Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Βίρτους Μπολόνια στην παράταση χάρις τον Παπαπέτρου και επικράτησε με 112-111 στον μικρό τελικό του τουρνουά του Μονάχου.

Το ματς της χρονιάς έγινε στην… προετοιμασία! Ο Παναθηναϊκός του ασύλληπτου Ιωάννη Παπαπέτρου υπέταξε τη Βίρτους Μπολόνια στο Μόναχο σε ένα «θρίλερ» δίχως προηγούμενο στη 2η παράταση. Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» έβαλε 41 πόντους με 8/13 τρίποντα, ήταν… παντού και στο τέλος, για κερασάκι στην τούρτα, ευστόχησε και στο νικητήριο σουτ.

Ο «Παπ» ήταν… μια ομάδα μόνος του και το σόου του ήταν απίστευτο (41 πόντοι με 6/10 δίποντα, 8/13 τρίποντα και 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 8 ασίστ). Ωστόσο, ο Δημήτρης Πρίφτης πήρε σημαντικές βοήθειες και από τους «παλιούς» Χάουαρντ Σαντ Ρος (15π., 5ρ.) και Λεωνίδα Κασελάκη (16π. με ένα μεγάλο τρίποντο που έστειλε το ματς στην 1η παράταση). Παράλληλα, ο Κέντρικ Πέρι έδειξε πολύ καλά δείγματα γραφής (26 πόντοι, 7 ριμπάουντ), ενώ ο Τζεχάιβ Φλόιντ βοήθησε σε αρκετά σημεία (9π., 9ρ.). Το αντίθετο ίσχυε για τους Οκάρο Ουάιτ – Τζέρεμι Έβανς, που ήταν εντελώς… εκτός κλίματος.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε θετικά στοιχεία στο ξεκίνημα και πήρε το προβάδισμα (15-9 στο 5′ και 20-15 στο 8′) με οδηγούς τον Λεωνίδα Κασελάκη (7π.) και τον Ιωάννη Παπαπέτρου (6π.). Όμως, οι πρωταθλητές Ιταλίας «ροκάνισαν» την απόσταση με πρωταγωνιστή τον Μαμ Τζαϊτέ και ισοφάρισαν με τρίποντο at the buzzer του Αβούντου Αμπάς (23-23 στο 10′). Οι «πράσινοι» σούταραν με καλά ποσοστά (4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα), αλλά είχαν πρόβλημα με την άμυνά τους στην 1η περίοδο.

Η πιεστική άμυνα του «τριφυλλιού» στα 4/4 έφερε αποτελέσματα, αλλά οι κακές επιλογές του Κέντρικ Πέρι περιόρισαν τους «πράσινους» σε μόλις 2π. σε 4′ στη 2η περίοδο (25-28 στο 14′). Ο Αμερικανός γκαρντ, όμως, «εξιλεώθηκε» γρήγορα και πρωταγωνίστησε στο 7-0 σερί του Παναθηναϊκού (33-28 στο 16′), για να παραδώσει τη σκυτάλη ξανά στον ασταμάτητο Παπαπέτρου (43-42 στο 20′). Στο 18′ ο Σέρτζιο Σκαριόλο αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές σε μία ασυνήθιστη σκηνή για φιλικό. Πάντως, εξίσου… νευριασμένος πρέπει να ήταν και ο κόουτς Πρίφτης, από την εικόνα της frontline του, που δεχόταν πολλά εύκολα καλάθια από τους Κέβιν Χέρβεϊ (10π.), Αβούντου Αμπάς (8π.) και Μαμ Τζαϊτέ (6π.). Στο ημίχρονο ο «Παπ» είχε 16π., με τον Πέρι να τον ακολουθεί (13π.).

