσσερις πόντους (71-75). O Ολυμπιακός με τις αλλαγές που έκανε για ξεκουράσει λιγο τους Σπανούλη, Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ, έχασε έδαφος και το 73-84, έχρισε τους Γερμανούς φαβορί για νίκη. Βέβαια η καρδιά των Πειραιωτών ειναι τέτοια, που το ματς ήταν ντέρμπι στα τελευταία λεπτά. Το 82-87 έγινε χάρη στην άμυνα του Κόνιαρη, που είναι ο κορυφαίος περιφερειακός στην άμυνα για το σύθνολο του Μπαρτζώκα. Η αλήθεια είναι πως οι γηπεδούχοι κόλλησαν μερικώς στην επίθεση, όμως το λέι απ του Πρίντεζη, έφερε το ματς στο μείον δύο 85-87. Δυστυχώς ο Μιλουτίνοφ αστόχησε σε μία βολή, ενώ η απόφαση των διαιτητών να δώσουν αντιαθλητικό στον Σπανούλη, ουσιαστικά τελείωσε και το παιχνίδι. To 86-93 ήταν μάλλον άδικο για την ελληνική ομάδα, που γνώρισε αλλη μία ήττα  και ουσιαστικά αποχαιρέτησε τ’όνειρο των playoff και στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-50, 71-68, 86-93