Ο φιναλίστ της περσινής Eurolεague είναι εδώ. Με την 5η συνεχόμενη νίκη του αυτή τη φορά επί της Μπάμπεργκ με 87-79), παρέμεινε στη 2η θέση της βαθμολογίας και κατά 90% δεν θα τερματίσει, πιο κάτω από την πρώτη τριάδα. Οι καλύτεροι παίκτες για τους Πειτραιώτες ήταν οι Σπανούλης (17π.,), Μιλουτίνοφ (16π.) και Πρίντεζης (16π.), ενώ για τους πρωταθλητές Γερμανίας καταπληκτικός ήταν ο Ράιτ με 23 πόντους. Πρωτοφανής αποθέωση για τον Ντάνιελ Χάκετ από 8.000 οπαδούς του Ολυμπιακού, που δεν ξεχνούν τον Ιταλό γκαρντ.

Ο Ολυμπιακός με την αύρα της νίκης επί του Παναθηναϊκού μπήκε αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και με τους Σπανούλη και Πρίντεζη να κάνουν θραύση στην επίθεση, πήρε από νωρίς το προβάδισμα με 10-4.Η Μπάμπεργκ βέβαια δεν άφησε τον αντίπαλό της να ξεφύγει στο σκορ και με τον Χίκμαν να τα βάζει από παντού, μείωσε σε 17-13. Ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά καλός επιθετικά, είχε σωστές αποστάσεις και οι 27 πόντοι σε δέκα λεπτά ήταν αν μη τι άλλο εξαιρετική συγκομιδή. Αν βελτίωνε λίγο και την άμυνα του (19 πόντοι παθητικό), τότε όλα θα ήταν πιο εύκολα στη συνέχεια.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας δεν είναι εύκολη λεία κι αυτό το απέδειξαν με την επιστροφή τους στο παιχνίδι. Οι Ράιτ και Λο εκτέλεσαν από την περιφέρεια και το 32-31, “ξύπνησε” το γήπεδο. Ο Κιμ Τιλί από τη μεριά του απάντησε με δύο συνεχόμενα τρίποντα, και οι συμπαίκτες του τον αποθέωσαν, αφού ο Γάλλος ψηλός έλειψε πολύ από την ομάδα. Οι Γερμανοί όμως ήταν βδέλλα στο σβέρκο των Πειραιωτών και το 42-42 ήτα δίκαιο, μετά από 20 λεπτά παιχνιδιού.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν εκπληκτικό από πλευράς σκοραρίσματος με τον Ολυμπιακό να παίζει ολοκληρωτικό μπάσκετ και την Μπάμπεργκ, να μένει μέσα στο παιχνίδι, λόγω Ράιτ. Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν μια ομάδα μόνος του και το 69-61, ήταν δικό του έργο. Από τη μεριά των γηπεδούχων οι Πρίντεζης, Μιλουτίνοφ και Σπανούλης ήταν εξαιρετικοί και οδηγούσαν τους ερυθρόλευκους στην 18η νίκη τους στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωσης της Ευρώπης.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του ματς ήταν ίδια. Ο Ολυμπιακός με τον Μακλίν πρωταγωνιστή, κρατούσε άνετα το προβάδισμα των δέκα πόντων (77-67), με την Μπάμπεργκ να μένει κοντά στο σκορ, χάρη στον Χάκετ. Οι Πειραιώτες δεν είχαν όρεξη όμως για χτυποκάρδια και με τον Σπανούλη να καθαρίζει τη μπουγάδα, πήρε το ροζ φύλο αγώνα με σκορ 87-79 και βλέπει το πλεονέκτημα έδρας να έρχεται όλο και πιο κοντά.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-42, 69-61, 87-79