Στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας Ο Ολυμπιακός με καρδιά λονταριού, υπέταξε την Μπασκόνια με σκορ 91-87 και παρέμεινε στο κατώφλι της τέταρτης θέσης της Euroleague. Η απουσία του Μιλουτίνοφ ήταν τεράστια για τον Μπλατ, όμως ο Κώστας Παπανικολάου με 22 πόντους (6/7 τρίποντα) και ο Ζακ Λεντέι με 23, αντικατέστησαν επάξιο τον Σέρβο γίγαντα, δίνοντας στον Ολυμπιακό μία τεράστιας σημασίας νίκης.

Το ματς:

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αρκετά δυνατά στο ματς, με τον Γιώργο Πρίντεζη να σημειώνει συνεχόμενους πόντους. Βέβαια η Μπασκόνια βλέποντας την απουσία του Μιλουτίνοφ, ήταν πολυ αποτελεσματικοί στη ρακέτα, με τους Πουαριέ και Ντιόπ να κάνει σπουδαία δουλειά. Ο Ολυμπιακός είδε την άμυνά του να τον προδίδει. με το 20-22 να τα λέει όλα.

Μάλιστα τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την ομάδα του Ντέηβιντ Μπλατ. Μπορεί να ισοφάρισε το παιχνίδι σε 32-32, όμως υπήρχε τεράστιο πρόβλημα στο ζωγραφιστό. Πάντως για να είμαστε δίκαιοι ο Νάιτζελς-Γουίλιαμς Γκος, σημείωσε μερικά μεγάλα τρίποντα κι έτσι το 43-47, ήταν κολακευτικό για τους Πειραιώτες.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταπληκτική για τον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίς με 3/3 τρίποντα και φοβερή δουλειά στην άμυνα, έκανε ότι περνούσε από το χέρι του, για να περάσει ο Ολυμπιακός μπροστά στο σκορ με 54-53. Βέβαια αυτό το σχέδιο δεν μπορούσε να συνεχιστεί, γιατί ο Περάσοβιτς το διάβασε και με τους Τζάνινγκ και Χουέρτας, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο συν πέντε (55-60).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ελληνική ομάδα, τα έδωσe όλα σ’άμυνα κι επίθεση. Ο Ζακ Λεντέι ήταν πραγματικός ογκόλιθος στη ρακέτα και με οχτώ πόντους, έβαλε φωτιά στο ματς. Ο Αμερικανός έδωσε μεγάλες μάχες με τους πιο δυνατούς Πουαρίε και Βόιτμαν, όμως βγήκε νικητής στις περισσότερες και το 67-68, ήταν κυρίως δικό του έργο. Δυστυχώς στη συνέχεια ο Βιλντόζα με δύο απανωτά τρίποντα, επανέφερε το συν εφτά για τους Βάσκους (67-74) με τον Μπλατ να παίρνει τάιμ-άουτ. Οι γηπεδούχοι συνήλθαν, μείωσαν σε 71-74, ενώ ο Γκος πήρε το πέμπτο φάουλ. To 73-74 δεν άλλαξε στα επόμενα δύο λεπτά, όμως ο Βιλντόζα μ’ένα τεράστιο τρίποντο, έκανε το συν τέσσερα (73-77).

Βέβαια έχουμε πει πως ο Ολυμπιακός είναι η πλέον δυσκολοκατάβλητη ομάδα της Euroleague και το απέδειξε για πολλοστή φορά. Ο Κώστας Παπανικολάου μ’ένα τρελό τρίποντο έκανε το 80-80 κι έστειλε το ματς σε παράταση. Μάλιστα ο Έλληνας φόργουορντ δεν σταμάτησε αφού και στο έξτρα πεντάλεπτο, έκανε τη διαφορά ευστοχώντας σ’ένα πολύ τυχερό τρίποντο, ενώ έκλεισε στην άμυνα και στον πολυτάλαντο Βιλντόζα. Με τη συνδρομή και του Ζακ Λεντέι ο Ολυμπιακός έκανε τη σπουδαία ανατροπή, κερδίζοντας τους Βάσκους με 91-87

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-47, 55-60, 80-80, 91-87