H Euroleague τοποθετήθηκε για τις διαιτητικές επιλογές των διαιτητών στο χθεσινό παιχνίδι της Μπαρτσελόνα με την Ζαλγκίρις και παραδέχτηκε πως υπήρξαν “σφάλματα” κατά των Λιθουανών.

Η Μπαρτσελόνα πήρε την νίκη κόντρα στην Ζαλγκρίρις, η οποία ωστόσο διαμαρτύρεται για δύο φάσεις στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα με παραβάσεις πάνω στον Μπράντον Ντέιβις.

Άμεσα η Euroleague πήρε επίσημη θέση παραδεχόμενη πως έγιναν διαιτητικά λάθη.

Η ανακοίνωση:

Σε συνέχεια των όσων εικασιών έγιναν γύρω από ένα μη σφύριγμα στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης Μπαρτσελόνα – Ζαλγκίρις Κάουνας στις 7 Φεβρουαρίου 2019, τα ευρήματα της Euroleague είναι τα εξής:

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και ενώ απέμεναν 1:57″, ο Εντγκάρας Ουλάνοβας της Ζαλγκίρις Κάουνας αστόχησε. Ο Μπράντον Ντέιβις πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και του έγινε φάουλ στο αριστερό χέρι από τον Κέβιν Πάνγκος της Μπαρτσελόνα. Το μη σφύριγμα ήταν λανθασμένο, καθώς έπρεπε να χρεωθεί προσωπικό φάουλ στον Κέβιν Πάνγκος και παράλληλα δύο ελεύθερες βολές στον Μπράντον Ντέιβις, καθώς η Μπαρτσελόνα είχε συμπληρώσει ήδη τα πέντε ομαδικά φάουλ.

Στη συνέχεια και μετά από αυτή την φάση, ο Μπράντον Ντέιβις επιχείρησε κάρφωμα και ενώ ήταν σε κίνηση για σουτ ο Άνταμ Χάνγκα του έκανε φάουλ στο δεξί του χέρι. Κι αυτό, επίσης, ήταν μία λανθασμένη μη υπόδειξη, η οποία θα έπρεπε να χρεωνόταν προσωπικό φάουλ στον Άνταμ Χάνγκα με τον Μπράντον Ντέιβις να εκτελεί δύο ελεύθερες βολές».