Συναρπαστικό παιχνίδι στην Stark Arena με την Παρτιζάν να κερδίζει την Αναντολού Εφές με 82-79 βάζοντας φρένο στο σερί πέντε ηττών που μετρούσε στα τελευταία παιχνίδια της Euroleague.

Ντάντε Έξουμ (18π., 7/7β., 4/4διπ., 1/2τρ. ) και Τζέιμς Νάναλι (18π., 7ασ., 4ριμπ.) πρωταγωνίστησαν στη νίκη της ομάδας του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που είχε 27/39 δίποντα και βελτίωσε το ρεκόρ της στο 5-9, ενώ η Εφές, που γνώρισε δεύτερη σερί ήττα, έπεσε στο 7-7.

Καθοριστικοί και οι Κέβιν Πάντερ (18π.),, Ματίας Λεζόρ (13π.), ενώ για την Εφές ξεχώρισε ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 30 πόντους, με τους Άντε Ζίζιτς (20π., 9ριμπ.) και Βασίλιε Μίσιτς (14π., 6ασ.) να ακολουθούν.

Με τους Σμάιλαγκιτς και Έξουμ να αναλαμβάνουν επιθετικές πρωτοβουλίες η Παρτιζάν αιφνιδίασε την Εφές για το 12-5 στο ξεκίνημα του αγώνα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο χαμηλό 14-10, καθώς στο τελευταίο τρίλεπτο πέτυχε μόνο ένα δίποντο ο Ζίζιτς.

Έφτασε στο +10 η Εφές

Ο Μπομπουά όχι μόνο έβαλε μπροστά την Εφές (16-17) αλλά με 7 σερί πόντους του μαζί με ακόμα 5 του Ζίζιτς το σκορ πήγε στο 18-26. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης είχε πάρει πλέον τον έλεγχο του αγώνα και με τη βοήθεια του Μίσιτς, ο οποίος επέστρεψε άμεσα μετά από τραυματισμό του στο πρώτο δεκάλεπτο, έφτασε στο +9 (24-33) και έκλεισε με την ίδια διαφορά το ημίχρονο (28-37), με τους Ζίζιτς (15π.) και Μπομπουά (13π.) να κάνουν… πάρτι.

Το τρίποντο του Κλάιμπερν δημιούργησε για πρώτη φορά το +10 (34-44), όμως η αντίδραση της Παρτιζάν δεν άργησε να έρθει. Ο Πάντερ αρχικά και ο Λεζόρ στη συνέχεια αντέστρεψαν την κατάσταση, με τον Έξουμ να βάζει μπροστά την Παρτιζάν (53-52) και παράλληλα να… ζεσταίνει για τα καλά την Stark Arena, προτού ο Μπομπουά τελειώσει την περίοδο στο 53-54.

Το γύρισε η περιφέρεια για την Παρτιζάν

Μπομπουά και Μίσιτς συνέχισαν να σκοράρουν (59-64), όμως οι γηπεδούχοι δεν το έβαζαν κάτω. Νάναλι και Πάντερ γύρισαν το παιχνίδι για ακόμα μία φορά για το ασπρόμαυρο προσπέρασμα με 70-67 στο 37′, ενώ ο Έξουμ κρατούσε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, με το 75-71 να σημαδεύει το παιχνίδι στο 1’20” πριν το φινάλε. Ο Ντάνστον έδωσε «ανάσα» στην Εφές (75-74), αλλά ο Νάναλι με τρίποντη βόμβα στα 15” για το τέλος έγραψε το καθοριστικό 78-74. Με 3,9” για το φινάλε (82-79) η Εφές έκανε λάθος επαναφορά, χάνοντας την ευκαιρία για την παράταση…

Τα δεκάλεπτα: 14-10, 28-37, 53-54, 82-79