Η ομάδα του Νίκου Ζήση ο οποίος συμπλήρωσε 299 παιχνίδια στην Ευρωλίγκα και συνεχίζει, υποδέχτηκε την Ζαλγκίρις Κάουνας στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της κορυφαίας ευρωπαϊκής διοργάνωσης και κατάφερε να επικρατήσει με 93-86 τελικό σκορ.

Με κορυφαίο τον Όγκουστιν Ράμπιτ ο οποίος ολοκλήρωσε τον αγώνα με 22 πόντους και τον Ηλία Καντζουρή στον πάγκο ως head coach, η Μπάμπεργκ δε δυσκολεύτηκε να νικήσει. Από την άλλη ο Άαρον Γουάιτ ήταν εξαιρετικός για την ομάδα της Λιθουανίας με 23 πόντους, όπως και ο Αρτούρας Μιλάνκις με 18 πόντους, όμως δεν κατάφεραν να φύγουν με το “διπλό”.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυναμικό από την αρχή με την Μπάμπεργκ να προηγείται αρχικά ενώ η λιθουανική ομάδα παρέμενε κοντά στο σκορ και ισοφάριζε. Κι ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν ν’ “αγγίξουν” διαφορά έως και +6 πόντων (18-12), η Ζαλγκίρις κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 21-23. Στο ίδιο κλίμα συνεχίστηκε και το επόμενο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να είναι αξιόμαχες αλλά το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους φιλοξενούμενους ξανά (37-44).

Η γερμανική ομάδα όμως κατάφερε στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου να βάλει ξανά τον εαυτό της στο παιχνίδι μιας και με επιμέρους σκορ 27-17 ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με το προβάδισμα να είναι δικό της. Όπως λοιπόν καταλαβαίνει κανείς, αυτό που έγινε στο τέλος ήταν… μάχη μέχρι τελικής πτώσης. Σε ένα εκπληκτικό δεκάλεπτο η Μπάμπεργκ έκανε εκπληκτική εμφάνιση, το ήθελε πάρα πολύ και τελικά μπόρεσε να πάρει τη νίκη με 93-86 τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 37-44, 64-61, 93-86