Μια σκληροτράχηλη και ψυχωμένη Βαλένθια αν και βρέθηκε μέχρι και 13 πόντους πίσω στο πρώτο μισό του ματς, θα καταφέρει να περάσει από το «καυτό» ΣΕΦ, αφού επιβλήθηκε με 83-82 των Πειραιωτών.

Ο Κρις Τζόουνς θα αποδειχθεί σε κομβικό «χαρτί» στη φαρέτρα του Μουμπρού, αφού με 17 προσωπικούς του πόντους και 3 κρίσιμες βολές στο 40ο λεπτό θα έδινε μια νίκη-χρυσάφι στην ομάδα. Για τους Πειραιώτες ξεχώρισε για ένα ακόμα βράδυ ο Σάσα Βεζένκοφ με 20 πόντους αλλά και 7 ασίστ.

Πειραιώτες και Βαλενθιάνοι, θα διασταύρωναν τα ξίφη τους στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Euroleague στο κλειστό του ΣΕΦ.

Οι «νυχτερίδες» θα βρίσκονταν πριν το τζάμπολ στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 2 νίκες και 3 ήττες, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» θα βρίσκονταν στο νούμερο 2, μόλις πίσω από την Φενέρ, με 4 νίκες και μόλις μια ήττα την προηγούμενη αγωνιστική κόντρα στη Μονακό.

Ο αγώνας

Ζεστό ξεκίνημα από τους Πειραιώτε στην αναμέτρηση αφού το τρίποντο από τον Αλεξάντερ θα διαδεχθούν δύο από Βεζένκοφ και Ουόκαπ, ενώ δύο ακόμα καλάθια από τον Φαλ θα διαμόρφωναν το 10-3 στο 4′. Μπλοκ από τον συνήθη ύποπτο Κώστα Παπανικολάου, δύο «χτυπήματα» από Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ και ο Ολυμπιακός στο 5′ θα βρισκόταν με 9 πόντους μπροστά (14-5). Η απάντηση των «νυχτερίδων» όμως θα ήταν γρήγορη και αποτελεσματική, αφού η περιφέρεια τους θα πιάσει… φωτιά με τρία διαδοχικά τρίποντα από Ντούμπλιεβιτς, Πουέρτο, Πρέπελιτς και Τζόουνς, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 3 στο 7′ (20-17). Οι αλλαγές του Μπαρτζώκα θα έρθουν πριν κλείσει η πρώτη περίοδος με τους Μπλακ και Σλούκα να συνισφέρουν και στις δύο πλευρές του παρκέ, όμως η Βαλένθια θα αποδειχθεί σε σκληρή αντίπαλο και με καλάθια στο 10′ θα μείωνε την «ψαλίδα» στους 6 πόντους (28-22).

Με μπόλικο… ξύλο και μονομαχίες θα είναι τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να πηγαίνει το παιχνίδι στα δικά του μέτρα, κρατώντας σταθερά διαφορά 7-9 πόντων από τους Βαλενθιάνους οι οποίοι παρόλα αυτά θα έβρισκαν λύσεις αμυντικά αρκετές φορές. Σωστές επιθετικές επιλογές μέσω Σλούκα και Πίτερς, αλλά και δεύτερες ευκαιρίες με τρία σερί επιθετικά ριμπάουντ του Μπολομπόι θα έφταναν το σκορ στο 39-28 στο 18′. Σφιχτή άμυνα από τους Πειραιώτες, ορχηστρικές επιθέσεις από τον Κώστα Σλούκα και με έναν Σάσα Βεζένκοφ που συνδέεται με μοναδικό τρόπο και ο Ολυμπιακός θα κλείσει με άριστο τρόπο το πρώτο μισό (47-34), παρά το 46.7% των Ισπανών στα δίποντα.

«Ζεστά» θα μπουν και στο δεύτερο μισό αμφότεροι, αφού ο Ντούμπλιεβιτς με τρία διαδοχικά του τρίποντα αλλά και ένα από τον Πρέπελιτς θα «έσβηναν» το 6-0 του Ολυμπιακού με Φαλ και Βεζένκοφ, ρίχνοντας την διαφορά του σκορ στο 53-47 (24′)! Η χαρακτηριστική άμυνα των «ερυθρόλευκων» θα ήταν καθοριστική στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου με αποτέλεσμα οι Παπανικολάου και Ουόκαπ να επωφεληθούν και μέσω της περιφέρειας να διαμόρφωναν το 71-58 με μια ακόμα περίοδο να απομένει.

Ο ρυθμός στη τελευταία περίοδο θα πέσει, όμως ο Ολυμπιακός θα βρει και αιφνιδιασμούς και καλές λύσεις ύστερα από κυκλοφορία, εκμεταλλευώμενος τον όγκο του Μπλακ στη ρακέτα των Ισπανών. Από την άλλη πλευρά όμως και η Βαλένθια θα έβρισκε χώρους αφού οι αλληλοβοήθειες των Πειραιωτών θα καθυστερούσαν, με αποτέλεσμα οι Κλαβέρ και Χοσέ-Αροστέγκι να βοηθάνε επιθετικά την ομάδα τους με το σκορ στο 35′ να είναι στο 77-70. Αιμοβόρα η Βαλένθια στα τελευταία λεπτά του αγώνα, αφού ο Τζόουνς θα πάρει ηγετικό ρόλο και με 2 μεγάλα του σουτ θα καταφέρει να μειώσει την ψαλίδα στους 3 πόντους για τις «νυχτερίδες» με ενάμιση λεπτό να απομένει! Οι Ισπανοί κατάφεραν να κάνουν ντέρμπι το ματς, αφού στο 40′ το παιχνίδι θα είναι στο 81-79 με την τελευταία επίθεση των 14.5 δευτερολέπτων να είναι αυτή που κρίνει το ματς. Ο Τζόουνς θα αναδειχθεί σε προς στιγμήν ήρωα για τους Ισπανούς, αφού με τρεις δικές του βολές θα βάλει μπροστά στο σκορ την Βαλένθια με 83-82 με 3.9 δευτερόλεπτα να απομένουν για τους «ερυθρόλευκους» να δώσουν μια απάντηση. Οι Ισπανοί όμως με άμυνα που… τσιμπούσε κατάφεραν να πάρουν ένα τεράστιο διπλό και ο Ολυμπιακός να υποχωρήσει στο 4-2.

Τα δεκάλεπτα: 28-22, 19-12, 24-24, 11-25.