Ο Ολυμπιακός πέρασε ένα εύκολο βράδυ και πήρε τη νίκη κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα που τον ανεβάζει στην πρώτη θέση της κατάταξης στην Euroleague.

Από την αρχή του αγώνα ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο με τους Σέρβους μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο να αντιδρούν, χωρίς όμως να δυσκολέψουν τελικά τους Πειραιώτες. Κακή στιγμή στο παιχνίδι το τρίτο δεκάλεπτο, όταν και το παιχνίδι διεκόπη, λόγω χρήσης δακρυγόνων έξω από το ΣΕΦ, με την ατμόσφαιρα να γίνεται αποπνικτική.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, την ώρα που ο Τόμπσον είχε 14 και ο Παπαπέτρου 11. Από τον Ερυθρό Αστέρα ο Τέιλορ Ρότσεστι είχε 20 πόντους.

Από την αρχη κιόλας του αγώνα ο Ολυμπιακός έδειξε πως δεν έχει καμία διάθεση να δώσει… αέρα τον Ερυθρό Αστέρα. Έτσι οι παίκτες του Γιάννης Σφαιρόπουλου πήραν το προβάδισμα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 22-13.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τον Ολυμπιακό με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν. Παρόλα αυτά στη συνέχεια οι Πειραιώτες ανέβασαν εκ νέου το προβάδισμα τους και έκλεισαν έτσι το ημίχρονο στο 47-37.

Με την αρχή της επανάληψης ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ με σκοπό να τελειώσει το παιχνίδι και την υπόθεση νίκη. Έτσι οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, παίζοντας καταπληκτική άμυνα ανέβασαν το προβάδισμα τους και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 67-49.

Η τελευταία περίοδος ήταν μια τυπική διαδικασία και για τις δύο ομάδες, με τους προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες τους. Μάλιστα ο Βασίλης Τολιόπουλος για ακόμα μια φορά κέρδισε το χειροκρότημα των φιλάθλων με την απόδοσή του. Τελικό σκορ 85-59.

Δεκάλεπτα: 22-13, 47-37, 67-49, 85-59.