Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν Μπαρτσελόνα!

Η ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου πέρασε με σκορ 88-78 από τη Βαλένθια και επέστρεψε στις νίκες μετά την εντός έδρας απώλεια κόντρα στη Μονακό, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 19-9 και να διατηρηθεί στη 2η θέση της Euroleague!

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και κράτησαν χαμηλά την Μπαρτσελόνα, παίρνοντας ένα μικρό προβάδισμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, οι «μπλαουγκράνα» βγήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια και κυριάρχησαν με συνολικό επιμέρους σκορ 51-36.

Κορυφαίος των νικητών με 21 πόντους ήταν ο Γιαν Βέσελι, ενώ 13 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ μέτρησε ο πληθωρικός Νίκολα Κάλινιτς και 13 πόντους με 7 ασίστ ο Νίκο Λαπροβίτολα. Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 14-14 και απειλούνται να μείνουν εκτός δεκάδας, εξαιρετικός με 19 πόντους ήταν ο Σέμι Οτζελέγε.

Το ματς

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση κόντρα στους «νωθρούς» γηπεδούχους. Ο Γιάν Βέσελι ήταν ασταμάτητος στα πρώτα λεπτά, με άξιο συμπαραστάτη του τον Τζαμπάρι Πάρκερ, με αποτέλεσμα οι «μπλαουγκράνα» να ξεφύγουν πολύ γρήγορα με 6-16, παίρνοντας διψήφιο προβάδισμα. Σταδιακά, η Βαλένθια άρχισε να βρίσκει ρυθμό. Ο Νταμιέν Ίνγκλις έβαλε 6 συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε 12-16, ενώ ο Σέμι Οτζελέγε έφερε το ματς στο καλάθι (14-16). Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο (18-18) χάρη σε μπάζερ μπίτερ του Τζάστιν Άντερσον.

Η αντίδραση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με σερί πόντων από τον Οτζελέγε, οι «taronjas» πήραν το πρώτο τους προβάδισμα στο παιχνίδι (25-21). Η Μπαρτσελόνα απάντησε και έφερε ξανά το ματς στον πόντο με τρίποντο του Ζοέλ Πάρα (27-26), όμως ο Κλαβέρ σκόραρε και αυτός από μακριά, πριν ο τρομερός Οτζελέγε γράψει το 32-26. Οι «μπλαουγκράνα» ήταν… πεισματάρηδες και πλησίασαν ξανά με τρίποντο του Σατοράνσκι (32-31), όμως η Βαλένθια συνέχισε να ελέγχει το ματς, με τον Κρις Τζόουνς να ανεβάζει στροφές (41-35). Το ημίχρονο έληξε 42-37 υπέρ της ομάδας του Άλεξ Μουμπρού.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε τα… δόντια της στο τρίτο δεκάλεπτο. Με νέο πρωταγωνιστή τον Τζαμπάρι Πάρκερ, οι «μπλαουγκράνα» ανέκτησαν γρήγορα το προβάδισμα (42-44), πριν ο Αμερικανός φόργουορντ βάλει τρίποντο για το 46-49. Ο Κρις Τζόουνς απάντησε με δύο δικά του μακρινά σουτ για το 54-52, όμως o Βέσελι και ο Πάρα έφεραν τους φιλοξενούμενους ξανά στο +5 (54-59). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 57-59, χάρη σε γκολ φάουλ του Οτζελέγε.

H ομάδα του Ρότζερ Γκριμάου έλεγξε πλήρως τα πράγματα στο τελευταίο δεκάλεπτο. Με τρομερό τον Γουίλι Ερνανγκόμεθ, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με +6 (60-66). Ο Κλαβέρ έδωσε μια πρώτη απάντηση με τρίποντο (63-66), ωστόσο κάπου εκεί η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα 10-0 επιμέρους σκορ με Κάλινιτς και Λαπροβίτολα, παίρνοντας μεγάλο προβάδισμα νίκης (63-76). Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν και μείωσαν γρήγορα σε 69-76, όμως ο Λαπροβίτολα φρόντισε να επαναφέρει την τάξη με τρίποντο (69-79). Κάθε προσπάθεια της Βαλένθια να μειώσει ήταν ανεπιτυχής, με την Μπαρτσελόνα να παίρνει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-37, 57-59, 78-88