Με τον Κάνααν να κάνει ρεκόρ καριέρας, τον Γουόκαπ να έχει 4/6 τρίποντα και τον Πίτερς σταθερό εκτελεστή, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 6-4 με περίπατο απέναντι στη Ζαλγκίρις (89-72) που ηττήθηκε κατά κράτος τακτικά.

Αμφίρροπο πρώτο δεκάλεπτο με μέτριας ποιότητας μπάσκετ

Άστοχες ήταν και οι δυο ομάδες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Ολυμπιακό να προηγείται 2-0 με καλάθι του Κάνααν. Ο Μπουτκεβίτσιους άνοιξε λογαριασμό για την ομάδα του με τρίποντο (2-3 στο 3’) με τον Φαλ να απαντά με γκολ φάουλ. Ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν χαμηλός, όπως και το σκορ (6-5 στο 5΄) με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχει κλείσει τους διαδρόμους προς το καλάθι για την Ζαλγκίρις. Ο Λεκάβιτσιους με τρίποντο έβαλε και πάλι μπροστά την λιθουανική ομάδα (8-10 στο 6’) πριν απαντήσει ο Ουόκαπ για το 10-10. Ο Ντίμσα με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά στην ομάδα του αέρα 4 πόντων (13-17 στο 8’), ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία με δυο βολές του Κάνααν (17-17 στο 9’) με την 1η περίοδο να ολοκληρώνεται ισόπαλη με 19-19.

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι με Κάνααν και Ουόκαπ και ξέφυγε στο +12

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ (23-23 στο 12’). Το παιχνίδι δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, καθώς οι δυο προπονητές είχαν επιλέξει τον δρόμο της τακτικής. Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Πίτερς πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 3 πόντων (26-23 στο 14’), ωστόσο η Ζαλγκίρις παρέμενε κοντά στο σκορ (28-27 στο 17’). Ο Μπραζντέικις (5π.) με τρίποντο άνοιξε την διαφορά στους 6 (33-37 στο 18’) με τον Ουόκαπ να την αυξάνει στους 9 (36-27) 1:30 πριν το φινάλε του ημιχρόνου. Το σερί των ερυθρολεύκων έφτασε το 14-0 μετά από καλάθια των Κάνααν και Ουόκαπ (42-27 στο 19’) με τους Πειραιώτες να κλείνυν το ημίχρονο στο +12 (43-31). Το θετικό για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ότι είχε σφίξει την άμυνα της, δεχόμενη μόνο 12π. στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Κάνααν έκανε την διαφορά και οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν

H Zαλγκίρις μείωσε κάτω από τους 10 την διαφορά με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου (45-36 στο 21’) με τον Ουόκαπ να συνεχίζει το κρεσέντο του από το τρίποντο (4/6τρ.) για το 48-36 στο 23’ και τον Κάνααν να αυξάνει την διαφορά στο +15 (51-36 στο 24’) για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Ο Κίναν Έβανς είχε μπει ορεξάτος στην 3η περίοδο (5π.) και προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι (51-40 στο 25’), ωστόσο ο Κάνααν για ένα ακόμα παιχνίδι φέτος ήταν καυτός από την περιφέρεια και με δυο τρίποντα έστειλε και πάλι την διαφορά στους 15 (57-42 στο 26’). Ο Αμερικανός μετρούσε ως εκείνο το σημείο 22π. με 3/5τρ. και ήταν σαφέστατα ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου. Οι Πειραιώτες διατηρούσαν το προβάδισμα τους σε επίπεδα ασφαλείας (61-47στο 28’), ενώ συνέχιζαν στον ίδιο ρυθμό προκειμένου να διασφαλίσουν από νωρίς την νίκη. Ο Πίτερς με τρίποντο έστειλε την διαφορά στο +20 (69-49) πριν απαντήσει ο Μάνεκ με το ίδιο νόμισμα πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου (69-52).

Η Ζαλγκίρις πήγε να αντιδράσει, ο Ολυμπιακός της έκοψε τον αέρα

Με τρίποντο του Μάνεκ μπήκε η λιθουανική ομάδα στην τελευταία περίοδο (69-55 στο 31′) με τον Ολυμπιακό να απαντάει με 5-0 σερί του Άλεκ Πίτερς για το 74-55. Ο Κίναν Έβανς ήταν ο καλύτερος παίκτης της Ζάλγκιρις και με το τρίτο τρίποντο στην αναμέτρηση έριξε την διαφορά στους 15π. (75-60 στο 33′) κάνοντας έξαλλο τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Ο Ολυμπιακός ήταν φανερό ότι είχε χαλαρώσει ιδιαίτερα στην άμυνα με λιθουανική ομάδα να το εκμεταλλεύεται και να μειώνει στους 12π (78-66 στο 37′). Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό (81-66 στο 37′), ενώ ο Κάνααν με το 4ο τρίποντο στην βραδιά διασφάλισε ουσιαστικά την νίκη για τον Ολυμπιακό. Τα τελευταία δυο λεπτά ήταν περισσότερο τυπικού χαρακτήρα με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια άνετη νίκη με 89-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-31, 69-52, 89-72