Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε σήμερα την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για την 26η αγωνιστική της Eυρωλίγκας, όπου ηττήθηκε με 74-75 σε ένα ντέρμπι που διαμορφώθηκε το τελευταίο δεκάλεπτο.

Ο Ολυμπιακός ερχόμενος με πέντε συνεχόμενες ήττες σίγουρα ήθελε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα έχοντας αντίπαλο την ΤΣΣΚΑ που μπορεί να έχει σημειώσει δύο ήττες στους τελευταίους δύο αγώνες, αλλά παρόλα αυτά φιγουράρει στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Στην πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε κάπως ανοργάνωτος και έδωσε ευκαιρία στην ΤΣΣΚΑ να τρέξει το γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν πιεστική άμυνα οδηγώντας τον Σλούκα σε δύο λάθη. Ο Ολυμπιακός δεν είχε σκοράρει στα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα με το τρίποντο του Βεζένκοφ να ανοίγει το σκορ. Γενικότερα υπήρχε νευρικότητα στο παρκέ και βιαστικές επιθέσεις εκατέρωθεν. Ο Βεζένκοφ κρατούσε ζωντανούς τους ερυθρόλευκους, ενώ παράλληλα τα χαμένα μακρινά σουτ “δίναν και παίρναν”. Η άμυνα φάνηκε να είναι το όπλο των Ρώσων, πίεσαν αρκετά τον Ολυμπιακό και η διαφορά μεγάλωσε. Double score στην πρώτη περίοδο με 12-24.

Με τα κορμιά που έχει η ΤΣΣΚΑ κάθε λάθος του Ολυμπιακού στην επίθεση πληρωνόταν στην άμυνα, αλλά οι γηπεδούχοι πήγαιναν από το ένα λάθος στο άλλο. Ο Βασίλης Σπανούλης προσπάθησε να δώσει λίγο ρυθμό και σύστημα στην ομάδα του, αλλά μάταια. Τα λάθη του Ολυμπιακού έδωσαν αέρα στην ΤΣΣΚΑ η οποία έπαιζε “επιθετική” άμυνα και οδηγούσε τον Ολυμπιακό σε βιαστικές κινήσεις. Αποτέλεσμα ήταν οι Ρώσοι να σκοράρουν εύκολα, χωρίς πίεση. Τα μακρινά σουτ, επίσης, των ερυθρόλευκων, ήταν ανύπαρκτα και αποτέλεσαν πληγή που φαινόταν στο σκορ. Οι Ρώσοι αγωνίζονταν με την δεύτερη πεντάδα τους και παρόλα αυτά η διαφορά παρέμενε. Σκορ ημιχρόνου στο ΣΕΦ ήταν 26-44.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Ο ΜακΚίσικ αποτέλεσε βασικό παράγοντα ενεργοποίησης του Ολυμπιακού με τα εύστοχα σουτ του. Οι γηπεδούχοι έσφιξαν λίγο την άμυνά τους και συνεχόμενα λάθη της ΤΣΣΚΑ ανάγκασαν τον Δημήτρη Ιτούδη σε τάιμ άουτ. Η διαφορά έπεσε με την καλή οργάνωση του Σλούκα και την ενέργεια των Πρίντεζη και Βεζένκοφ. Η πίεση του Ολυμπιακού έφερε αρκετά φάουλ που οδηγούσαν τους Ρώσους σε βολές. Σαφώς καλύτερη η εικόνα των παικτών του Μπαρτζώκα με τη διαφορά να πέφτει στους 10, συγκεκριμένα 49-59.

Η ΤΣΣΚΑ για να μην διακινδυνέψει την νίκη ξεκίνησε και πάλι με πιεστική άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο θέλοντας να γυρίσει το παιχνίδι στην κατάσταση του πρώτου ημιχρόνου και να μην απειληθεί. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού πήρε την κατάσταση στα χέρια του με τρίποντο και κλέψιμο 6 λεπτά πριν τη λήξη. Η ενέργεια αυτή αφύπνισε τον Πρίντεζη και σε συνδυασμό με τον σταθερά καλό ΜακΚίσικ, ένα τρίποντο και δύο καρφώματα αντίστοιχα έφεραν τη διαφορά για πρώτη φορά στον 1 πόντο, 3:43 πριν το τέλος. Ο αγώνας απέκτησε εξαιρετικό ενδιαφέρον στην τελευταία περίοδο και η ένταση δημιούργησε νεύρα στον οξύθυμο Μάικ Τζέιμς που χρεώθηκε με τεχνική ποινή, αφού διαμαρτυρήθηκε στον διαιτητή για ένα φάουλ, 1:30 πριν τη λήξη. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 72-21 και αυτό εξαιτίας των ριμπάουντ που πήρε. Εκπληκτικό καλάθι και φάουλ από τον Γιώργο Πρίντεζη στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού που όμως δεν ευδοκίμησε καθώς ο Σπανούλης 2 δεύτερα πριν τη λήξη χρεώθηκε με φάουλ στο άστοχο τρίποντο του Μάικ Τζέιμς. Ο Πρίντεζης δεν ευστόχησε στην τελευταία επίθεση και η ΤΣΣΚΑ πήρε ένα ματς που τα είχε όλα.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 26-44, 49-59, 74-75