Μεγάλη νίκη για την Φενέρμπαχτσε, του Δημήτρη Ιτούδη, που πέρασε από την Stark Arena, επικρατώντας της Παρτιζάν (97-94), σε ένα αποτέλεσμα που την βάζει για τα καλά στο κόλπο της τετράδας.

Μια από τις πιο σημαντικές νίκες της στη φετινή Euroleague πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε, που έδειξε χαρακτήρα στην Stark Arena, απέναντι στην φορμαρισμένη Παρτιζάν και κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ανέβηκε στο 15-9, έχοντας παίξει 24 αγώνες στη διοργάνωση, την ώρα που οι «ασπρόμαυροι» υποχώρησαν στο 13-12, με το πέρας 25 αγωνιστικών.

Ο Μάρκο Γκούντουριτς (25π, 7ασ), ο Νταϊσόν Πιερ (21π, 6ρ) και οι καθοριστικοί Σκότι Ουίλμπεκιν (15π) και Τζόναθαν Μότλεϊ (14π, 4ρ) έκαναν τη διαφορά για την Φενέρ και την οδήγησαν στη νίκη μέσα στο Βελιγράδι.

Ο Νικ Καλάθης στα 17 λεπτά που έμεινε στο παρκέ μέτρησε 3 πόντους, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 λάθος.

Από την άλλη πλευρά, ο Κέβιν Πάντερ μέτρησε 25 πόντους, όμως αποβλήθηκε με 5 φάουλ, με τους Ματίας Λεσόρ (15π, 11ρ) και Ντάντε Έξουμ (15π) να ξεχωρίζουν.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου αγωνίστηκε για 24 λεπτά στην αναμέτρηση έχοντας 7 πόντους (3/7 σουτ, 1/1 βολή), 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος.

Η Παρτιζάν κατάφερε να μπει δυνατά στο παρκέ και με τους Μάνταρ, Παπαπέτρου να δίνουν λύσεις μπήκε σε θέση οδηγού (9-3, 3′). Ο Παπαπέτρου συνέχισε να σκοράρει, ανεβάζοντας το προβάδισμα της ομάδας του (12-5, 4′). Ο Μότλεϊ ανέλαβε δράση, ο Πιερ ακολούθησε και η Φενέρμπαχτσε μείωσε (16-13, 6′). Οι παίκτες του Ιτούδη είχαν το μομέντουμ σε εκείνο το σημείο και με τους Μότλεϊ, Πιερ να σκοράρουν το προβάδισμα άλαξε χέρια (18-20, 8′). Ο Έξουμ με δικές του προσπάθειες έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ την Παρτιζάν, με τον Γιεκίρι όμως να σκοράρει και να ισοφαρίζει στο τέλος του δεκαλέπτου σε 22-22.

Τα τρίποντα έδωσαν λύσεις στην Φενέρμπαχτσε, η οποία χάρη στον Γκούντουριτς μπήκε σε θέση οδηγού στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (25-30, 12′). Οι παίκτες του Ιτούδη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, με τον Κάρσεν Έντουαρντς να φέρνει τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (27-37, 14′). Ο Μάνταρ προσπάθησε να μειώσει για την Παρτιζάν, αλλά ο Γκούντουριτς δεν το επέτρεψε (33-42, 15′). Η άμυνα της Παρτιζάν ανέβασε στροφές, Έξουμ και Πάντερ ανέλαβαν δράση, με τη διαφορά να μειώνεται σε απόσταση βολής (40-42, 17′). Ο Λεσόρτ φώναξε παρών, με τους γηπεδούχους να πλησιάζουν ακόμα περισσότερο (44-45, 19′). Ο Λεσόρτ έβαλε την Παρτιζάν και πάλι μπροστά στο σκορ, με βολές, όμως την τελευταία λέξη στο ημίχρονο την είπε ο Μότλεϊ, που έγραχψε το 46-47.

Με καλή άμυνα και τον Σμάιλαγκιτς αιχμή του δόρατος η Παρτιζάν κατάφερε να περάσει μπροστά στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους (52-50, 23′). Η Παρτιζάν διατήρησε τον έλεγχο, με τον Παπαπέτρου να γίνεται παράγοντας στην επίθεση και τον Σμάιλαγκιτς να ακολουθεί (62-57, 25′). Ο Πάντερ βρήκε ρυθμό, ο Αβράμοβιτς ακολούθησε και η Παρτιζάν κράτησε τον έλεγχο (66-63, 27′). Ο Γκούντουριτς φώναξε παρών και η Φενέρμπαχτσε πήρε ξανά το προβάδισμα (67-68, 29′). Ο Λεσόρτ όμως είπε την τελευταία λέξη στο δεκάλεπτο και σκόραρε για το 69-68.

Η Φενέρμπαχτσε προσπάθησε να χτίσει διαφορά με τον Πιερ, αλλά ο Κέβιν Πάντερ είχε βρει ρυθμό, βάζοντας την Παρτιζάν και πάλι μπροστά στο σκορ (75-74, 32′). Πιερ και Γκούντουριτς πήραν την κατάσταση στα χέρια τους, η άμυνα της Φενέρ ήταν αποτελεσματική και το προβάδισμα άλλαξε ξανά χέρια (78-84, 35′). Ο Πάντερ προσπάθησε να κρατήσει την Παρτιζάν μέσα στο ματς, με τον Γκούντουριτς όμως να εδραιώνει το προβάδισμα της ομάδας του (82-87, 36′). Η Παρτιζάν μέσα από την άμυνα κατάφερε να μείνει στο παιχνίδι, με τον Λεσόρτ να μειώνει (84-88). Ο Γκούντουριτς είχε βρει ρυθμό όμως και ανέβασε ξανά τη διαφορά (85-92, 37′). Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, η Φενέρμπαχτσε κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε, φτάνοντας σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-47, 69-68, 94-97.