Στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 23η «στροφή» της Euroleague, η Μπασκόνια επιβλήθηκε της Βιλερμπάν που μετά το ημίχρονο «παρέδωσε» πνεύμα.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με την Μπασκόνια να βρίσκεται στο +2 (39-37). Αλλά στην τρίτη περίοδο κυριάρχησε, μέσα σε 8 λεπτά έκανε ένα επιμέρος σκορ 21-9 και ξαφνικά η διαφορά πήγε στους 14 πόντους. Οι Γάλλοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, αφού αντιμετώπισαν πρόβλημα με την άμυνα των Βάσκων, οι οποίοι έφτασαν χωρίς ιδιαίτερη πίεση στο τελικό 79-65.

Κορυφαίοι από την Μπασκόνια οι Σενγκέλια με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο «διπλός» Κρίστον με 11 πόντους και 11 ασίστ, ενώ οι Ντράγκιτς και Σιλντς είχαν από 12 πόντους έκαστος. Από την Βιλερμπάν μόνο ο Πέιν ήταν… διψήφιος με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-37, 62-51, 79-65.