Η Μπαρτσελόνα κινδύνεψε κόντρα στη Μπάγερν Μονάχου αλλά εν τέλει επικράτησε με 83-80 χάρις στο νικητήριο, όπως αποδείχτηκε, σουτ του Πιερ Οριόλα, και την καθοριστική τάπα του πολύ καλού, συνολικά, Νίκολα Μίροτιτς.

Σε ντέρμπι εξελίχθηκε το παιχνίδι ανάμεσα στη Μπαρτσελόνα και τη Μπάγερν, καθώς οι Βαυαροί εμφανίστηκαν ιδιαίτερα μαχητικοί και μάλιστα με ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκαν να προηγούνται μέχρι και με 17 πόντους.

Η Μπαρτσελόνα δεν «πατούσε» καλά στο γήπεδο από την αρχή της αναμέτρησης, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο ο εκπληκτικός Νίκολα Μίροτιτς έκανε τα πάντα και τελικά χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους με 83-80.

Μετά από αυτό το θετικό αποτέλεσμα που είναι μάλιστα το ένατο συνεχόμενο για την ομάδα του Πέσιτς, η Μπάρτσα παραμένει δεύτερη στη βαθμολογία με ρεκόρ 22-6, μαζί με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Από τους νικητές φυσικά ο μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς που σταμάτησε στους 28 πόντους (5/9 τρ., 11/12 βολ.), ενώ μάζεψε 8 ριμπάουντ και μοίρασε και 4 ασίστ, συγκεντρώνοντας 37 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Από τους ηττημένους ο Γκρεγκ Μονρό ήταν εξαιρετικός με 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, όμως δεν ήταν αρκετός.

Στο ξεκίνημα η Μπάγερν εμφανίστηκε αρκετά ανταγωνιστική και αποφασισμένη και έτσι έχοντας ως «όπλο» της τον επιθετικό πλουραλισμό, με εννέα από τους παίκτες της να έχουν σκοράρει, παρέμενε σε απόσταση αναπνοής από την Μπαρτσελόνα. Οι γηπεδούχοι πήραν ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων πόντων στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου (14-10) με τον Μίροτιτς μάλιστα να φτάνει πολύ γρήγορα τους δέκα πόντους, όμως η Μπάγερν κατάφερε και έφερε το ματς στα ίσα με το τέλος της περιόδου (21-21).

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η Μπάγερν προηγούταν με τους Μονρό και Λεσόρτ να δίνουν πόντους στους Βαυαρούς, τη στιγμή που από την Μπαρτσελόνα σκόραρε μόνο ο Μπράντον Ντέιβις το πρώτο πεντάλεπτο (28-30). Ένα τρίποντο του Λούσιτς και ο Μονρό που έγινε διψήφιος έδωσαν «αέρα» 6 πόντων στους φιλοξενούμενους για πρώτη φορά στο παιχνίδι (30-36) με τους Αμπρίνες και Χίγκινς όμως να απαντούν από τα 6.75 και να δίνουν το προβάδισμα στη Μπαρτσελόνα μετά από δέκα αγωνιστικά λεπτά (38-36). Παρά τους πέντε συνεχόμενους πόντους του Σίσκο η Μπαρτσελόνα με τη συνεισφορά του Μίροτιτς πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 42-41.

Η Μπάγερν μπήκε φουριόζα στο τρίτο δεκάλεπτο και με τους Σίσκο, Λο, Μπάρτελ και ένα επιμέρους σκορ 6-24 προηγήθηκε με 48-65, με τους γηπεδούχους να είναι εντελώς εκτός κλίματος και να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα και στις δύο πλευρές του γηπέδου. Ο Μονρό έμοιαζε ασταμάτητος φτάνοντας τους 17 πόντους με 12/18 δίποντα. Η Μπαρτσελόνα στη συνέχεια με τον Μίροτιτς να αναλαμβάνει δράση μείωσε στους 10 πόντους (55-65), με το δεκάλεπτο να «κλείνει» 57-68 και την Μπάγερν να έχει μια καλή διαφορά.

Με τον Κούριτς να ευστοχεί από τα 6.75 η Μπαρτσελόνα έριξε τη διαφορά κάτω από τους δέκα πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, Μονρό και Λο όμως αύξησαν και πάλι το προβάδισμα της Μπάγερν (60-73). Η Μπαρτσελόνα με τους Μίροτιτς, Χίγκινς και Κούριτς ανέβασε… στροφές και με ένα επιμέρους σκορ 9-1 μείωσε στους πέντε πόντους (69-74), όμως ο Λο από τη γραμμή των τριών πόντων έδωσε και πάλι ανάσα στη Μπάγερν, 4:00 πριν το τέλος. Ο Νίκολα Μίροτιτς που «κουβαλούσε» επιθετικά τη Μπαρτσελόνα, ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα και μείωσε στο καλάθι για τους γηπεδούχους μετά από πολλή ώρα (75-77). Ένα τρίποντο του Οριόλα, ένα λεπτό πριν τη λήξη, έβαλε και πάλι μπροστά τη Μπαρτσελόνα (78-77), ενώ ο Μίροτις 12΄΄ πριν το τέλος κέρδισε φάουλ και δεν αστόχησε από τη γραμμή των βολών. Ο Λούσιτς ευστόχησε σε ένα μεγάλο τρίποντο, όμως στη συνέχεια ο Χίγκινς με δύο δικές του βολές διαμόρφωσε το τελικό 83-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-41, 57-68, 83-80

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.