Η Ζενίτ έμοιαζε να οδεύει σε μία άνετη νίκη στο πρώτο ρωσικό ντέρμπι της Euroleague, άλλα η Ούνικς Καζάν είχε διαφορετική άποψη, έφτασε πολύ κοντά στην ολική ανατροπή αλλά δεν την πραγματοποίησε, με την ομάδα της Αγίας Πετρούπολης να φεύγει νικήτρια με 70-69.

Ο ρωσικός εμφύλιος στην πρεμιέρα της Euroleague… βάφτηκε μπλε, για χάρη της Ζενίτ. Το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ είναι λογικά πιο έτοιμο και περισσότερο έμπειρο από την Ούνικς Καζάν, που επέστρεψε με το αριστερό έπειτα από τέσσερα χρόνια στην διοργάνωση. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς έδειξε καλά στοιχεία, αλλά φάνηκε ότι θέλει χρόνο ακόμα για να βρει χημεία, όπως και για να ενταχθούν οι τελευταίες της προσθήκες.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και έπειτα από δύο λεπτά βρέθηκαν μπροστά με 3-7, αλλά ο Χεζόνια ήταν «καυτός». Ο Κροάτης ήταν απόλυτα εύστοχος στην αρχή του αγώνα και στο 3’ έβαλε την Ούνικς σε θέση οδηγού με 10-7, πετυχαίνοντας όλους τους πόντους της ομάδας του. Ωστόσο δεν είχε άξιο συμπαραστάτη και η Ζενίτ με επιμέρους σκορ 11-2 έφθασε στο 12-18, 2:18 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το τάιμ άουτ του Περάσοβιτς σε εκείνο το σημείο αφύπνισε τους παίκτες του και με πρωταγωνιστή τον Σπίσου, οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με σερί 10-0 και στο +4 (22-18).

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Ούνικς συνέχισε το σερί με καλάθι του Τζον Μπράουν και πήγε στο 24-18. Η καλή άμυνα των «πρασίνων» ήταν το χαρακτηριστικό που τους έφερε μπροστά στο σκορ, όμως δεν είχαν… αντίδοτο για τον Φράνκαμπ. Ο άλλοτε γκαρντ του Ρεθύμνου με 8 συνεχόμενους πόντους έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Ζενίτ με 25-26, 6:50 πριν το ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις μέσα στη ρακέτα και ένα γρήγορο 4-0 βρέθηκαν στο 29-26 στα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου. Έκτοτε τα καλάθια έμπαιναν με το… σταγονόμετρο. Οι παίκτες του Πασκουάλ κυρίως με βολές κατάφεραν να διατηρούν μία βραχεία κεφαλή στο σκορ, όμως ο Λορένζο Μπράουν έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια με 33-33.

Στο δεύτερο μέρος η Ούνικς μπήκε με… φόρα και με πέντε γρήγορους πόντους έκανε το 38-33 και ανάγκασε τον Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ. Η Ζενίτ έβγαλε αντίδραση και προσπέρασε με 40-41 στο 25’, όμως ένα 7-0 των γηπεδούχων άλλαξε και πάλι τις ισορροπίες. Κάπου εκεί ο Μπάρον πήρε το όπλο του. Με μεγάλα σουτ του Αμερικανού και τον Γκουντάιτις κυρίαρχο στις δύο ρακέτες, το 47-41 έγινε 47-51, πριν η τρίτη περίοδος κλείσει στο 49-51 δια χειρός Τζον Μπράουν.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν το μομέντουμ και έκαναν ιδανική εκκίνηση στην τελευταία περίοδο. Με επιμέρους 9-1 έφθασαν σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο 33′ με 50-60 και με τα τρίποντα του Μπάρον βάδιζαν προς μία εύκολη νίκη. Όμως η είσοδος του Κάνααν στο παρκέ ήταν καθοριστική για την Ούνικς. Ο Αμερικανός δεν έκανε καλό παιχνίδι μέχρι εκείνο το σημείο, αλλά πέτυχε 11 συνεχόμενους πόντους και έβαλε την ομάδα του ξανά στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 33-33, 49-51, 69-70