Ολυμπιακός και ΤΣΣΚΑ Μόσχας είναι οι δύο ομάδες της Euroleague που βρίσκονται στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας και σήμερα πρόκειται να δώσουν άλλο έναν αγώνα. Το Sportsroom.gr θυμάται τις… μάχες που “βάφτηκαν κόκκινες” την αγωνιστική σεζόν που πέρασε οι οποίες ήταν δύο στην κανονική περίοδο και μία στους ημιτελικούς του Final Four. Θυμηθείτε μαζί μας τους αγώνες που έδωσε η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου από τον πρώτο μέχρι τον τελευταίο που την οδήγησε στον τελικό του Final Four:

Ολυμπιακός – ΤΣΣΚΑ: 75-81

Ήταν 3 Νοεμβρίου του 2016 και η 5η αγωνιστική για την περσινή σεζόν όταν η ΤΣΣΚΑ πάτησε… πόδι μέσα στο ΣΕΦ κυριολεκτικά και μεταφορικά. Ο Ολυμπιακός είχε ξεκινήσει πολύ καλά στον αγώνα αλλά το δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ (7-19) ήταν πολύ κακό για εκείνον και του κόστισε σχεδόν όλο τον αγώνα. Έμεινε πίσω, η ρωσική ομάδα πήρε μεγάλο προβάδισμα και στο τέλος οι γηπεδούχοι απλά κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά.

ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός: 90-86

Φτάνοντας λοιπόν στην 30η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague, ήρθε η ώρα στις 7 Απριλίου 2017 για τη δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων και αυτή τη φορά μέσα στην έδρα των Ρώσων. Η ΤΣΣΚΑ πήρε από την αρχή “κεφάλι” στο παιχνίδι και διατήρησε μια διαφορά 10 πόντων για το πρώτο ημίχρονο, ενώ στη συνέχεια οι Πειραιώτες μείωσαν και πάλι αλλά γνώρισαν εκ νέου μια ήττα.

ΤΣΣΚΑ – Ολυμπιακός: 78-82

Ο Ολυμπιακός κράτησε την καλύτερη εμφάνισή του κόντρα στην σκληρή αντίπαλό του για την κατάλληλη στιγμή. Ήταν 19 Μαΐου 2017 και οι δυο ομάδες βρέθηκαν αντιμέτωπες στον ημιτελικό για το Final Four. Το παιχνίδι αυτό ήταν με μια λέξη εκπληκτικό και οι Πειραιώτες έκαναν μια από τις σπουδαιότερες ανατροπές. Μπορεί να έμειναν πίσω στο σκορ για τρεις περιόδους, στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο έκαναν πράγματα και θαύματα.

Δύο λεπτά πριν τη λήξη το σκορ έδειχνε 73-71, αλλά ο “Kill Bill” τότε πάτησε… γκάζι. Με τρίποντο που πέτυχε διαμόρφωσε το 73-74. Ο Κεμ Μπίρτς κάρφωσε για το 73-76 και στη συνέχεια ο Μίλος Τεόντοσιτς ισοφάρισε με τρίποντο. Εκεί, στο 1:04′ πριν το τέλος ήταν η ευκαιρία των “ερυθρολεύκων” και την… άρπαξαν! Ήταν σαν να “άλλαξαν το τσιπάκι” και έπαιξαν με άλλο παλμό. Στα 49” ο Έρικ Γκριν σκόραρε από μακρυά για 3 πόντους για το 77-79 με τον Τεόντοσιτς ξανά στα 6” να είναι άστοχος σε τρίποντο που επιχείρησε. Ο Βασίλης Σπανούλης κέρδισε φάουλ και πέτυχε 1/2 βολές. Ο Ιωάννης Παπαπέτρου έκανε φάουλ και ο Χίγκινς σκόραρε επίσης 1/2 για το 78-80. Έμεναν 1,3” την μπάλα είχε ο Ολυμπιακός και όλοι πανηγύριζαν ήδη ενώ παρακολουθούσαν με την καρδιά τους να χτυπάει σαν “τρελή”. Η οποία σε λίγα επίσης δευτερόλεπτα συνέχισε να χτυπάει το ίδιο αλλά με την σιγουριά της νίκης αφού ο Γκριν πέτυχε 2/2 βολές και διαμόρφωσε το νικητήριο 78-82 κι έστειλε την ομάδα του Πειραιά στον τελικό του Final Four.