Ο Ολυμπιακός, έκανε μια επική ανατροπή κόντρα στην Παρτίζαν στο Βελιγράδι, πετυχαίνοντας μια πολύ σημαντική νίκη με 74-69 και παρέμεινε σε τροχιά τετράδας στην Ευρωλίγκα.

Το εκτός έδρας ματς με την Παρτίζαν για την 32η αγωνιστική της EuroLeague ήταν εκ των πραγμάτων δύσκολο, όμως το βράδυ της Πέμπτης (28/3) ο Ολυμπιακός έδειξε για ακόμα μία φορά πως είναι ομάδα με τεράστιο χαρακτήρα. Νίκησε με 74-69 στην κολασμένη Σταρκ Αρένα και συνεχίζει με όνειρο την τετράδα και το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της διοργάνωσης.

Με την κλασική του πεντάδα (Γουόκαπ, Κάναν, Παπανικολάου, Πίτερς, Φαλ) άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, που είχε την ομάδα του μπαίνει με 0/2 τρίποντα, αλλά να βρίσκει γρήγορα αποτελεσματικότητα για το 7-9 από γκολ-φάουλ του Πίτερς. Το πρόβλημα του Ολυμπιακού ήταν το αμυντικό ριμπάουντ (πέντε επιθετικά μάζεψε η Παρτίζαν στο πρώτο πεντάλεπτο), με τον Πάντερ να βρίσκει γρήγορα ρυθμό, τον Καμίνσκι να γράφει το 22-13 στο ένατο λεπτό και τον Σίκμα να εμφανίζεται στον αγώνα.

Οι Πειραιώτες μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με Γουίλιαμς-Γκος, ΜακΚίσικ, Λαρεντζάκη, Σίκμα, Ράιτ, ο τελευταίος έβαλε τρίποντο από τη γωνία για το 23-20, όμως η Παρτίζαν ενώ σπαταλούσε κατοχές, κρατούσε το προβάδισμα. Ο ΜακΚίσικ ισοφάρισε στο 28-28 την ώρα που ο Πάντερ είχε πλέον κουραστεί, όμως ένα φάουλ του Λαρεντζάκη και ένα αντιαθλητικό του ΜακΚίσικ που συνέχισε τη φάση, οδήγησαν σε 4/4 βολές του Πονίτκα και σε ακόμα 2/2 του Ντόζιερ για το 40-30 λίγο πριν από το ημίχρονο.

Το αμυντικό ριμπάουντ συνέχισε να είναι πρόβλημα για τον Ολυμπιακό και στην έναρξη του δεύτερου μέρους, με τον Καμίνσκι να σκοράρει για το 46-36 στο 24′ και για το 59-46 στο 30′. Η Παρτίζαν πήρε το τρίτο δεκάλεπτο με άνεση, με ισορροπία στο παιχνίδι της, με τους βασικούς του Μπαρτζώκα να μη βρίσκουν έστω ένα δίλεπτο σε άμυνα κι επίθεση για να ξαναμπούν στο ματς.

Το βρήκαν στο ξεκίνημα της τέταρτης, όταν με ένα μικρό 0-6 μείωσαν στους επτά και προβλημάτισαν τη Σταρκ Αρένα, με τον Γουόκαπ να βάζει γκολ-φάουλ για το 59-58 και το σερί να φτάνει στο 0-12. Ο Παπανικολάου έβαλε μπροστά την ομάδα του με αριστερό λέι-απ για το 62-61, ο ίδιος έγραψε το +3, όμως ξανά ο Πάντερ ήταν αυτός που ηγήθηκε για να βάλει την Παρτίζαν στη θέση του οδηγού. Όχι όμως για πολύ, καθώς ο Λαρεντζάκης πήρε τη σκυτάλη, ο Γουίλιαμς-Γκος έβαλε 2/2 για το 69-74 και κλείδωσε μία τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Ντιφαλά, Κορτές

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-17, 40-32, 59-46, 69-74