Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Euroleague ο Παναθηναϊκός φιλοξενήθηκε από την Ρεάλ στη Μαδρίτη και σε ένα παιχνίδι που οι Μαδριλένοι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους, κερδίζοντας με ευκολία τους πράσινους (83-68).

Οι πράσινοι σπατάλησαν ακόμη ένα πρώτο ημίχρονο, έφτασαν να χάνουν ακόμα και 21 πόντους, προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσε στους 11, είδε τον Γκριγκόνις να είναι διψήφιος, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα.

Στα θετικά για τον Παναθηναϊκό οι 12 του Μάριους Γκριγκόνις, διψήφιοι ήταν και οι Μπέικον (11π.) και Λι (17π.).

Τα “παλικάρια” του Ντέγιαν Ράνονιτς έδειχναν σαν να μην το πιστεύουν στο πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού κι όταν βρίσκεσαι στο -18 στο ημίχρονο μέσα στη Μαδρίτη, όποια αντίδραση κι αν βγάλεις στην συνέχεια, το πιθανότερο είναι να μην αποφέρει καρπούς. Είναι αδιανόητο να… πετά διαρκώς τα πρώτα 20 λεπτά το Τριφύλλι. Πάλεψε στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσε μέχρι και 11 πόντους την διαφορά (68-57), ωστόσο κατάφερε να φτάσει μέχρι εκεί…

Οι Μαδριλένοι χωρίς να πατήσουν ποτέ το γκάζι τέρμα, πήραν μια εύκολη νίκη, είχαν αρκετούς παίκτες, οι οποίοι ήταν κοντά στους 10 πόντους και έπιασαν ξανά τον Ολυμπιακό.

Η Ρεάλ με αυτή τη νίκη ανέβηκε στο 15-7 και είναι συγκάτοικος με τον Ολυμπιακό στην κορυφή. Οι πράσινοι υποχώρησαν στο 8-14.

Το παιχνίδι:

Με τον… γνωστό νωχελικό τρόπο που μπαίνει στα παιχνίδια ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός και η Ρεάλ σε λιγότερο από τρία λεπτά είχε προβάδισμα με 7 (7-0). Το… ρόδι για το Τριφύλλι έσπασε ο Νέιτ Ουόλτερς στο 3′, μειώνοντας σε 7-2. Το 15-2 του πρώτου πενταλέπτου και οι 8 του Γιαμπουσέλε, επιβεβαίωναν πως η Ρεαλ είχε μπει στο παιχνίδι, επιβάλλοντας τον δικό της ρυθμό. Οι πράσινοι έκαναν ένα μικρό 5-0 και μείωσαν σε 17-7. Αν και οι παίκτες του Ράντονιτς βρέθηκαν ακόμα και στο -14 (23-9), μάζεψαν κάπως την κατάσταση, μειώνοντας σε 23-14, χάρις σε καλάθια των Παπαγιάννη και Μπέικον (τρίποντο). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 26-14, με εύστοχο τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ. Ξεχώρισαν για τους «μερένχες» οι Γιαμπουσέλε (8π.) και Μούσα (6π.). Για τον Παναθηναϊκό τους 6 είχε φτάσει Μπέικον.

Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν εντυπωσιακή βελτίωση αμυντικά, ωστόσο στην επίθεση ανέβασαν κάπως τον ρυθμό τους και παρέμεναν σχετικά κοντά. Οι γηπεδούχοι είχαν τον πλήρη έλεγχο, κυρίως στη δική τους επίθεση και στο 15′ είχαν προβάδισμα 12 (37-25) πόντων. Άνευ αμυντικής πρόθεση και με νέο… θόλωμα στην επίθεση, οι Μαδριλένοι ξέφυγαν κι έφτασαν στο +17 (42-25) στο 17′. Κανείς δεν μπορούσε να σταματήσει τους παίκτες της Ρεάλ και στο 19′ η διαφορά είχε εκτοξευτεί στους 21 (46-25). Σαν να μην έφτανε αυτό, οι πράσινοι επιθετικά έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο (είχε φτάσει τα 9), μένοντας για πολύ ώρα στους 25. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν απλά να φτάσει τους 30, με τον Γκριγκόνις να έχει… πατήσει τους 5. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 48-30, κάτι που έδειχνε πως το δεύτερο μέρος θα ήταν ένα βουνό για τους φιλοξενούμενους.

Στην ανάπαυλα και παρότι οι πράσινοι βρήκαν 3 εύστοχα τρίποντα πριν το 24′, η διαφορά δεν έπεφτε αισθητά, με τους παίκτες του Ματέο να είναι σταθερά άνω των 15. Οι παίκτες του Ράντονιτς ήταν χαμένοι τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση και το +19 (58-39) του 25΄ άφηνε ελάχιστες ελπίδες για κάτι θετικό. Το πιο άσχημο στατιστικό για το τριφύλλι ήταν πως είχε ευστοχήσει σε μόλις 4(!) δίποντα σε συνολικά 23 προσπάθειες (17,4%)! Γκριγκόνις με 6 πόντους και Μπέικον με 3, μείωσαν σε 60-47, ωστόσο ο Γιαμπουσέλε θέριζε στους αιθέρες και έστειλε ξανά την διαφορά στους 17 (64-47). Μάλιστα, η διαφορά πήγε ξανά στους 19 (66-49) στο 28′, μετά από εύστοχο καλάθι του Χεζόνια. Οι παίκτες του Ράντονιτς έβγαλαν κάπως νεύρο στην άμυνα και πριν την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, μάζεψαν ξάνα την διαφορά στους 13 (68-55), με τρομερό κάρφωμα του Μπέικον μπροστά στον Κορνελί! Μάλιστα, ο Αρτούρας Γκουντάιτις κέρδισε γκολ-φάουλ σε κάρφωμα και μείωσε σε 68-57. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με αυτό το σκορ (68-57) και οι πράσινοι έδειξαν σημάδια ζωής. Γκριγκόνις (12π.) και Μπέικον (11π.) ήταν οι πρωταγωνιστές για το Τριφύλλι. Πληγή ο Γιαμπουσέλε με τους 16 πόντους.

Το τριφύλλι προσπαθούσε μέσω της άμυνας να διατηρηθεί κοντά, όμως η επιθετική του δυσλειτουργία, δεν του επέτρεπε να κατεβάσει το σκορ σε μονοψήφιες διαφορές. Το σκορ στο 33′ ήταν στο 72-59. Ο Παναθηναϊκός κόλλησε για παραπάνω από 3 λεπτά στους 59 και είδε τους γηπεδούχους να στέλνουν την διαφορά στους 15 (74-59). Τίποτα δεν άλλαξε εντυπωσιακά από εκεί και πέρα, η Ρεάλ ήταν σταθερά μεταξύ 11 και 15 πόντων στο τιμόνι και απλά επισφράγισε ακόμη μια νίκη. Για τον Παναθηναϊκό, στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού πάλεψε μόνο ο Λι, ο οποίος κρατούσε σε λογικά την διαφορά. Το τελικό αποτέλεσμα ολοκληρώθηκε στο 83-68.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 48-30, 68-57, 83-68.