Για το… κλείσιμο του πρώτου γύρου της Euroleague, η πρωτοπόρος Φενέρμπαχτσε υποδέχτηκε την δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης και σε ένα παιχνίδι… διαφήμιση του μπάσκετ, από πλευράς τακτικής, η ομάδα του Ζοτς πήρε την εκδίκησή της για το περσινό χαμένο τελικό, αφού κέρδισε δύσκολα την ομάδα του Λάσο με 65-63. Στο 14-1 οι γηπεδούχοι, στο 12-3 οι φιλοξενούμενοι.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε μία όψη και αυτή ήταν της Φενέρμπαχτσε. Η ομάδα του Ζοτς προηγήθηκε με 8-2 στα πρώτα λεπτά, με τους Βέσελι (9π.) και Ντατόμε (7π.) να την οδηγούν επιθετικά, ενώ και ο Γκούντουριτς με 4 πόντους και 3 ασίστ ήταν από τους καλύτερους. Η Ρεάλ βρήκε σκορ μόνο από δύο παίκτες, καθώς οι Ράντολφ και Κάρολ είχαν από 6 πόντους, με την άμυνα των Τούρκων να… “μασάει σίδερα”. Το 22-12 αποδείκνυε πως οι γηπεδούχοι, παρά την απουσία του Σλούκα, είχαν την συνοχή για να παίξουν ορθολογικά στην επίθεση και απενεργοποιήσουν τα μεγάλα ατού της Ρεάλ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Λοβέρν για το 24-12. Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο αντεπιτέθηκαν και με σερί 3-13 (με κύριους εκτελεστές τους Ρούντι και Καμπάτσο) έφτασαν στο 27-25 στα μισά της περιόδου. Το παιχνίδι είχε γίνει, πλέον, ντέρμπι, με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν και να δικαιολογούν το ισόπαλο 32-32 του ημιχρόνου, που άφηνε τους λογαριασμούς ανοιχτούς για το δεύτερο μέρος. Στους 11 είχε φτάσει ο Βέσελι της Τούρκικης ομάδας, ενώ για την Ρεάλ τους 9 είχε φτάσει ο Ρούντι.

Ντέρμπι και με χαμηλό ρυθμό ήταν και το τρίτο μέρος του παιχνιδιού, καθώς αμφότερες οι ομάδες έπαιζαν πολύ καλές άμυνες, ενώ ήταν στην επίθεση ήταν εξαιρετικά άστοχες, εξ ου και το 48-44 της περιόδου. Οι Ντάτομε και Βέσελι είχαν φτάσει στους 13, ενώ οι Αγιόν και Ράντολφ είχαν φτάσει τους 8. Στο τέλος της περιόδου ο Σέρχιο Γιούλ της Ρεάλ, αποβλήθηκε με 2 τεχνικές ποινές.

Το παιχνίδι παρέμενε ντέρμπι και στην τελευταία περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τους Καμπάτσο, Κάρολ και Φερνάντες σε πολύ καλή κατάσταση, ενώ από τους γηπεδούχους στην εξίσωση είχε μπει ο Μπόμπι Ντίξον. Δύο λεπτά πριν το φινάλε η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε προβάδισμα με +6 (57-63), κάτι που την έχριζε φαβορί. Ωστόσο, η “Φενέρ” αντέδρασε και μείωσε σε 62-63, στα 32”.Έτσι, όλα κρίθηκαν στις τελευταίες κατοχές, με την Ρεάλ να αστοχεί, την ομάδα του Ζοτς να βρίσκει καλάθι και φάουλ με τον Ντάτομε και να διαμορφώνει το τελικό 65-63.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 32-32, 48-44, 65-63