Ο αρχηγός των νταμπλούχων Ελλάδας ήταν απολαυστικός τόσο σε δημιουργία όσο και σε σκοράρισμα και οι «πράσινοι»… ξέσπασαν με ένα νέο 7-0 (50-42 στο 22′). Μάλιστα, ο Έλληνας σμολ νιώθοντας τρομερή αυτοπεποίθηση ευστόχησε σε ένα buzzer beater τρίποντο εκτός ισορροπίας και έστειλε την ομάδα του στο +10 για πρώτη φορά (61-51 στο 27′). Συνολικά η 3η περίοδος ήταν μια… προσωπική ραψωδία του Παπαπέτρου (12π., 3ασ.), ο οποίος οργάνωνε σαν πλέι μέικερ και σκόραρε σαν σούτινγκ γκαρντ, την ώρα που οι πρωταθλητές Ιταλίας δεν μπορούσαν να τον κόψουν. Το one man show του «Παπ» έδωσε… φτερά στην ελληνική ομάδα (έφτασε μέχρι και το +13), ο Χάουαρντ Σαντ Ρος έπαιξε κομβικό ρόλο και ο Παναθηναϊκός ανέβασε το τέμπο για να κυριαρχήσει (71-61 στο 30′ μετά το «τρελό» buzzer beater του Μάρκο Μπελινέλι από το κέντρο).

Σαν να μην έφταναν όλα τα υπόλοιπα, ο Παπαπέτρου έβαλε και ένα τρίποντο και φάουλ για να ξεπεράσει τους 30π. (78-67 στο 33′). Όμως, το ματς δεν είχε τελειώσει. Η Βίρτους δεν είχε σκοπό να το παρατήσει και αρχικά μείωσε με ένα «κρεσέντο» του Μάρκο Μπελινέλι (80-77 στο 35′), χτυπώντας… καμπανάκι στον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» είχαν κολλήσει επιθετικά και ο Χέρβεϊ με ένα προσωπικό 5-0 άλλαξε τα δεδομένα (80-82 στο 37′ με 11-0 σερί των Ιταλών). Μετά το τάιμ άουτ του Πρίφτη ο Σαντ Ρος ισοφάρισε σε 82-82, ενώ ο Ούντοχ «έγραψε» το 82-84. Με 2′ να μένουν για το φινάλε ο Πέρι με floater έκανε το 84-84, αλλά στην επόμενη φάση ο εξαιρετικός Χέρβεϊ σκόραρε ξανά. Ο Αμερικανός έκανε το 84-86 με γκολ – φάουλ και αποχώρησε με χτύπημα, με τον Αλιμπέγκοβιτς να στέλνει τους Ιταλούς στο +3 με 100” για το τέλος (1/1β.). Το τρίποντο του «Κασέλ» πάνω σε άμυνα βρήκε σίδερο, σε αντίθεση με αυτό του Ουίμς, που ήταν εύστοχο (84-90 στο 39′). Για άλλη μια φορά, όμως, τίποτα δεν είχε τελειώσει… Το play του Πρίφτη έβγαλε μεγάλο τρίποντο του Παπαπέτρου στο τελευταίο λεπτό (87-90) και ο Μπελινέλι αστόχησε στην προσπάθεια που θα «καθάριζε» το ματς. Με 20” για την λήξη η Βίρτους δεν έκανε φάουλ, ο Παναθηναϊκός κυκλοφόρησε έξυπνα την μπάλα και μετά την έξτρα πάσα του Σαντ Ρος ο Κασελάκης διαμόρφωσε το 90-90. Στους Ιταλούς έμειναν 11,7” και ο Φλόιντ έκανε την τάπα του αγώνα πάνω στον Ουίμς, για να στείλει τον αγώνα στην παράταση.

