Η Παρτίζαν δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην μαχητική Ζαλγκίρις, επικρατώντας στην κατάμεστη Stark Arena με 81-72. Άμυνα «ατσάλι» από τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που δέχθηκαν 29 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Παρτίζαν ήταν ανώτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης και με εκπληκτική άμυνα, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο… κατάπιε την Ζαλγκίρις στην κατάμεστη Stark Arena με 81-72.

Με την νίκη αυτή η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς βελτίωσε το ρεκόρ της σε 12-10 μπαίνοντας και πάλι σε τροχιά 8άδας. Από την αντίπερα όχθη η λιθουανική ομάδα έπεσε στο 8-15 και πλέον βλέπει την πρώτη δεκάδα της βαθμολογίας να απομακρύνεται αρκετά.

Μπορεί η σέρβικη ομάδα να ήταν άστοχη από τα 6.75μ. (4/16τρ.) και να έχει περισσότερα λάθη από ασίστ (14λ. 9ασ.), η άμυνα ήταν αυτή που τις έδωσε την νίκη.

Για τους νικητές ο Πι Τζέι Ντοζίερ φαίνεται ότι έχει αναγεννηθεί στα χέρια του κορυφαίου προπονητή της Ευρώπής. Ο Αμερικανός γκαρντ που έχει εξελίσσει το παιχνίδι του με την σέρβικη ομάδα την φετινή σεζόν, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 23 πόντους, 4 ασίστ και 8/10δ. Τρομερή εμφάνιση και από τον Ζακ ΛεΝτέι με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ (5/7δ. 8/8β.). Ο Καμίνσκι μέτρησε 12π. 5/5σ. με τον Πάντερ να μένει χαμηλά στους 8π. με 5ρ.

Από την αντίπερα όχθη ο Κίναν Έβανς έκανε ότι μπορούσε για να αποσοβήσει την ήττα της ομάδας του. Ο Αμερικανός γκαρτν μέτρησε 25 πόντους με 4/7τρ.με τον Μπιρούτις να προσθέτει 11π. με 5ρ. Οι υπόλοιποι παίκτες του Τρινκιέρι έμειναν σε μονοψήφια νούμερα δείγμα και της εκπληκτικής άμυνας της Παρτίζαν.

Φοβερό ξεκίνημα από την Ζαλγκίρις, με τον Ντοζίερ να παίζει κυριολεκτικά μόνος του απέναντι στην λιθουανική ομάδα

Πολύ δυναμικά μπήκε στην αναμέτρηση η Ζαλγκίρις με τον Κίναν Έβανς και τον Γκιεντράιτις να κάνουν την διαφορά στη επίθεση (1-8 στο 3’). Με το Μπιρούτις να συνδέεται και αυτός με το Σέρβικο καλάθι η ομάδα του Τρινκιέρι έδωσε διψήφια τιμή στο προβάδισμα της σε αρκετά πρώιμο σημείο του αγώνα (3-13 στο 4’) Για την σέρβικη ομάδα ο Ντοζίερ μονοπωλούσε τις επιθέσεις της ομάδας του, μειώνοντας άμεσα στους 6π. με δυο τρίποντα. Ο Αμερικανός γκαρντ του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασε τους 10π. (13-17 στο 7’), ωστόσο η λιθουανική ομάδα, ούσα συνεπής αμυντικά διατηρούσε την διαφορά που είχε χτίσει στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου. Ο Ντοζίερ ήταν ασταμάτητος, έχοντας σημειώσει τους 15π. από τους 18π. της σέρβικης ομάδας (18-22 στο 8’). Ο Αβράμοβιτς στην επιστροφή ου στην δράση μέτρησε τους πρώτους του πόντους (20-24 στο 9’), με την Ζαλγκίρις να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +4 (22-26).

