Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε την Φενέρμπαχτσε στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 31η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και ηττήθηκε με 71-76.

Ο Ολυμπιακός ήθελε να παλέψει γι’ αυτό το ματς για να διεκδικήσει μια θέση στην 8αδα, ενώ η τουρκική ομάδα επιθυμούσε να προσθέσει άλλη μια νίκη στη διοργάνωση, ώστε να μην κινδυνεύει με αποκλεισμό από την 8αδα. Η Φενέρ μπήκε φουριόζα από την αρχή ως το τέλος και ο Ολυμπιακός αιφνιδιάστηκε σε βαθμό που δεν μπόρεσε να αντιδράσει αργότερα, αν και προσπάθησε.

Τους φοβήθηκε το…μάτι τους!

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μουδιασμένα, καθώς δεν είχε σκοράρει για σχεδόν 5 λεπτά! Η Φενέρ διεκδικούσε το καλάθι κάτω από την ρακέτα και προσπαθούσε να εγκλωβίσει Σλούκα και Βεζένκοφ, με τον τελευταίο να αστοχεί συνεχόμενα. Ο Μπαρτζώκας κάλεσε τάιμ άουτ και το πρώτο καλάθι ήρθε από τον Κώστα Κουφό. Το σχέδιο της Φενέρ, πιεστική άμυνα και αιφνιδιασμός δούλευε αρκετά καλά. Ο Ολυμπιακός είχε φανερό πρόβλημα στην επίθεση και στο ριμπάουντ. Προσπαθούσε απεγνωσμένα σκοράρει, βιαστικά και αναποτελεσματικά. Λίγο πριν το τέλος το έμπειρο δίδυμο Σπανούλης-Πρίντεζης συνεργάστηκε δίνοντας μια μικρή βοήθεια.

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε πολύ δυναμικά στο δεύτερο δεκάλεπτο και συνέχιζε να δημιουργεί πρόβλημα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Ένα καλάθι και φάουλ του Σλούκα μείωσε στους 9, αλλά οι Τούρκοι ήταν πολύ δυνατοί στο 5, και ο Έλις με τον Ζαν-Σαρλς δεν τα έβγαζαν πέρα. Ο Σλούκας εξακολουθούσε να είναι υπό πίεση και τη θέση του πήρε ο ΜακΚίσικ στο 5ο λεπτό, ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πέρασε στο παρκέ και “πυροβόλησε” με 2 τρίποντα! Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν βρει τον τρόπο να αποδιοργανώσουν τους κόκκινους, οι οποίοι ακόμα έψαχναν το σχήμα που μπορούσε να αποδώσει. Τα λάθη του προσέφεραν ευκαιρίες στους αντιπάλους να σκοράρουν πολύ εύκολα, αλλά έδιναν και την εντύπωση μια πλήρως ανοργάνωτης ομάδας που φοβόταν τον αντίπαλο. Το σκορ στο ημίχρονο ήταν 27-43.

Και ο φόβος είναι ο χειρότερος εχθρός!

Τρίτη περίοδος και ο Ολυμπιακός πάτησε στο παρκέ με πολύ περισσότερη ενέργεια από πριν. Προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Φενέρ και την ανάγκασε σε λάθη σκοράροντας 9 πόντους με το τάιμ άουτ για τους Τούρκους να σφυρίζεται γρήγορα. Αμέσως μετά ο Σάσα Βεζένκοφ μείωσε κι άλλο την διαφορά με ακόμα ένα τρίποντο. Η Φενέρ είχε βγει αρκετά εκτός ρυθμού καθώς αστοχούσε αισθητά, όμως δύο συνεχόμενα φάουλ τους οδήγησαν σε εύστοχες βολές. Στα 4:22 η διαφορά ήταν στους 10 (39-49). Η σφιχτή άμυνα που δυσκόλεψε τους γηπεδούχους στο πρώτο ημίχρονο είχε αλλάξει “στρατόπεδο” και έτσι ο Ολυμπιακός έδειχνε πως δεν εγκαταλείπει το ματς. Το ίδιο και με τα ριμπάουντ που βοήθησαν τον Σλούκα να σκοράρει τρίποντο. Επίσης, η είσοδος του Πρίντεζη στο παρκέ έδωσε 5 πόντους στους ερυθρόλευκους, αλλά Q’Quinn και Pierre απάντησαν γρήγορα.

Αιχμηρή εκκίνηση στην τελευταία περίοδο από τους φιλοξενούμενους καθώς ένα τρίποντο στην εκπνοή της πρώτης επίθεσης και ένας εύστοχος αιφνιδιασμός “πάγωσε” τον Ολυμπιακό. Ο Βασίλης Σπανούλης προσπάθησε να οργανώσει καλύτερα την ομάδα του, έψαξε τον Γιώργος Πρίντεζη, αλλά το πήρε επάνω του και ευστόχησε με drive. Ένα 7-0 του Ολυμπιακού στο τέλος έδωσε την ελπίδα, αλλά ήταν αργά. Παρά την αντίδραση του και τον ελαφρύ αιφνιδιασμό των φιλοξενούμενων το ματς είχε κριθεί εξ’ αρχής, καθώς η Φενέρ είχε όλες τις λύσεις σε όποιο πρόβλημα αντιμετώπιζε. Ο Ολυμπιακός μπήκε φοβισμένα και αυτό του κόστισε, γιατί όσο κι αν προσπάθησε στη συνέχεια δεν προλάβαινε να φτάσει στην ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 27-43, 49-58, 71-76