Ο Πρίφτης συνέχισε με τους Πέρι, Σαντ Ρος, Παπαπέτρου, Κασελάκη και Φλόιντ στην παράταση και το ματς ήταν μοιρασμένο (93-94 στο 42′). Ο Πέρι έβαλε ένα σημαντικό τρίποντο για το 96-94, αλλά οι Ιταλοί απάντησαν με τον Ουίμς (96-98). Το λέι απ του Παπαπέτρου δεν βρήκε στόχο μετά από ένα… άσχημο παιχνίδι της μπάλας και στη συνέχεια ο Αμπάς βρήκε σίδερο με σουτ πίσω από τα 6,75μ. Ο Σαντ Ρος με 2/2 βολές στο 44′ έκανε το 98-98 και ο Πέρι στη συνέχεια έκανε μια τρομερή τάπα στον Μπελινέλι. Όμως, η ευκαιρία χάθηκε με το λάθος του Φλόιντ στα 40”. Ο Φλόιντ έπαιξε εξαιρετική άμυνα στον Ούντοχ που αστόχησε, αλλά ο Χέρβεϊ πήρε το ριμπάουντ μετά το κακό block out του Σαντ Ρος και έδωσε το προβάδισμα στους πρωταθλητές Ιταλίας (98-100). Μετά το τάιμ άουτ (12”) ο Παπαπέτρου πήρε ένα δύσκολο σουτ, που δεν κατάφερε να βάλει. Όμως, οι Ιταλοί δεν κατάφεραν να μαζέψουν το ριμπάουντ. Και τότε έγινε το νέο… τρελό. Ο Σαντ Ρος επανέφερε στον αρχηγό του Παναθηναϊκού, ο οποίος έβαλε ένα -ακόμα- ασύλληπτο καλάθι πάνω σε άμυνα για το 100-100, σε μια ματσάρα δίχως προηγούμενο. Να σημειώσουμε πως ο «Παπ» ζητούσε και φάουλ, καθώς ο αντίπαλος προσγειώθηκε στον κύλινδρό του, το οποίο δεν δόθηκε. Ο Ούντοχ αστόχησε προ του Φλόιντ και οι δύο ομάδες πήγαν σε επιπλέον πεντάλεπτο.

Παπαπέτρου και Πέρι σκόραραν για το 104-100 και αφού βγήκε άλλη μία άμυνα απέναντι στην φανερά κουρασμένη ιταλική ομάδα, ο Αμερικανός γκαρντ με τρίποντη «βόμβα» έδωσε… άερα 7π. στο «τριφύλλι» (107-100 στο 47′). Το γκολ – φάουλ του Παϊόλα απέναντι στον Καββαδά κράτησε τη Βίρτους στο παιχνίδι (107-103), αλλά ο ίδιος αστόχησε λίγο αργότερα σε κρίσιμο τρίποντο. Με 2′ για το τέλος της 2ης παράτασης ο Πέρι βρήκε ξανά στόχο (7π. σε εκείνο το διάστημα), όμως οι τυπικά φιλοξενούμενοι απάντησαν με τρίποντο του Αβούντου Αμπάς από τη γωνία (109-106). Στη συνέχεια ο Πέρι πέτυχε το σίδερο και με 2/2β. ο Μπελινέλι μείωσε στον πόντο (109-108 στο 49′). Ο Παπαπέτρου «κλειδώθηκε» και έκανε airball σε μια τραβηγμένη επιλογή, αλλά ο Παϊόλα δεν σημάδεψε σωστά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου. Στη 2η παράταση έμεναν 19” και οι Ιταλοί έκαναν φάουλ στον Σαντ Ρος, ο οποίος έβαλε 1/2β. για το 110-108. Κόντρα σε όλα τα δεδομένα, ο απίθανος σουτέρ Μάρκο Μπελινέλι πήρε μια προσπάθεια από τα 7,5μ., «πάνω» στα υψωμένα χέρια του Παπαπέτρου και βρήκε το διχτάκι για να βάλει την ομάδα του μπροστά (110-111). Με 5” ο Πρίφτης κάλεσε τάιμ άουτ και ο Σαντ Ρος έκανε την επαναφορά. Ο Κουβανός έδωσε την μπάλα στον «καυτό» Παπαπέτρου, που έκανε το… ματς της ζωής του, γύρισε και έκανε ένα τζαμπ σοτ που «σφράγισε» την «πράσινη» νίκη (112-111).

Τα Δεκάλεπτα: 23-23, 43-42, 71-61, 90-90.

Οι παρατάσεις: 100-100, 112-111.