Έσφιξε την άμυνα της η Παρτίζαν, γύρισε στο ματς και πήρε προβάδισμα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου

Το σύνολο του Τρινκιέρι αύξησε το προβάδισμα του στο +8 με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου (22-30 στο 12’) με την Παρτίζαν να απαντά άμεσα, ροκανίζοντας την διαφορά στο -4, με τους Τριφούνοβιτς και Καμίσνκι να σημειώνουν τους πρώτους τους πόντους στον αγώνα. Ο Νάναλι έφερε δυο φορές την ομάδα του σε απόσταση αναπνοής (30-32, 30-34 στο 15’), με τον Αβράμοβιτς να φέρνει σε απόλυτη ισορροπία το παιχνίδι έπειτα από αρκετή ώρα (37-37 στο 18’). Οι δυο ομάδες ενάλλασσονταν στο προβάδισμα στα τελευταία λεπτά της 2ης περιόδου, με τον ΛεΝτέι να είναι αυτός που έδωσε προβάδισμα στην Παρτίζαν για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (43-41 στο 19’). Ο Σμιτ φτάνοντας τους 5 προσωπικούς πόντους ισοφάρισε σε 43-43, με τον Παντερ να σκοράρει το πρώτο του καλάθι, στέλνοντας την ομάδα του με +2 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο (45-43).

Aργός ρυθμός και από τις δυο ομάδες, πήρε προβάδισμα η Παρτίζαν, μείωσε με το τέλος του δεκαλέπτου η Ζαλγκίρις

Πιο αργός ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τις δυο ομάδες να οδηγούνται περισσότερο σε σετ επιθέσεις. Το επιμέρους σκορ στα πρώτα 3’ της περιόδου (3-2) φανέρωνε το πως προσέγγιζαν το παιχνίδι τα δυο σύνολα. Ο Μπιρούτις από πλευράς Ζαλγκίρις βρισκόταν σε εκπληκτική βραδιά (11π. 4ρ.) κρατώντας την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Η αστοχία των δυο συνεχίστηκε, με τον ΛεΝτέι να ξεκολλάει την ομάδα του από τους 48π. με το πρώτο τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο (51-47 στο 25’) και την λιθουανική ομάδα να μετρά 4π. σε 5’. Η πίεση που εφάρμοζαν οι παίκτες του Ζέλικο στα 4/4 του γηπέδου είχαν αποδιοργανώσει ολοκληρωτικά την Ζαλγκίρις, η οποία είδε την διαφορά να φτάνει μέχρι και το +8 (55-47 στο 27’). Ο Έβανς με τρίποντο σημείωσε τους πρώτους λιθουανικούς πόντους έπειτα από 4’ (55-50 στο 27’), με τον Αμερικανό να μειώνει στο πόντο (57-56 στο 28’) και τον Γκιεντράιτις να ισοφαρίζει σε 59-59 στο 29’. Ο Πάντερ με δίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ομάδα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (61-59) με την λιθουανική ομάδα παρότι αουτσάιντερ να στέκεται πολύ καλά στην Stark Arena.

Άμυνα… μπετόν από τους παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που έφτασαν εύκολα στο θετικό αποτέλεσμα

Η Σερβική ομάδα μπήκε με διάθεση να… καθαρίσει το παιχνίδι και με τον Καμίνσκι πήρε αέρα 6π. (67-61 στο 33′) με την Ζαλγκίρις να μετρά δυο πόντους σε 4′. Η σφικτή άμυνα της Παρτίζαν σε συνδυασμό με τις λανθασμένες επιλογές των παικτών του Τρινκιέρι στο στο επιθετικό σκέλος έστειλαν την διαφορά για τους γηπεδούχους στο + (69-61 στο 35′). Ο Μπιρούτις δεν κατάφερε ούτε από το σημείο των βολών (0/2β.) να δώσει σκορ για την ομάδα του, με το επιμέρους σκορ στην 4η περίοδο να είναι 8-2 σε 5′. O ΛεΝτέι αύξησε το προβάδισμα στην ομάδα του στο +12 (73-61 στο 36′) με την Ζαλγκίρις να μην μπορεί να αντιδράσει σε κανένα σημείο. Ο Έβανς έλυσε τον γόρδιο δεσμό με 2/2β., ωστόσο η πλάστιγγα της νίκης είχε γύρει υπέρ της σερβικής ομάδας (75-64 στο 37′). Ο Ντοζίερ έφτασε τους 23 πόντους κρατώντας την διαφορά στο +12, με την Ζαλγκίρις να απαντά με 4-0 σερί για το 77-69. Ο χρόνος ωστόσο δεν ήταν αρκετός για να κάνει την ολική ανατροπή η ομάδα του Τρινικέρι, με την Παρτίζαν να φτάνει στην 12η νίκη της σε 23 αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 45-43, 61-59, 81-72.